Tweede contactdag kerkelijke archieven* M. C. van Leeuwen-Canneman dacht zal worden besteed aan termen voor het beschrijven van afbeeldingen en van stukken in familie- en persoonlijke archieven. vAN-vertegenwoordigingen De van is in een aantal organen vertegenwoordigd. Daaronder is het curatori um van de rijks archiefschool. Bij de bespreking van het voorlopig standpunt archiefbeleid in het curatorium kon uw voorzitter het standpunt van de leden vergadering vertolken. De Begeleidingscommissie opleiding archiefrestauratoren bleef op non- actief daar er geen bijscholing, maar een MBO-cursus voor restauratoren plaatshad. In de Begeleidingscommissie Voortgezette vorming archiefbeheer kwam met name het toelatingsbeleid aan de orde. Onze vertegenwoordiger drong aan op nauwere samenwerking met de rijks archiefschool. De redactie commissie voor de herziening van de ABC-regels voor het indiceren (een com missie van de Nederlandse Classificatiestichting) zal haar werk waarschijnlijk dit jaar kunnen afsluiten. De subcommissie 380 82-01 (tekst, vorm en indeling van documenten) van het Nederlands Normalisatie Instituut vertoonde geen enkele activiteit, hetgeen vooral te wijten is aan de huidige economische situa tie waarin het bedrijfsleven helaas sterk op normalisatieactiviteiten bezuinigt. Collega Ribberink vertegenwoordigt de van in de Nationale Unescoraad. Een enkele maal had hij de gelegenheid te pleiten voor de bijdrage van de ica aan het Unescowerk. Voor het overige was er volgens hem in de Nationale Unesco raad 'veel papier en weinig werk op archiefgebied'. Veel papier en weinig werk op archiefgebied is een archivistische contradictio in terminis. Ik wens ons allen veel papier, veel vernietiging en veel vreugde in het vele werk toe. Noten De jaarrede werd uitgesproken in de ledenver gadering op 21 februari 1984 in het gebouw der Hollandse Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem. 1 Der Archivar 36 (1983), 441 —443. Het Bundes- archiv vernam overigens eerst uit de pers dat zich onder de documenten ook dagboeken van Hitier bevonden. 2 F. C. J. KETELAAR, Oude zakelijke rechten, vroeger, nu en in de toekomst (Zwolle - Leiden 1978) 68. 3 Spiegel Historiael 19 (1984), 42-47. 4 Museums Journal 81 (1981), 165 169. 106 De gastheer, prof. dr. C. Dekker, rijksarchivaris in Utrecht, heet alle aanwezi gen hartelijk welkom op deze dag, die is georganiseerd door het Rijksarchief in Utrecht en het Centraal Register van Particuliere Archieven. Hij signaleert dat niet alleen het aantal kerkelijke vertegenwoordigers groter is dan op de vo rige Contactdag, die drie jaar geleden werd gehouden, maar ook het aantal kerkelijke richtingen. De oecumenische samenstelling van het gezelschap, bij een op de neutrale grond van het Utrechtse rijksarchief, waarborgt een vrucht baar gesprek op het terrein van de archiefzorg. De gunstige ontwikkeling in de kerkelijke archiefzorg zet zich vooral de laatste jaren door. Indien vijftien jaar geleden een dergelijke dag was georganiseerd, zouden waarschijnlijk alleen hervormden, lutheranen, doopsgezinden, remonstranten en oud-katholieken aanwezig zijn geweest. Nu zijn echter ook vertegenwoordigd de uit de Afschei ding voortgekomen kerken in vrijwel alle schakeringen, de Vrije Evangelische Gemeenten, Rooms-Katholieken, de Evangelische Broedergemeente en de Pinkstergemeenten. De vertegenwoordigers van de Baptisten Gemeenten en het Leger des Heils zijn verhinderd. Gezien de grote variëteit in kerkgenoot schappen kon nog niet elk van hen aan bod komen in een uiteenzetting over de archiefzorg. Prof. Dekker betreurt dat de archiefcommissie van de Oud- Katholieke Kerk om deze reden niet op deze Contactdag aanwezig is. Drs. G. M. W. Ruitenberg, hoofd van het Centraal Register van Particuliere Archieven (crpa), geeft vervolgens een terugblik op hetgeen tot stand is geko men tussen de eerste Contactdag en nu. In vijf van de uit de Afscheiding voort gekomen kerken is men zich nader gaan bezinnen op de archiefzorg, te weten: Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland, Gereformeerde Gemeenten in Nederland en Noord-Amerika, Gereformeerde Kerken in Nederland (vrijgemaakt) en de Nederlands Gerefor meerde Kerken. Allereerst participeren deze vijf met de Gereformeerde Ker ken in Nederland (synodaal) aan de tijdens de vorige Contactdag ingestelde Werkgroep tot registratie van Afscheidingsarchieven, 1834— 1907. Daarnaast hebben zij als waarnemer deelgenomen aan het overleg binnen de Commissie tot registratie van de protestantse kerkelijke en semikerkelijke archieven (cpa). Dit heeft de opbouw van een gereglementeerde archiefzorg binnen deze kerkgenootschappen in belangrijke mate gestimuleerd; binnenkort zullen en kele waarnemers de status van officieel vertegenwoordiger krijgen. De forma- 107

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 10