De archivaris en de toevloed van moderne archieven 22e Internationale conferentie van de Table Ronde des Archives F. C. J. Ketelaar Deelnemers Van 17 tot en met 20 oktober 1983 had in Bratislava (Tsjecho-Slowakije) de 22e internationale conferentie van de Table Ronde des Archives plaats. Verte genwoordigd waren de internationale archiefdiensten van 37 landen en enkele verenigingen van archivarissen. De Nederlandse delegatie bestond uit de alge mene rijksarchivaris mr. A. E. M. Ribberink en de voorzitter van de Vereni ging van Archivarissen in Nederland dr. F. C. J. Ketelaar. Verder namen uit ons land deel drs. E. van Laar, die secretaris voor ontwikkelingssamenwer king van de International Council on Archives (ica) is, drs. J. N. Th. van Al- bada, die voor de ica de organisatie van de internationale archiefweken 1984 coördineert, en mr. J. Rinzema, secretaris van ica's sectie van archivarissen- verenigingen (die in Bratislava de jaarlijkse vergadering van afgevaardigden hield). Deze Nederlandse vertegenwoordiging illustreerde de wezenlijke bijdrage die Nederlandse archivarissen aan het werk van de ica leveren. Dat juist ons land bij déze Table Ronde niet mocht ontbreken hield verband met de Neder landse weigering om vorig jaar aan de 21e Table Ronde in Kuala Lumpur (Ma leisië) deel te nemen, aangezien toen aan Israëlische vertegenwoordigers een inreisvisum was onthouden. Daartegen hadden de algemene rijksarchivaris en de van schriftelijk geprotesteerd. De in Kuala Lumpur voorgelezen Neder landse stellingname werd ondersteund door de archivaris van de Verenigde Staten en door de Zweedse rijksarchivaris, mede namens de overige Scandina vische landen. Dat leidde tot het besluit voortaan een uitnodiging van enig land om een Table Ronde te ontvangen alleen aanvaard zal worden indien de regering garandeert dat alle leden van de Table Ronde toegang zullen krijgen. Nederlands principiële houding heeft dus resultaat gehad. Onder de deelnemers in Bratislava waren, naast oude bekenden, ook enkele nieuwelingen. Zo nam voor het eerst de Volksrepubliek China deel. Ook enke le internationale organisaties waren vertegenwoordigd: Unesco, de Verenigde 134 Ter gelegenheid van de inwijding van het nieuwe archiefgebouw van het staatsarchief van Slowakije en de 22e Table Ronde is een penning geslagen. Op de voorzijde zijn o.m. de silhouetten van het archiefgebouw en van twee andere kenmerkende gebouwen in Bratislava, het kasteel en de televisietoren, afgebeeld. Jn het midden van de keerzijde het oude stadszegel van Bratislava (Presburg). Naties, de Union Internationale des Telecommunications en de Arabische Li ga. De socialistische landen waren goed vertegenwoordigd (alleen Roemenië ontbrak); de Sovjetrussische delegatie bestond uit A.M.Pegov (die in 1976 ons land bezocht) en de directeuren van de archiefadministraties van Bielorus- sia en de Oekraïne. Tot de Poolse delegatie behoorde B. Kroll die in 1977 met het Nederlandse archiefwezen kennismaakte. De Oosteuropese collegae (met uitzondering van die uit de ddr) zijn gewoon om tijdens de zittingen niet aan de discussie deel te nemen, maar zich te beperken tot het voorlezen van tame lijk uitvoerige verklaringen. Ook de Chinese representant Li Fenglou (Deputy Director of the State Archives Bureau of China, Beijing) liet zijn tolk een lang relaas over het archiefwezen in de Volksrepubliek China voorlezen. Nu leende de opstelling in de conferentiezaal zich al niet erg tot een vrije gedachtenwisse- ling zoals we dat bij vorige Tables Rondes gewoon waren: wie wilde intervenië ren moest achter de ene microfoon, in het midden van de zaal, gaan staan om zijn of haar verhaal te houden. Er is dan enige moed voor nodig om zó letter lijk in de schijnwerper te gaan staan en - vaak in een vreemde taal (de voerta len zijn Engels en Frans) - een korte bijdrage tot de discussie te improviseren. Maar zoals bij elke internationale conferentie waren ook nu de informele con tacten 'in de wandelgangen' de voornaamste. Omlijsting Tot zulke contacten boden de recepties van autoriteiten van de Socialistische Republiek Slowakije (Tsjechië en Slowakije vormen een federatie) alle gele genheid. De eerste avond (17 oktober) had de inwijding van het nieuwe ge- 135

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 24