gelijks bestuur) de bij zijn aantreden, in 1980, bestaande grote achterstand in de publikatie van de acta ingehaald. De penningmeester Mahieu dringt aan op grotere propaganda voor en afname van de verslagen en van de vorig jaar ge reedgekomen index op de verslagen van de eerste zestien Tables Rondes. Na jarenlange aarzeling zal nu toch eindelijk een poging gedaan worden om, naast de Franse editie, een Engelse versie van de verslagen te produceren. Ma- ta Castillón zal bovendien trachten een Spaanse samenvattende publikatie van de laatste Tables Rondes van de grond te krijgen. Vervolgens moet een nieuw Bureau worden gekozen, dat echter eerst na het internationale archiefcongres in 1984 in functie zal treden (in een congresjaar komt de Table Ronde alleen in huishoudelijke vergadering bijeen). De enige kandidaten (Gauye als president, Ketelaar als secretaris) worden bij acclama tie gekozen, evenals de adviserende leden. Oldenhage en Van Albada krijgen, als onderscheidenlijk organisator van het congres in 1984 en coördinator van de internationale archiefweken, het woord om de aanwezigen op te wekken tot deelneming aan de activiteiten. Warner nodigt de Table Ronde voor de 23e vergadering (1985) uit in Austin (Texas), waar men de gast zal zijn van de Lyndon B. Johnson Presidential Li brary, onderdeel van het federale archiefsysteem. Favier herinnert aan het besluit dat er een schriftelijke bevestiging moet zijn dat alle deelnemers in het ontvangende land welkom zullen zijn. Section of professional archival associations (spa) Aan de in Bratislava gehouden bijeenkomst van de spa namen naast zes bestuursleden (Joegoslavië, Nederland, Spanje, Canada, Israël en Polen) en een plaatsvervangend bestuurslid (Groot-Brittanië) vertegenwoordigers van twee verenigingen (Frankrijk en Zwitserland) en enkele waarnemers deel. De agenda telde zeven punten. De voorzitter kon eindelijk naast een concept voor de Directory (adresboek van verenigingen) het eerste nummer van het mededelingenblad van de spa Janus aan de vergadering aanbieden. De samenstellers en de van, die de ex ploitatie van beide verzorgt, kregen lof toegezwaaid. Aangekondigd werd dat de lezingen van de Workshop van het ixe Archiefcongres in Londen (gewijd aan niet-overheidsarchieven) in de afleveringen 2 en 3 van het blad zullen ver schijnen.4 De gewenste samenstelling van het bestuur nam een groot deel van de tach tig minuten, die de vergadering duurde, in beslag. Het standpunt van de voor zitter dat verwacht mag worden dat naast de voorzitter, de secretaris en een toegevoegd bestuurslid, ook andere bestuursleden ter vergadering verschijnen kreeg bijval. Betreurd werd dat in een enkel geval zelfs niet van een papieren lidmaatschap gesproken kan worden. De vergadering verzocht het bestuur in de eerstkomende bestuursvergadering de organisatie van het bestuur nog maals te agenderen. Vrijwel algemeen was het gevoelen dat niet te spoedig tot een drastische vermindering van het aantal bestuursleden zou moeten worden besloten: mee kunnen doen werd belangrijker geacht dan mee doen. De pogingen van de coördinator voor de Internationale Archiefweken 1984 142 om in Bonn door zoveel mogelijk landen audio-visuele presentaties te laten verzorgen werden gewaardeerd. De op dat moment nog geringe respons werd niet verontrustend geacht. De Nederlandse initiatieven voor een post-congres tour langs archieven in België en Nederland en voor een cursus bij de rijks archiefschool werden met belangstelling ontvangen. Aanbevelingen In de slotzitting van de Table Ronde presenteert Favier de door de commissie van rapporteurs ontworpen aanbevelingen (zie bijlage). Door ervaring wijs ge worden vermijdt de president discussie en blijven we gespaard voor redactio nele muggenzifterij. Conclusie Terugziende is de conclusie dat deze Table Ronde nuttig is geweest, al was het slechts als aanleiding tot de enquête die de basis vormde van het door Franz gemaakte rapport. Dat rapport vormt - evenals zijn rapport voor de 19e Table Ronde in Stockholm en de stukken voor de 20e Table Ronde in Kuala Lum pur-een niet genoeg te waarderen praktische samenvatting van de status questionis. De conferentie zelf was minder levendig dan anders, maar bood toch veel gelegenheid tot reflectie op het probleem van de massale papierpro- duktie. Door kennis te nemen van de oplossingen en opvattingen in andere landen gaat men de gepretendeerde volmaaktheid van de eigen aanpak relati veren. Enerzijds ervaart men dat elders in de wereld archivarissen gelijksoorti ge problemen als hier hebben, anderzijds beseft men dat in Nederland het pro bleem van de selectie van massale dossierbestanden nog nauwelijks weten schappelijk is doorgedacht en aangepakt. Dat sampling tijdens deze Table Ronde mede door Nederlandse interventie wat van de glans van de panacée heeft verloren is dan een schrale troost. Recommendations Considering that the proliferation of records, which is shown by statistical da ta, to have reached disquieting proportions, is making the task of the archivist harder and necessitates the application of new and effective methodologies in the fields of appraisal, listing and use, considering that medium and long term planning will be needed to match the limited resources of administrations and archives alike in the several areas un der consideration, considering that archivists are therefore compelled to undertake general sur veys of the records production within their administrations and to formulate 143

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 28