automatische brandmeldinstallatie ook als het kantoorgebouw zelf daarmee niet is uitgerust, waarom slanghaspels in de bergruimte en niet daarbuiten. Wij zijn overigens bezorgd dat de door Binnenlandse Zaken gestelde eisen loos zullen blijven, daar het kb asar niet voorziet in toezicht op de naleving. De eisen zijn onttrokken aan de rijksarchiefinspectie, die immers ingevolge ar tikel 53 Archiefbesluit niet mag nagaan of de zorg voor de archiefbescheiden geschiedt overeenkomstig het kb asar. Hier wreekt zich het feit dat de mi nisteries van wvc en Binnenlandse Zaken én de wetgeving nog steeds uitgaan van het gescheiden zijn van registratuur en archiefwezen. iva-rapport Een goed archiefgebouw en goede inrichting voorkomen verval van de ar chivalia. Maar er bestaat nog steeds een reusachtige achterstand in conserve ring en restauratie, waarover in 1981 door het iva werd gerapporteerd. Een door het VAN-bestuur samen met de Vereniging van restauratoren oude archie ven ingestelde werkgroep bestudeerde dit rapport. De werkgroep is met enkele praktische aanbevelingen gekomen. Haar verslag verschijnt binnenkort in het Nederlands Archievenbladnadat, als gevolg van een misverstand tussen bei de verenigingsbesturen, een eerdere versie reeds in De Restaurator was gepu bliceerd. Acquisitie Ook met verenigingen in aanpalende vakgebieden werkt de van samen. De Nederlandse Museum Vereniging, de Sectie Wetenschappelijke Bibliotheken van de Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen en Literatuuronderzoe kers en de van hebben gezamenlijk een commissie in het leven geroepen die, na onderzoek van het huidige beleid inzake acquisitie van archieven, landelij ke afspraken zal moeten formuleren. Daarvoor kan mogelijkerwijze de uit 1981 daterende Statement of Policy van de Britse Museum Association, de So ciety of Archivists en de Library Association als voorbeeld dienen. De com missie, die op 14 maart zal worden geïnstalleerd, bestaat uit mr. J. R. de Groot en dr. R. L. Schuursma, namens de swb (nvb), drs. M. van der Mast en drs. R. Zijp, namens de nmv, en onze collegae drs. J.T. J.Jamar en drs. G. M. W. Ruitenberg. A rch ieven o verzich ten Gestaag verschijnen de delen van de serie Overzichten van de archieven en verzamelingen in de openbare archiefbewaarplaatsen in Nederland. Deel x (De archieven in Zuid-Holland) - met 922 pagina's in twee banden het meest volumineuze volumen in de serie - hoop ik op 8 maart aan de commissaris der koningin in Zuid-Holland aan te bieden. Deel xi (Utrecht) gaat dezer dagen naar de drukker. De gegevens voor de aan Friesland en Limburg te wijden de len xit en xiii zijn binnen en wachten op verwerking tot persklare kopij. Voor het laatste deel van de serie, betrekking hebbende op archiefbeherende instel lingen buiten het bereik van de Archiefwet 1962, is reeds veel materiaal verza meld, dat in de loop van dit jaar bewerkt zal worden. 102 Automatisering Inmiddels is een projectgroep van de Stuurgroep automatisering gereedge komen met haar rapport over de mogelijkheden van een geautomatiseerd ar chievenoverzicht. Zowel voor grotere als voor kleinere archiefdiensten en voor de onderzoe kers zijn hier wenkende perspectieven. De projectgroep 'automatisering histo rische bevolkingsboekhouding' komt binnenkort met haar eindrapport. De Stuurgroep automatisering zal dus moeten kiezen op welk terrein de schaarse middelen van de van en die welke door wvc zijn toegezegd moeten worden in gezet voor de verdere ontwikkeling. Intussen beginnen we de achterstand op het gebied van automatisering in het archiefwezen, die ik in 1981 op tien jaar moest stellen, aardig in te lopen. Bij het gemeentearchief van 's-Gravenhage en de rijksarchiefdienst deed de microcomputer/tekstverwerker zijn intrede. Voor de cas wordt hard gewerkt aan ontwikkeling van programma's voor het automatiseren van de inventari satie. Elders experimenteert men met personal computers en standaard soft ware. De Stuurgroep automatisering heeft besloten de voornaamste op de markt verkrijgbare software pakketten aan een consumententest voor gebruik in het archiefwezen te onderwerpen en daarover te rapporteren. De Stuurgroep automatisering organiseerde een geslaagde contactdag bij het Katholiek Documentatie Centrum (24 mei) en een colloquium over auto matisering in het Franse archiefwezen (6-9 juni). Dankzij de Morren-stichting en de Centrale Directie Internationale Betrekkingen van wvc konden de ons bezoekende Franse collegae gastvrij onthaald worden. Drie Nederlanders brachten een tegenbezoek aan Frankrijk, waar zij deelnamen aan het 26eCon- grès des Archives de France gewijd aan Bureautique et Informatique dans les archives. Een verslag verschijnt binnenkort in het Nederlands Archievenblad. De projectgroep 'automatisering historische bevolkingsboekhouding' werkte mee aan de formulering van een minimumpakket van informatieken- merken, te gebruiken bij de geautomatiseerde landelijke bevolkingsadmi nistratie. De invoering van deze lba heeft verstrekkende gevolgen ook voor het archiefwezen. Archivarissen zullen zich niet op het standpunt kunnen blij ven stellen dat dit uitsluitend een zaak van de administratie is waarop zij slechts passief kunnen toezien. Toezicht omvat ook het meedenken en mee praten over de kwaliteit van de informatieverwerking in de dynamische fase van het archiefbeheer. De van laat deze kwestie voorshands over aan de Lan delijke Kring en aan de provinciale archiefinspecteurs. Hoger onderwijs De commissie 'archieven en hoger onderwijs' denkt nog één of tweemaal bijeen te moeten komen, alvorens een eindrapport kan worden gepresenteerd. Regeling openbaarheid De commissie 'regeling openbaarheid archieven' bood op 29 augustus haar rapport aan het bestuur aan. Door het bestuur zijn enige kanttekeningen bij 103

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 8