Internationale betrekkingen Overgaande tot enkele memorabilia op internationaal terrein, begin ik met de openstelling voor historisch onderzoek van de archieven van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, als uitvloeisel van de beslissing om de archieven van de Europese Gemeenschappen na dertig jaar openbaar te maken. De be treffende regelingen zijn een merkwaardig voorbeeld van archiefrecht met rechtstreekse toepassing in de lid-staten: de lid-staten zijn verplicht af te zien van het openbaar stellen van nog niet gederubriceerde documenten afkomstig van de Europese instellingen onder voorwaarden die minder streng zijn dan die welke in de beschikking van de Commissie (resp. de verordening van de Raad) van de Europese Gemeenschappen zijn bepaald. De collegae mw. drs. J. A. M. Y. Bos-Rops en mr. P. Brood namen deel aan de drie maanden durende Stage technique international des archives te Parijs. Het derde Nederlands-Duitse archiefsymposion, op 15-16 sept 'ber te Münster gehouden, bood opnieuw een goede gelegenheid tot uitwisseling van ervaringen. Op de Deutscher Archivtag, 10-13 oktober te Saarbrücken, waar collega drs. J. H. M. Wieland het woord voerde, vertegenwoordige een andere Maastrichtenaar, H. Ronner, de Vereniging. De van werd door de voorzitter vertegenwoordigd bij de opening van de vijfde Internationaler Graphischer Restauratorentag, 12 september te 's-Gravenhageen tijdens de 22e Table Ron de des Archives, die van 17 tot en met 20 oktober in Bratislava, de hoofdstad van Slowakije, plaats had. Uit Nederland namen verder deel de algemene rijksarchivaris, drs. E. van Laar, die secretaris voor ontwikkelingssamenwer king van de International Council on Archives is, drs. J. N. T. van Albada, die voor de ica de organisatie van de internationale archiefweken 1984 coördi neert en mr. J.Rinzema, secretaris van ica's sectie van archivarissenvereni- gingen, die in Bratislava de jaarlijkse vergadering van afgevaardigden hield. Deze Nederlandse vertegenwoordiging illustreerde de wezenlijke bijdrage die Nederlandse archivarissen aan het werk van de ica leveren. Dat juist ons land bij déze Table Ronde niet mocht ontbreken, hield verband met de Nederland se weigering vorig jaar om aan de Table Ronde in Kuala Lumpur (Maleisië) deel te nemen, aangezien toen aan Israëlische vertegenwoordigers een inreisvi sum was onthouden. Daartegen hadden de algemene rijksarchivaris en de van schriftelijk geprotesteerd. De in Kuala Lumpur voorgelezen Nederlandse stel- lingname werd ondersteund door de archivaris van de Verenigde Staten en door de Zweedse rijksarchivaris, mede namens de overige Scandinavische lan den. Dat leidde tot het besluit dat voortaan een uitnodiging van enig land om een Table Ronde te ontvangen, alleen aanvaard zal worden indien de regering garandeert dat alle leden van de Table Ronde toegang zullen krijgen. Neder lands principiële houding heeft dus resultaat gehad. Een verslag over de Table Ronde in Bratislava, gewijd aan het probleem van de toevloed van moderne archieven, verschijnt in het Nederlands Archievenblad. 98 Personalia Ik kom tot de personalia. Op 27 juli overleed drs. N. M. Japikse, oud-gemeen tearchivaris van de stad waar wij thans bijeen zijn. E. J. van Ebbenhorst Teng- bergen verliet wegens pensioenering de provinciale archiefinspectie Gelder land; hij werd bij deze gelegenheid benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Mr. E. D. Eijken, rijksarchivaris in Overijssel, oud-secretaris van de Vereniging, werd officier in de orde van Oranje-Nassau. Mr. A. L. G. M. van Agt verliet het streekarchief Zuidoost-Brabant, aan welks oprichting hij als gemeentearchivaris van Eindhoven zo heeft bijgedragen. Hij werd opgevolgd door mr. A. P. A. M. Spijkers. De gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwou- de benoemde mw. C. N. W. M. Glaudemans tot gemeentearchivaris in deel tijd. Ook in Rijswijk (zh) deed een gemeentearchivaris zijn intrede: M. J. van den Berge. Gelukkig is er dus nog enige groei in het aantal gemeenten met ar chivaris. Drs. P. C. B. Maarschalkerweerd verliet de provinciale archief inspectie Zeeland om gemeentearchivaris van Helmond te worden. Wij hopen dat de vacature in Zeeland niet te lang op vervulling hoeft te wachten. Pastoor B. Voets werd tot archivaris van het bisdom Haarlem benoemd. P. A. Hende- rikx, wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de leerstoel archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam, verwierf cum laude de graad van doctor in de letteren. Drs. J.P.A. Louman verliet het Nederlands Economisch- Historisch Archief, terwijl de secretaris van de Archiefraad mw. drs. D. E. Herpin een andere functie bij het ministerie van wvc aanvaardde. Er werden twee nieuwe streekarchivariaten gevormd, Noord-Veluwe en de Bommelerwaard, waardoor verwerkelijking van het ideaal van een dekkend net van gemeente- en streekarchieven in de provincie Gelderland naderbij komt. In Noord-Brabant is op één gemeente na het net gesloten door toetre ding van de gemeente Boekei tot het streekarchivariaat Maasland. Nu maar zorgen dat het net dichtgeknoopt blijft en er, bij pensioenering en door bezui niging, geen gaten vallen. Verheugend daarom zijn de oproepen voor een nieuwe gemeentearchivaris van Roosendaal en Nispen en voor een deeltijdar chivaris van de gemeente Veere. Hopelijk verloopt de sollicitatie- en benoe mingsprocedure in deze gemeenten beter dan die in een andere gemeente in het zuiden, waar door onzorgvuldige procedures de belangen van de kandidaten in het gedrang kwamen. Er bestaat een code voor sollicitatie- en benoe mingsprocedures, vastgesteld door de Vereniging van Nederlandse gemeen ten, die zeker ook van toepassing hoort te zijn bij benoeming van een gemeen tearchivaris. Bij de directie mma van het ministerie trad drs. B. C. Lodder aan als hoofd van de afdeling Beleid. Volgende week treedt mr. R. Hotke af als directeur- generaal culturele zaken van wvc. Daar de bij zijn afscheidsreceptie te ver wachten drukte het zal verhinderen veel tot de vertrekkende directeur-gene raal te zeggen, benut ik deze gelegenheid. De heer Hotke heeft voor het ar chiefwezen belangrijke verdiensten. In 1967 verwisselde hij het hoofd directeurschap van de Rijksdienst voor de monumentenzorg voor de functie van hoofd van de directie Oudheidkunde en Natuurbescherming van het mi nisterie van crm. In 1972 werd hij directeur-generaal voor culturele zaken. Onder zijn bewind zijn de Archiefwet 1962 en het Archiefbesluit in werking 99

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 6