Op 13 maart 1984 is voor de notaris de akte van wijziging der statuten zoals vastgesteld in de ledenvergadering van 21 februari j.l. gepasseerd en in wer king getreden. De statuten en het huishoudelijk reglement laatstelijk gepubliceerd in het Ne derlands Archievenblad, 85 (1981), 112 e.v. zijn nu als volgt gewijzigd: Statuten Artikel 8, lid 2 Een bestuurslid wordt gekozen voor een termijn van vijf jaren, tenzij de algemene ledenvergadering bij de verkiezing een kortere termijn vaststelt. Men kan niet langer dan vijf jaar achtereen bestuurslid zijn. Artikel 8, lid 4 Bij een vacature in het bestuur benoemt de eerstvolgende algemene ver gadering een opvolger. Aan de statuten wordt de volgende overgangsbepaling toegevoegd: ln afwijking van het bepaalde in artikel 8 van de statuten kan het bestuurslid dat volgens het laatstelijk opgestelde rooster van aftreden in de jaarlijkse algemene vergadering van 1984 is afgetreden door de algemene vergadering worden herbenoemd tot bestuurslid voor een termijn van twee jaren. Huishoudelijk reglement Artikel 2 Is vervallen. 170 Mr. J. H. van den Hoek Ostende vijftien jaar redacteur van het Nederlands Archievenblad In de op 21 februari 1984 te Haarlem gehouden ledenvergadering sprak de voorzitter van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, dr. F.C.J. Ketelaar, de aftredende redacteur van het Nederlands Archievenblad toe. met de volgende woorden. 'Mr. J. H. van den Hoek Ostende legt na vijftien jaar zijn functie van redac teur van het Nederlands Archievenblad neer. Ons huishoudelijk reglement be paalt dat de redacteur gerechtigd is de bestuursvergaderingen bij te wonen en daar een adviserende stem uit te brengen. Van dat recht heeft Van den Hoek Ostende in de vijftien jaar van zijn redacteurschap gebruik gemaakt, zelfs zonder ooit een bestuursvergadering over te slaan. Voordat Van den Hoek Ostende op 26 maart 1969 redacteur werd, was hij bestuurslid van de Vereni ging sedert 20 februari 1964. Gisteren was het dus twintig jaar geleden dat Van den Hoek Ostende zijn intrede deed in het bestuur der Vereniging. Twintig ja ren achtereen heeft hij dus het reilen en zeilen van het bestuur en van de Vere niging meegemaakt. Bestuursleden kwamen en bestuursleden gingen, maar Van den Hoek Ostende bleef, altijd aanwezig om, puttend uit zijn lange erva ring, raad te geven. Die raad werd bijna nimmer ongevraagd gegeven, want Van den Hoek Ostende was en is een bescheiden mens, liever souffleur dan op de voorgrond. Als er eens in de historie gezocht moest worden raadpleegde Van den Hoek Ostende bedachtzaam zijn agenda (Lexicon nr. 89a) over het betreffende jaar, die minutieus tevens als journaal (Lexicon nr. 80a) werd bij gehouden. Bijna steeds bracht het precedent dan de oplossing voor de zoveel jongere bestuursleden. Sedert het eerste nummer van het Nederlands Archievenblad, februari 1893, zijn er elf redacteuren geweest, de eerste twee tevens secretaris van de Vereniging. Drie zijn in ons midden: Formsma, Struick en Van den Hoek Ostende. Het redacteurschap van Van den Hoek Ostende gedurende vijftien jaar wordt slechts door dat van Lasonder (16 jaar) overtroffen, door dat van Unger (13 jaar) nauwelijks geëvenaard. En dat betreft dan alleen de kwantiteit. Wie de 87 jaargangen van het Ne derlands Archievenblad doorneemt, zal de toeneming in omvang, in kwaliteit van uitvoering en inhoud vooral in de laatste vijftien jaar opvallen. Daaraan heeft de redacteur ook weer met kenmerkende bescheidenheid bijgedragen, van zijn 301 bijdragen zijn slechts enkele ondertekend of met de initialen jh vd HO aangeduid. Twee archivistische artikelen schreef Van den Hoek Ostende voor het Archievenblad, beide vóór zijn benoeming tot redacteur. Maar sedert 1964 reeds verzorgde hij de Kroniek van voornamelijk buiten landse archivistische literatuur, publiceerde hij zo'n 50 boekbesprekingen (waaronder een tiental recensies van archiefinventarissen), verslagen van twee internationale archiefcongressen en negen kleinere bijdragen en verslagen. Maar wat deed hij daarnaast niet allemaal. Ieder die als auteur aan het Neder lands Archievenblad heeft meegewerkt, weet hoe nauwgezet de kopij door de redacteur werd bewerkt, met hoeveel zorg Hein van den Hoek Ostende - sa men met zijn vrouw Fran?oise-de drukproeven corrigeerde, de jaarinhoud 171

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 42