'Handschriften, betwist kind van archieven en bibliotheken 11. Commissie vorming sectie archiefbibliothecarissen (1982) Correspondentieadres: Gem. Archiefdienst, Oude Delft 169, 2611 HB Delft, t.n.v. J. van Tiggelen drs. J. N. T. van Albada, mw. S. Baarda, P. Boon, W. Jagerman, mw. M. L. Ma- zeland, J. van Tiggelen. B. Stichting door de vereniging opgericht Stichting Archiefpublikaties (1978) drs. J. P. Sigmond, voorzitter drs. M. Mijnssen-Dutilh, secretaris/penningmeester, Schubertstraat 12, 1077 GS Amsterdam prof. dr. C. Dekker, mr. J. H. van den Hoek Ostende, drs. R. M. E. Raaff. C. Commissies en instellingen waarin de vereniging vertegenwoordigd is 1. Curatorium Rijksarchiefschool dr. F. C. J. Ketelaar 2. Begeleidingscommissie opleiding archiefrestauratoren (Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur) mr. W. Downer 3. Begeleidingscommissie Voortgezette vorming archiefbeheer (Vereniging voor documentaire informatievoorziening en administratieve organi satie SOD) drs. H. Bordewijk 4. Conventscommissie Centraal Register Particuliere Archieven C. R. Schoute 5. Afdeling Alfabetiseren (Nederlandse stichting voor classificatie en andere ontslui tingsmethoden NCS) G. J. Rehm 6. Subcommissie 380 82-01, tekst, vorm en indeling van documenten (Nederlands Normalisatie Instituut NNI) J. A. G. Bekker 7. Werkgroep ter bestudering van het IVA-rapport 'Het behoud van culturele voor werpen' (Vereniging van Archiefrestauratoren) drs. R. C. Hol, drs. A. J. M. den Teuling 8. Nationale UNESCO-Raad mr. A. E. M. Ribberink De werkcommissie Inventarisatie Periodieken van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen is begin 1982 opgeheven. De taak van de werkcommissie is overgenomen door een projectgroep van de Koninklijke Bibliotheek. Het lid P. J. M. de Baar heeft hierin op persoonlijke titel zitting. [136] Geachte dames en heren, zoals het programma vermeldt, zal ik u lastig vallen met het onderwerp 'Handschriften, betwist kind van archieven en bibliotheken', een onderwerp dat een verrassende gelijke nis vertoont met een wespennest. Aan de vraag wat handschriften zijn, ga ik vooralsnog voorbij. Als daarop ooit een eenduidig antwoord gegeven was, zou er wellicht niet zoveel twist geweest zijn. Dat er onenigheid over is geweest, kunnen we gewaar worden door alleen al uw eigen hand boeken met elkaar te vergelijken, te weten de Handleiding van Muller, Feith en Fruin, de Archiefterminologie van Van der Gouw cum suis en het concept-lexicon van archief termen dat, als ik het wel heb, tijdens een vorige vergadering in dit gezelschap aan de orde was. Uitgaande van de vooralsnog onbewezen stelling dat handschriften geen archief bescheiden zijn, en omgekeerd, zal een bibliothecaris tegen de aanwijzingen in de Handleiding weinig bezwaar hebben. Volgens Fruin en de zijnen immers, moesten de 'stukken die niet tot het archief behoorden daarvan niet alleen worden afgezonderd, maar zelfs overgebracht worden naar een ander archief of eene bibliotheek waar zij be- hooren'. Dit wordt nog nader toegelicht: 'Private handschriften of boeken plaatse men in eene openbare bibliotheek.' Slechts als deze niet in de stad aanwezig was, dan kon den ze wellicht 't best een plaats in de archiefbibliotheek krijgen (p. 111). De Hand leiding bemoeide zich dan ook hoofdzakelijk met overheidsarchieven en daarmee zul len de schaarse archivarissen in die dagen de handen vol hebben gehad. Na het verschijnen van de handleiding in 1898 hebben archivarissen een uitgesproken drang tot expansie vertoond. Ze zijn in aantal flink gegroeid, maar wat in dit verband belangrijker is: ze hebben hun arbeidsterrein zeer uitgebreid. Een bewijs hiervoor vin den we in de Nederlandse Archiefterminologie van 1962. Bescheiden behoefden niet langer 'ex officio' te zijn ontvangen of opgemaakt om archiefstuk genoemd te mogen worden. Inmiddels waren ook de 'persoonlijke archieven' tot domein der Nederlandse archivarissen verklaard. De Nederlandse archiefterminologie onderscheidt deze persoonlijke archieven van par ticuliere verzamelingen door een verdeling aan te brengen tussen enerzijds stukken die Lezing gehouden tijdens de vergadering van leden van de Vereniging van Archivarissen in Ne derland op 18 november 1982 in de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage. [137]

Nederlandsch Archievenblad | 1983 | | pagina 9