het rapport geplaatst en suggesties inzake enkele wijzigingen gedaan. Deze zijn nu bij de commissie in overweging. De definitieve versie van het rapport zal binnen enkele weken aan het bestuur worden toegezonden en vervolgens in Nieuws van archieven verschijnen. Broncommentaren De commissie 'broncommentaren' enquêteerde onder de archiefdiensten, provinciale archiefinspecties en middelbare archiefambtenaren ter secretarie naar de bereidheid aan het vervaardigen van broncommentaren mee te wer ken. Door de enquête kon de lijst van bronnen flink worden uitgebreid. De be reidheid als auteur op te treden bleek echter beperkt. De meeste diensten ga ven te kennen dat hun prioriteiten bij het toegankelijk maken vooralsnog bij de primaire ontsluiting van archieven ligt. De commissie hoopt toch een eerste serie broncommentaren dit voorjaar te kunnen uitbrengen. Met het bestuur van de Vereniging van leraren geschiedenis en staatsinrich ting (vgn) overlegde het VAN-bestuur over samenwerking tussen archivarissen en geschiedenisdocenten. Daarbij kwam naar voren de mogelijkheid om bron commentaren te benutten als middel om docenten op gebruiksmogelijkheden van bepaalde bronnen bij het onderwijs te attenderen. Landelijk samengestel de broncommentaren zouden dan het handvat kunnen zijn om in plaatselijke of regionale samenspraak tussen docenten en archivarissen specifieke bronnen bijeen te zoeken voor toepassing in concrete onderwijssituaties. Internationale archiefweken 1984 De coördinatiecommissie voor de internationale archiefweken bestaat uit de collegae Van Albada, Caminada, Koops, Ronner en Schimmelpenninck van der Oije. Onder haar vleugels is één commissie bezig met een presentatie over het beheer van audiovisueel materiaal in Nederland. Deze-hoe kan het anders - audiovisuele presentatie zal zijn première beleven tijdens het interna tionale archiefcongres in Bonn, 17-21 september, en daarna door de wereld reizen. Daarbij zal ook Nederland worden aangedaan. Een andere commissie is doende met de voorbereiding van de studiedagen die op 25-26 oktober te 's-Gravenhage zullen plaatshebben. Na de opening van de studiedagen door de president van de Internationale Archiefraad Booms zal de dan zojuist uit de functie teruggetreden Belgische algemene rijksarchivaris Wijffels het thema van het Bonner congres - toenemende taken bij afnemende middelen van archiefdiensten - nader uitwerken. 's Middags wordt het thema 'registratuur en archiefwezen eenheid of tweespalt' door een vijftal sprekers ingeleid. Op aanwijzing van de ledenver gadering is in de reactie op het voorlopig standpunt archiefbeleid sterke na druk gelegd op de noodzaak van een samenhangende visie op het beheer van archiefbescheiden in alle fasen van hun levenscyclus, in plaats van het geschei den behandelen van registratuur- en archiefbeleid. Tijdens de studiedagen 1984 zal dit thema verder worden uitgewerkt, ook op de vrijdagochtend. Daarbij hopen wij ook op deelneming van vele collegae uit de registratuur. In het gesprek dat de besturen van sod en van begin januari hadden bleek een goede basis voor toenadering en samenwerking in de toekomst. Een ander onderwerp waarbij wij beide belang hebben is de kwaliteit van de informatiedragers. Ook daaraan zal tijdens de studiedagen aandacht worden besteed. Al met al is er een goed programma voor de studiedagen, waarbij dankzij de Morren-stichting en het gemeentebestuur van 's-Gravenhage de vochtigheidsgraad en de materiële verzorging van de deelnemers zelf niet zul len worden vergeten. In vergelijking met de studiedagen die in 1979 werden gehouden ter gelegen heid van de internationale archiefweken, toen stond de relatie archief-ge- bruiker centraal-lijken de studiedagen 1984, evenals het internationale ar chiefcongres in Bonn, meer binnenwaarts gericht. Hoe belangrijk de onder werpen van congres en studiedagen voor de archivaris ook zijn, we mogen niet vergeten dat de internationale archiefweken een goede gelegenheid zijn om nog weer de aandacht van het publiek te trekken. Het bestuur doet een beroep op u allen om na te gaan door welke activiteiten in dit najaar de internationale archiefweken ook lokaal of regionaal inhoud kunnen krijgen. Het kan zijn dat een reeds geplande expositie of publikatie als kapstok kan dienen, maar ook speciaal voor de internationale archiefweken te ontwikkelen programma's zijn mogelijk. De coördinatiecommissie wil een en ander graag ondersteunen, bijv. door het ter beschikking stellen van de audiovisuele presentatie, waar over ik het zoeven had. Internationaal van karakter zijn zeker de post-congress tour en de cursus voor buitenlandse collegae, die de van direct na het Bonner congres organi seert. De commissie internationale betrekkingen en de rijksarchiefschool heb ben hun schouders onder die activiteiten gezet. Voor ons is het kennisnemen van buitenlandse ervaringen minstens zo belangrijk als het aan de buitenland se vakgenoten doorgeven van onze ervaringen. In dat licht ziet het bestuur ook de deelneming aan de werkzaamheden van de sectie van professionale archivarissenverenigingen (spa) van de Internatio nale Archiefraad. Collega Rinzema is secretaris, collega Van Albada bewerkte bijna geheel alleen de uitgave van het tijdschrift van de sectie, Janus, dat vorig jaar voor het eerst verscheen. De van wil aan het sectiebestuur actief blijven deelnemen, mits voor de sleutelposities ook uit andere landen actieve collegae worden gevonden. De commissie 'internationale betrekkingen' fungeert als klankbord voor de collegae die internationale activiteiten ontwikkelen. Zij is bezig met een kro niek van het Nederlandse archiefwezen in 1982- 1983, die in buitenlandse ar chieftijdschriften gepubliceerd kan worden. De totstandkoming van de Dis cussienota archiefbeleid en het Voorlopig standpunt vormt een belangrijk item in deze kroniek. Archief terminologie Op 20 september 1983 werd de Permanente archiefterminologiecommissie, de pac, geïnstalleerd. In de commissie zijn ook vertegenwoordigd de Stichting gemeenschappelijke opleidingen, de Vlaamse vereniging van archivarissen, de rijks archiefschool en de sod. In Nieuws van archieven plaatste de pac een oproep tot actieve medewerking. Dit jaar zal de commissie beginnen met de opdrachten van de hoorzitting op 11 mei 1982 in Hilversum. Speciale aan- 104 105

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 9