Voorbeeld De naam Frederiks wordt gespeld als Frericks, Freecks, Vrede- ricks, Vreericks, Vreecks. Indiceren als volgt: Frederiks (Freecks, Vredericks, Vreecks), nrs. Freecks, zie Frederiks Vredericks, zie Frederiks Vreecks, zie Frederiks Bij zeer geringe afwijkende spelling van de voornaam wordt deze in de moder ne spelling in de index opgenomen (bv. Dirck is Dirk). Dit kan de inventarisa- tor al tijdens het maken van de beschrijvingen doen. Bij personen met een meervoudige voornaam worden in de index achter de familienaam slechts de eerste twee voornamen in extenso opgenomen, de over ige worden afgekort op de eerste letter van de voornaam. Voorbeeld De naam Jan Benedictus Victor Maria Josephus van de Mortel wordt geïndiceerd als: Mortel, Jan Benedictus V. M. J. van de, Is van een persoon alleen de achternaam bekend, en wordt hij/zij in de in ventaris aangeduid als bv. nn van de Mortel, dan indiceren als. Mortel, Martinus, Mortel, nn, Mortel, Peter, enz. 5 Is een naam niet met zekerheid tot een moderne schrijfwijze te herleiden, dan wordt deze opgenomen in de oorspronkelijke spelling. 6 Buitenlandse namen worden in de oorspronkelijke spelling opgenomen. 7 Personen met een achter-/familienaam, ongeacht of dat een patronymicum, herkomstnaam of nadere aanduiding (zoals de Dikke, de Oude) is, worden op die achter-/familienaam geïndiceerd. Wordt een persoon alleen met de voor naam genoemd, dan indicere men automatisch op die voornaam. Voorbeeld Jan van Deventer wordt geïndiceerd bij de D van Deventer; Dirk de Oude wordt geïndiceerd bij de O van Oude. Personen die soms wel, soms niet een achternaam, soms wel, soms niet een patronymicum voeren, worden geïndiceerd: a indien het zeker is dat het dezelfde persoon betreft: op de achternaam. Voorbeeld Jan Dirks en Jan Dirks van Deventer is dezelfde persoon: Van Deventer, Jan Dirks, nrs. én ook Dirks, Jan-van Deventer, zie: Van Deventer. b Indien het niet zeker is dat het dezelfde persoon betreft: apart. Voorbeeld Jan Dirks en Jan Dirks van Deventer is niet dezelfde persoon: Dirks, Jan, nrs. Van Deventer, Jan Dirks, nrs. 8 Personen met een naam, bestaande uit een meervoudig patronymicum worden geïndiceerd op het laatste patronymicum. Een verwijzing wordt geplaatst bij de overige (voorgaande) patronymica. 122 Voorbeeld Jan Willems. Jansen wordt geïndiceerd als volgt: Jansen, Jan Willems, nrs. Willems, Jan-Jansen, zie Jansen 9 Namen van keizers, koningen, pausen en stadhouders uit het huis van Oranje- Nassau, alsmede van andere regerende vorsten, worden op de voornaam geïn diceerd. Bovendien worden zij geïndiceerd op de naam van de plaats of het land, waaraan hun voornaamste titel ontleend is. Niet-regerende leden van vorstelijke families, alsmede kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, herto gen, graven en heren (indien slechts aangeduid met voornaam en naam van heerlijkheid) worden eveneens op de voornaam geïndiceerd. Voorbeeld Hendrik i, hertog van Brabant, 1, 2, 3, 4, enz. David, bisschop van Utrecht, 3, 6, 7, 9, enz. Jan, heer van Harmeien, 2, 13, 14, 18, enz. Echter, onder Brabant, hertog van, Utrecht, bisschop van,Harmeien, heer van, worden alleen die nummers opgenomen waar de personen slechts en kel met de titel, en niet met name, worden genoemd. We verwijzen bij de plaats of het land wél naar de namen van de verschillende hertogen bisschop pen, respectievelijk heren, die in andere beschrijvingen wel worden genoemd. Voorbeeld Brabant, hertog van, 5, 7, 8, 24, enz., zie ook Godfried i, ii, m, Hendrik i, n, ill, Jan i, n, ui, iv, enz. Utrecht, bisschop van, 2, 4, 5, 8, enz., zie ook David van Bourgondië. 10 Voor de indicering van dubbele of meervoudige Nederlandse geslachtsnamen wordt het eerste deel van de naam (familienaam) in de index opgenomen, met een verwijzing bij het tweede deel. In twijfelgevallen kunnen Nederlands Adelsboek en Nederlands patriciaat uitkomst bieden. Voorbeeld Jan Thuyll van Serooskerke wordt geïndiceerd als volgt: Thuyll van Serooskerke, Jan, nrs. Van Serooskerke, zie Thuyll van Serooskerke 11 Gehuwde vrouwen of weduwen worden geïndiceerd op hun meisjesnaam, of voornaam, als de meisjesnaam niet bekend is. Indien zij slechts worden aange duid als weduwe van of huisvrouw van indicere men op de naam van hun man. In het eerste geval is een verwijzing bij de naam van de man noodza kelijk. Op dezelfde manier indicere men namen van zonen, dochters en kinde ren. Voorbeeld Heusden, Cornelia van, echtgenote van Gerrit Vermeulen, Vermeulen, Cornelia, zie van Heusden Anna Gerrit Jansweduwe indiceren als volgt: Anna, weduwe van Gerrit Jans, Jans, de weduwe van Gerrit, zie Anna de huisvrouw van Adriaan Adriaans indiceren als: Adriaans, de huisvrouw van Adriaan - 123

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 18