zodat de argeloze onderzoeker die denkt het systeem helemaal 'door' te heb ben als hij een van de vijf heeft gezien, bij een volgende inventaris zich op nieuw moet buigen over de systematiek. 4 De alfabetisch-fonetische indices Het is in feite de beperkte alfabetisch - fonetische aanpak van de Handleiding en De Leur, die aanvankelijk ook bij een tweetal inventarissen van het ranb uit de zeventiger jaren10 werd toegepast. Een motief zal wel geweest zijn dat door deze oplossing te kiezen een groot aantal verwijzingen niet nodig was (ruimtebesparing!) terwijl tevens aansluiting werd gevonden bij een bestaande traditie. Opvallend is overigens wel dat deze visie blijkbaar toen niet door iedereen gedeeld werd aangezien in dezelfde periode bij een aantal andere ver gelijkbare inventarissen strikt alfabetisch lexicografisch werd geïndiceerd. Pas bij de twee in 1980 en 1981 uitgekomen inventarissen van archieven van de Raad en Rekenkamer en het Leenhof van Bergen op Zoom" werd het alfabetisch - fonetische element veel ruimer opgevat. Zo ging men nu alle klinkers in open lettergrepen beschouwen als waren zij dubbel geschreven (on getwijfeld omdat ze ook 'lang' werden uitgesproken). Voorbeeld: achter el kaar staan dan in de index: Aa, van der, Adelilicia; Akeren, van, Aalburg, Aremberg; enz. De bedoeling was natuurlijk het systeem consequent te maken door het over de hele linie toe te passen. Men kan namelijk stellen dat de methode-De Leur in feite alfabetisch-lexicografisch was met enkele aan passingen in fonetische richting. Het was deze dubbelslachtigheid die men in Bergen op Zoom uit het systeem wilde halen. Het systeem bevredigde echter niet. Behalve dat er een aantal regelrechte fouten was gemaakt, was het voor de gebruiker zeer ondoorzichtig. Daarom kozen de samenstellers van de indices bij de inventaris van de Raad van Brabant12 weer een andere weg. Nu werden de dubbel geschreven of d.m.v. e of verlengde enkele klinkers in open lettergrepen beschouwd als zijnde enkel geschreven en als zodanig in de index opgenomen. Alleen als ze voorkwamen in gesloten lettergrepen werden ze als dubbele klinkers gelezen. Dus: Aa, van der, Aefferden (eerste lettergreep is gesloten); Abberraens; Abelsen; Adams; enz. Uiteraard kan men zijn twijfels houden, duidelijk is wel dat het laatste systeem een stuk eenvoudiger is en hanteerbaarder ook dan het eerste. Boven dien was bij de index een duidelijke gebruiksaanwijzing gevoegd, zodat in het algemeen de meeste gebruikers zonder te veel problemen hun weg erin wisten te vinden. 5 Terug naar een lexicografische aanpak Toch bleef ook de methode Raad van Brabant een zekere halfslachtigheid be houden: niet helemaal fonetisch, maar ook niet helemaal lexicografisch en in elk geval een buitenbeentje in indexenland. Het onderscheid tussen gesloten en open lettergrepen was toch wel omslachtig en ook niet altijd reëel. Mede op grond hiervan en met het artikel van mevrouw Bos als directe aanleiding werd 118 binnen de afdeling Inventarisatie besloten terug te keren naar een eenduidige alfabetisch - lexicografische aanpak. Anders dan in het verleden moesten er nu echter wel duidelijke richtlijnen komen volgens welke alle op het ranb ver vaardigde indices geproduceerd dienden te worden. Hierna worden deze richt lijnen voorgelegd. Wij hopen en verwachten dat is ook het hoofdmotief voor dit artikel - dat een aantal collega's dit als een uitdaging zal zien en hun opmerkingen en kanttekeningen aan ons wil doorgeven, eventueel misschien in de vorm van een reactie in dit blad. 119

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 16