Intermezzo Aan het einde van de eerste congresdag werden de congresgangers ontvangen door het college van Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage in het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt. Tijdens deze ontvangst overhandigde wethouder G.H.C.Halleen aan de voorzitter van de vereniging het eerste exemplaar van de Gids voor Haags huizenonderzoek, samengesteld door drs. C.J.J.Stal. De voorzitter dankte de wethouder voor de ontvangst en voor de in de oude raadzaal genoten gastvrijheid van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage. Ook de vakgenoten zijn onder de indruk van de vele activiteiten die het Haag se gemeentearchief ter viering van zijn honderjarig bestaan heeft ontplooid. Hij herinnert eraan dat de educatieve taak van het archiefwezen eerst een vijf tien jaar geleden in Nederland erkenning heeft gevonden. In de Vereniging Die Haghe werd in 1969 erop gewezen dat het voor een optimale vervulling van de educatieve taak van het Haagse gemeentearchief nodig zou zijn ...'aan de weg te timmeren, naar de mensen toe te gaan, het gemeentearchief van Den Haag te "verkopen". Door het organiseren van tentoonstellingen - waarmede overigens het Haagse gemeentearchief een der eerste archieven in ons land was door het uitgeven van gidsen voor het onderzoek, door het houden van cursussen in oud-schrift en in andere hulpwetenschappen, door het samenstellen en uitgeven van compleet verzorgde audiovisuele lessen over de geschiedenis van Den Haag, door regelmatige contacten met en bezoeken aan de Haagse lagere scholen, kweekscholen, vakscholen, middelbaar onder wijs enz., door het verzorgen van opvallende publikaties in de Haagse bladen, door langs scholen of langs de kantines van bedrijven rondreizende exposities, door prijsvragen, door 'open huis'-dagen in het archief door duizend en één activiteiten kan ook het Haagse gemeentearchief zich ontwikkelen tot een instituut dat midden in het Haagse leven staat...'.1 Dit - vijftien jaar geleden nog als wens geuite - 'programma' is door collega Bordewijk en zijn medewerkers met verve uitgevoerd, op een wijze die collegae jaloers maakt op het gemeentebestuur dat zulks mogelijk maakt. Het gemeen tearchief van 's-Gravenhage is op dit terrein een voorbeeld voor het Neder landse archiefwezen. Noot 1 'De toekomst van Den Haag's verleden', Jaar boek Die Haghe 1969, 95-110. Ontvangst in het Oude Stadhuis (boven), waar wethouder G.H. C. Halleen een exem plaar van de Gids voor Haags huizenonderzoek overhandigde aan de samensteller, drs. C. J. J. Stal (midden). De borrel was uitstekend verzorgd (onder). (foto 's: gemeentearchief Den Haag) 22

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 12