3 Praktijk van vroeger en nu Een korte terugblik op wat vakgenoten in het verleden over indicering hebben gepubliceerd maakt duidelijk dat er na het verschijnen van de Handleiding weinig fundamenteel is gediscussieerd. De Handleiding geeft overigens alleen maar aanwijzingen over indices op een inventaris of regestenlijst, maar het doet er natuurlijk helemaal niet toe of achter een naam alleen een paginanum mer of een heel regest staat. Een zekere steun geven ook de Richtlijnen voor het uitgeven van historische bescheiden, maar het blijven richtlijnen. Indexen op RGP-delen hanteren dan ook rustig het patroniem als woord waarop gerangschikt wordt. Ieder van ons zit echter vaak nog opgescheept met indices die in het verleden zijn vervaardigd, vaak zonder enige richtlijn. We zijn met hun gebreken ver groeid geraakt. Ook de producten van amateurs werden en worden in de ar chiefwereld dankbaar geaccepteerd omdat, hoe dan ook, meer gegevens toe gankelijk worden. Wie van ons moet daarna in deze transcripties en indices geen wijzigingen aanbrengen om de huisregels nog enigszins te handhaven? Het gevolg is dat al met al bij één archiefdienst het bedje voor de bezoeker gespreid ligt met een lappendeken van laatjes, schriftjes, banden en fiches met 'moderne' indices. Er is geen norm, geen vast criterium, geen huisstijl. Daar naast ontbreekt vaak ook een verantwoording van de voor een index aange houden criteria. Is uniformering dan nodig en mogelijk? Gezien de vele manjaren achter stand op tal van fronten mag indicering voor archivarissen geen hogere priori teit hebben dan inventariseren. Maar voor het publiek, dat in steeds breder la gen op ons afkomt, is uniformiteit in moderne toegangen een absolute nood zaak, en daarmee ook weer voor onszelf, willen we niet verdrinken in het aan tal bezoekers dat zelfs bij eenvoudige onderzoeken al vastloopt in de toegan gen en onze tijd voor begeleiding vraagt. Als uniformering al mogelijk is, waar moet men dan vanuit gaan? 4 Alfabetisch-lexicografisch of -fonologisch? Op het ogenblik dat fiches met namen gerangschikt moeten worden kan men twee kanten uit: de alfabetisch-fonologische of de alfabetisch-lexicografische richting. Allereerst nu de alfabetisch-lexicografische richting, d.w.z. alfabe tisch op eerste letter en vervolgens binnen die letter het alfabet herhaald zoals het gegeven zich aanbiedt. Verdere toelichting is niet nodig, ieder kent het al fabet. Echter, naast regelrechte verbasteringen komen altijd talloze spellingsver schillen voor. Die laatste groep is te onderscheiden als men de uitspraak be luistert. Zonder ingrepen wordt het zoeken in een strikt alfabetische index een eindeloos karwei, ook al worden volgens mevrouw Bos de problemen opgelost door verwijzingen. Strikt genomen moet er dan bij elke variant een lijstje met andere varianten geplaatst worden. Wie nu bijvoorbeeld een vergelijkend on derzoek wil instellen naar de frequentie van boekveilingen met bepaalde 128 Haagse boekverkopers is met dit systeem nog niet jarig, omdat hij de gehele 70 jaar oude index op rekesten (die 5 strekkende meter groot is) moet doorploe gen op alle door hem van te voren bedachte varianten. Tegen zo een systeem zijn de volgende bezwaren aan te voeren: 1 de omvang: een groot deel van de index gaat bestaan uit zie oo/r-verwijzingen; 2 er wordt in de namen geen keuze gemaakt; elke variant heeft dezelfde waarde. Wie alle varianten honoreert met een eigen plaats in het systeem kweekt op die manier in zijn studiezaal wel een vaste kern bezoekers; 3 voor verwijzingen wordt geput uit het toevallig reservoir van namen binnen één index. Dat kunnen toevallig net obscure, heel bijzondere varianten zijn. De mogelijkheid om indexen te koppelen ontbreekt. 'Wellicht is er nog een andere verdediging van het alfabetisch-fonetische systeem te bedenken' schrijft mevrouw Bos. Die verdediging nemen wij hier onder op ons. 5 Alfabetisch-fonologische rangschikking Een manier om als maker en gebruiker greep te krijgen op het aanbod is het normaliseren van namen. Van der Laan beval dat al aan voor voornamen en ook de (ook door mevrouw Bos geciteerde) Richtlijnen wijzen daarheen. Alle varianten dus onder de paraplu van een standaardnaam. Welk principe, welke regels hanteren we daarbij? En hoe komen we af van al die verwijzingen die omslachtig, vaak gebrekkig en ruimtevretend zijn? Met andere woorden, hoe vindt een gebruiker vlot en zonder omwegen de door de indexmaker gekozen naam? De oplossing is bekend: geef de gebruiker een eenvoudige basis waarmee hij zelf de genormaliseerde naam kan bedenken. Die basis hebben we als we de uitspraak als uitgangspunt nemen. Immers, op dat niveau worden spellingsva rianten vanzelf geneutraliseerd. Ieder die werkt in of aan een groot bestand aan oude namen heeft de ervaring dat een variabele schrijfwijze voor hem steeds minder een probleem vormt. Hij leest als het ware automatisch de meest voor de hand liggende en volledige naamsvorm zachtjes voor zich uit. Een diep geworteld respect des noms weerhoudt hem ervan de aangetroffen spel lingsvariant ook werkelijk om te zetten in een moderne vorm. Bij fonologische ordening moet men nog al wat concessies doen: het respect des noms moet ver minderen, soms is het verstandig de tweede of derde voornaam als ordenings criterium uit de schakelen omdat die bepaalde verbanden weer kunnen ver duisteren. De overblijvende rompnaam of naamromp hoeft echter niet verder te worden gemoderniseerd. Het enige dat men heeft te doen is hem te voorzien van een 'kop'. Deze 'kop' bestaat uit de uitgeklede familienaam c.q. voor naam, ontdaan dus van alle letters die bij de uitspraak geen rol spelen. Op deze manier wordt bereikt dat het aantal te ordenen familienamen beperkt blijft. Pas als de voor dit systeem gekozen familienamen zijn gebundeld tot grotere eenheden hoeft aandacht aan de voornamen te worden besteed. Wij haasten ons te verklaren dat verwijzingen altijd nodig blijven, maar dan alleen bij die varianten die niet aan het criterium voldoen dat zij bij uitspreken herkend 129

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 21