De Table Ronde des Archives in vergadering. Dr. W.I.Smith (Canada) voert het woord. Op de tweede rij links, tussen Polen, de Philippijnen en Papoea Nieuw-Guinea, de delegatie uit Nederland (Pays-Bas). Duchein (Frankrijk) licht toe dat in zijn land vanouds reeds uit allerlei bestan den elk tiende jaar bewaard wordt. Steekproefsgewijs bewaren wordt zeer voorzichtig toegepast bij fondsen die goed geordend zijn. Hij is het met Kete laar eens dat het nemen van een statistisch verantwoorde steekproef geen werk van de archivaris is. Ook in Italië, aldus Crespo, zet men grote vraagtekens bij sampling. Garcia Belsunce (Argentinië) beklemtoont de neutraliteit van de ar chivaris ten opzichte van bronnen en onderzoekers; door sampling kan deze in gevaar komen. Lundqvist (Zweden) acht het gevaarlijk als de archivaris geen dialoog met de onderzoeker voert. Maar die onderzoeker betaalt niet voor het bewaren van de massa papier, stelt hij vast. Smith (Canada) is het oneens met Ketelaar: selectie is een authentieke verantwoordelijkheid van de archivaris; sampling is één van de selectiemethoden. Allsberg sluit zich hierbij aan. Dat de steekproeven niet door onderzoekers worden gebruikt zegt nog niets over hun waarde in de toekomst. Franz acht Ketelaars opvatting te strikt, maar is het wel met hem eens dat het statisch bewerken van bestanden niet de taak van de archivaris is. Favier merkt op dat bij machine-leesbare archieven de steek proef al gemaakt is door de natuur van het medium: het bewaren van een print-out op een bepaald moment is een sample. Hij waarschuwt tegen het in stitutionaliseren van het consulteren van historici (dat zijn altijd historici van vandaag, niet van morgen) bij de selectie. Er is geen religie van wel of niet sampling: men moet de selectiemethoden combineren. Een gevaar van samp ling is dat een steekproef nü goed kan zijn, maar straks van onwaarde. Zo had men in Frankrijk op een bepaald moment besloten dossiers van personen wier achternaam met een b begon te bewaren en de rest te vernietigen. Na enige ja ren bleken personen van Noordafrikaanse afkomst (Ben oververtegen woordigd en de steekproef dus van onwaarde. Roper sluit af door te waarschuwen voor de lobby van sociale wetenschap- 140 pers en voor het gevaar dat door het vernietigen van teveel case files een verte kend beeld overblijft van de overheidsactiviteiten die zozeer bestaan uit het werken met case files. Hij suggereert een tussendepot waar gedurende een jaar of vijf case files bewaard worden, met het aanbod aan de sociale wetenschap pers om ermee te werken, zo nodig na bijsturing van hun onderzoeksprogram ma. Laten we niet vergeten dat wat over is gebleven uit de middeleeuwen ook slechts een sample is. Met Granström (Zweden) is Roper van mening dat sampling in de toekomst minder nodig zal zijn, daar juist de case files in de computer zullen zitten c.q. voor 100% op meer compacte media zullen kun nen worden bewaard. Administratieve toegangen In de derde werkzitting introduceerde Ketelaar het hoofdstuk van Franz' rap port dat handelt over administratieve toegangen en hun bruikbaarheid voor later onderzoek. Bovendien bespreekt het rapport de mogelijkheden van ver korte beschrijving (plaatsingslijsten). Kennelijk zijn dit problemen die voor namelijk in de oude landen van Europa spelen en niet in de Nieuwe wereld noch in de Derde wereld. De interventies bleven daardoor beperkt. Ermisse (Frankrijk) verklaart de moderne Franse methodiek, waarin de lijst bij het procesverbaal van overbrenging de basis voor de ontsluiting is. Het cadre de classement' en de ontsluiting door een analytische inventaris zijn voor de mo derne archieven verlaten. Toch blijven er bijzondere bestanden die door het 'bordereau de versement' onvoldoende toegankelijk zijn en waarvoor de ar chivaris een inventaris moet maken. In het algemeen echter volstaan de processen-verbaal, samen met thematische gidsen. Mata Castillón (Spanje) pleit ervoor de archivistiek in de administratie te introduceren, opdat de admi nistratieve toegangen aan hogere eisen kunnen voldoen. Weilbrenner en Evans (Unesco) wijzen op de mogelijkheden van geautomatiseerde toegangen. Evans schetst het probleem van de overbrenging van archieven van nog voort- werkende administraties. In Frankrijk lost men dit op door de archiefgehelen naar herkomst met behulp van de computer te reconstrueren, maar de stukken materieel in volgorde van binnenkomst te nummeren en op te bergen. Duchein vraagt wat te doen met de administratieve toegangen waarin ook de inmiddels vernietigde stukken zijn vermeld. Volgens Favier moet ook hier de computer oplossing bieden, al erkent hij de zwakten van trefwoordenontsluiting met de computer. Het Public Record Office, aldus Roper, heeft de administratie er van kunnen overtuigen dat er betere toegangen geproduceerd moeten worden: het pro controleert deze en adviseert bij de samenstelling. Ook Wagner (brd) benadrukt het belang van training van registratoren. Huishoudelijke vergadering De laatste middag is als gebruikelijk bestemd voor de huishoudelijke vergade ring van de Table Ronde. Secretaris Franz kan het zojuist van de pers geko men verslag van de vorige Table Ronde tonen.3 Daarmee heeft het Bureau (da- 141

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 27