Archiefbeleid 1983 was het jaar van het Voorlopig standpunt van de minister van wvc met betrekking tot de Discussienota archiefbeleid. Het voorlopige standpunt werd in de zomer onder een groot aantal instanties verspreid. Zowel in de door de van georganiseerde hoorzitting als in de ledenvergadering op 15 december is op hoog niveau over het voorlopig standpunt gediscussieerd. Over de na de le denvergadering door het bestuur gewijzigde tekst van de VAN-reactie is op 5 ja nuari 1984 nog overlegd met het bestuur van de sod. Dit openhartige overleg bleek nuttig om, ter vermijding van misverstanden aan weerskanten, beider conceptreacties bij te schaven. De reacties van de van en die van andere orga nisaties en organen zijn of worden in Nieuws van archieven gepubliceerd. Het januarinummer is door het bestuur in vijftigvoud toegezonden aan de Vaste Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken, die in de eerste week van april de Decentralisatienota van de regering zal behandelen. In die Decentralisatienota wordt ook over de organisatie van rijksarchiefdienst en provinciale archief diensten gesproken. Bij wvc is een departementale commissie inmiddels begonnen met de voor bereiding van het definitieve standpunt en wel in de eerste plaats over de orga nisatie van provinciale en rijksarchiefdiensten, opdat daarover bij de behan deling van de Decentralisatienota in de Kamer een meer definitief standpunt kan worden ingenomen. Overigens heeft minister Brinkman in een brief aan het CDA-Friesland van 13 februari jl. zijn partijgenoten gerustgesteld dat er op dit moment geen plannen op tafel liggen of voorbereid worden om het rijksar chief te Leeuwarden op te heffen of te ontmantelen. De minister schrijft ken nisgenomen te hebben van de commentaren op het voorlopige standpunt die alle ervoor pleiten het beheer van zowel rijks- als provinciale archieven 'onder één dak' te doen plaatsvinden. Minister Brinkman is, 'gelet op de eensgezind heid van de reacties, sterk geneigd deze van grote invloed te doen zijn op mijn uiteindelijke keuze'. Afgezien van dit voorschot op het definitieve standpunt en afgezien van de inbreng van wvc bij de behandeling van de Decentralisatienota, schijnt het ministerie niet meer te denken aan een afzonderlijk bekend te maken definitief standpunt. Wij begrijpen dat het de bedoeling is het definitieve standpunt on derdeel te laten vormen van een memorie van toelichting bij een herziene Ar chiefwet. Gelet op de ervaringen met wetgeving van wvc zal, zo vrezen wij, op zijn vroegst begin 1985 die herziene archiefwet in ontwerp gereed zijn. Dat be tekent dat het veld - dat binnen enkele maanden op het voorlopige standpunt heeft willen reageren - meer dan een jaar zal moeten wachten totdat een defi nitief standpunt van de minister bekend wordt. Daardoor duurt de onzeker heid voort, neemt de kans dat er voorschotten op het definitieve standpunt ge nomen worden toe: denk aan de tolheffing voor het raadplegen van films bur gerlijke stand, denk aan de dreigende opheffing van de Archiefraad. Ander zijds dreigt de aanpak van belangrijke vraagstukken nog verder te worden uit gesteld: denk aan de kwaliteitseisen voor informatiedragers. Bij dat alles gaat het VAN-bestuur er overigens vanuit dat de departementale commissie niet méér dan een voorontwerp van wet samenstelt, waarover het archiefwezen zijn mening kan laten horen. We zullen toch niet meemaken dat voor het eerst 92 in de geschiedenis een ontwerp-archiefwet buiten de van om direct naar de Tweede Kamer gaat. Temeer niet, daar ongetwijfeld bij het formuleren van wetteksten zal blijken dat het voorlopige standpunt ruimte laat voor verschil lende oplossingen, die ten dele behoren tot de technische uitwerking die de mi nister uitdrukkelijk buiten het voorlopige standpunt heeft gelaten. De nood zaak tot het kiezen uit verschillende oplossingen is nóg een reden waarom het bestuur er niet in gelooft dat het maken van een herziene archiefwet erg snel zal verlopen. CBS-enquête In eenzelfde zalmkleurige omslag als het voorlopige standpunt publiceerde wvc vorige maand een lijst van Nederlandse archieven: een nuttig boekje dat een ruime verspreiding juist onder niet-gebruikers van archieven verdient. Eveneens de vorige maand verscheen ten lange leste de publikatie van de cbs- enquête Archieven 1980. Dit rapport trekt op grond van het cijfermateriaal in teressante conclusies, soms vleiend voor het archiefwezen, soms met veront rustende consequenties. Zo maakt het cbs duidelijk dat op grond van de eind 1980 bestaande plannen bij de lokale overheden voorshands geen grote uit breiding meer is te verwachten van het net lokale archiefbewaarplaatsen be heerd door een archivaris. Dat net - in 1977 24% van het aantal gemeenten, in 1980 34% - zal dus niet autonoom groeien, zoals de minister in zijn voorlopi ge standpunt veronderstelt en zoals de vng in zijn reactie meent. Wat wel au tonoom groeit is het aantal bezoekers: in 1980 in totaal 33% meer dan in 1977. Die groei lijkt sedert 1980 zich voortgezet te hebben. De toeneming van het personeel (tussen 1977 en 1980 nog 9%) is echter omgebogen. Nog leveren wsw-ers en hulpkrachten een belangrijk deel: in 1980 bij de rijksarchiefdienst 37%, bij de gemeentearchieven 30%. Ook de toeneming van de beheerde ar chieven is autonoom, maar het is opvallend dat een aanmerkelijk deel van de archiefdiensten geen inzicht heeft in de omvang van de op grond van de wet over te brengen archiefbescheiden. Dat is toch een blamage gelet op de vijftien jaar die we de tijd gehad hebben om de wet uit te voeren, ook op het punt van de inspectie. Nederlands Archievenblad en Nieuws van archieven Met het noemen van de vijftiende verjaardag van de Archiefwet 1962 op 1 mei 1983 ben ik teruggekeerd tot de wederwaardigheden in het afgelopen jaar. De redacteur van het Nederlands Archievenblad verzorgde zijn laatste jaargang op het niveau dat we van hem gewend zijn en waarmee we verwend zijn. Het Archievenblad kreeg een International Serial Standard Number (issn). Het bestuur hield zich intensief bezig met de financiële kant van het Archieven blad. In de sedert 1892 bestaande verhouding met de Erven Van der Kamp wa ren, zoals dat met langdurige relaties wel vaker gaat, enkele minder goede ge woonten ingesleten. Om de verhoudingen weer op wat zakelijker basis te bren gen heeft het bestuur offertes laten uitbrengen door Van der Kamp en drie an- 93

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 3