dere drukkers/uitgevers. Na langdurige beraadslaging en onderhandeling is tenslotte toch besloten met de Erven Van der Kamp door te gaan, zij het op voor de Vereniging financieel gunstiger voorwaarden en met duidelijker af spraken. Naast het oppoetsen van de interne relatie is ook gewerkt aan een face-lift van het Nederlands Archievenblad zelf. Het bestuur gaf opdracht aan een gra fisch ontwerper om voor Archievenblad, Nieuws van archieven, broncom mentaren, briefpapier, enveloppen, adresbanden - kortom alles wat de Vere niging in druk uitgeeft - een nieuwe layout te maken. Het resultaat bij Nieuws van archieven heeft u kunnen zien - ook ons bevredigt het nog niet geheel, maar wij verwachten dat de onvermijdelijke aanloopmoeilijkheden snel over wonnen zijn. Het valt ons trouwens op dat een respectabel aantal archief diensten geen eigen abonnement op het Archievenblad heeft, wat een misken ning betekent van de ook op lagere termijn onschatbare waarde zowel voor het individuele lid als voor de dienst. Nieuws van archieven werd ook in 1983 door collega Van Albada bijna als soloprestatie verzorgd. Wij zullen zijn eigenzinnige motto's op de eerste pagi na missen. Leden Bij het februarinummer van Nieuws kwam de Staat van het Nederlandse ar chiefwezen. Een geheel herziene editie zult u bij het nummer van deze maand aantreffen. Het bestuur heeft na rijp beraad volhard in de beslissing om de aanduiding van de predikaten hoger en middelbaar archiefambtenaar weg te laten. De Staat is geen opsomming van bepaalde soorten archiefambtenaren, noch een publikatie die tot vergelijking en rangen kan dienen. De Staat is wel een wegwijzer bij het leggen van contacten met een collega bij een andere dienst. De hoedanigheid van hoger of middelbaar archiefambtenaar is daarbij niet meer relevant dan het bezit van een sod, bda, vva of restauratorengetuig schrift. Die echter allemaal op te nemen zou de Staat zeer onoverzichtelijk ma ken. Wel is, overeenkomstig algemeen maatschappelij k gebruikgehandhaafd de vermelding van adellijke en academische titels en graden, evenals de aan duiding 'mw' om u pijnlijke vergissingen bij het leggen van contact per tele foon of brief te besparen. Voor het eerst sedert lange tijd publiceerde het bestuur weer een ledenlijst. Wie de ledenlijst en Staat met elkaar vergelijkt zal opmerken dat de openstel ling van onze Vereniging voor archiefmedewerkers zonder het predicaat van hoger of middelbaar archiefambtenaar nog slechts tot een bescheiden aanwas van leden heeft geleid. Het zou de van niet misstaan als ook hoofden algeme ne zaken, restauratoren, fotografen, administratieve medewerkers, wsw-ers en werkvrouwen lid zouden zijn. Het bestuur nam in enkele gevallen de beslissing dat een buiten de Archief wet 1962 vallende archiefinstelling met een archiefdienst vergelijkbaar is, zo dat daar werkzame personen lid van de van kunnen worden. Zo traden o.m. het hoofd van het film- en fotoarchief van de rijksvoorlichtingsdienst en het 94 hoofd van het historisch archief van Philips tot de Vereniging toe, nadat me dewerkers van de Stichting Centraal Bureau voor Genealogie reeds waren voorgegaan. Het bestuur hanteert als criterium dat de instelling in voldoende mate betrokken is bij het beheer van archieven en de externe dienstverlening aan derden. De belangrijkste leverancier van nieuwe leden blijft de rijks archiefschool, ongetwijfeld mede dankzij het traditionele praatje van de voorzitter van de Vereniging tijdens de eerste werkweek van de school. Het ledental van de Vereniging kwam op 751. De school toonde zich echter ook op ander gebied zeer actief. Ik herinner aan de verschillende studiedagen gewijd aan de inventarisatie van bepaalde categorieën archieven en de cursus vernietiging. Op 16 juni werden de eerste certificaten uitgereikt na voltooiing van de cursus kaartbeheer, georganiseerd door de rijks archiefschool en de P. A. Tiele-academie. De directie van de school verklaarde zich bereid een va caturebank voor werkloze archivarissen in te richten, daarmee het bestuur van de van ontlastend van een taak die overigens, gezien de omvang van de werk loosheid onder vakgenoten, niet onrustbarend zwaar is. Toch moeten we in deze alert blijven. Het bestuur beraadt zich op de vraag of voor de van een taak is weggelegd in arbeidsconflicten, bij gedwongen ont slagen, personele gevolgen van privatisering enz. en hoe deze taak dan zou moeten worden vervuld. Samenwerking van-SOD Het Samenwerkingsverband van middelbare archiefambtenaren bij de rijksar chiefdienst publiceerde een rapport over de voortgezette vorming en maakte daarvoor gebruik van het gastvrije Nieuws van archieven. Een aan de sod- opleiding gewijde passage wekte misverstand, zowel over de intentie van de opstellers als over de betrokkenheid van het VAN-bestuur. Gelukkig zijn deze misverstanden inmiddels de wereld uit. Het VAN-bestuur en het soD-bestuur zullen in de loop van 1984 samen over de opleiding verder spreken. Wij zouden coördinatie en integratie, verder gaande dan de voorzichtige stappen die rijks archiefschool en de sod gezet hebben, zeer toejuichen. Een praktisch voorstel is om het curatorium van de rijks archiefschool, het curatorium opleidingen overheidspersoneel en de be geleidingscommissie vva samen te voegen tot één college. In dit verband verdient vermelding dat tijdens het laatste overleg van voor zitters van Convent, Kring, provinciale inspecteurs en van is besloten in het vervolg ook de voorzitter van de sod voor dit zogenoemde topoverleg uit te nodigen. Een ander onderwerp waarover sod en van nodig en nuttig met elkaar kunnen samenwerken is de praktische toepassing van de nieuwe vernietigingslijst voor de gemeenten, in werking getreden op 1 december 1983 (Stcrt. 247). Deze lijst gaat niet alleen de gemeenten, maar evenzeer de provincies en het rijk aan, ge zien de administratieve vervlechting van allerlei procedures op de diverse ni veaus van overheidsbestuur. Denkt u eens aan de toepassing van de milieuwet- 95

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 4