van Bestuur als bedoeld in artikel 6 van de Archiefwet 1962. De commissie hoopt bin nenkort met een voorstel te komen. Het bestuur van de groep archiefbibliothecarissen met het VAN-bestuurslid Van Alba- da hebben zich als commissie geconstitueerd. Men overlegt over de praktische uitvoe ring hoe de archiefbibliothecarissen als sectie van de vereniging kunnen optreden met een eigen reglement. In een volgende ledenvergadering komen wij op deze materie terug. Ten aanzien van de restauratie kan ik het volgende mededelen. Onze vertegenwoordiger in de Begeleidingscommissie opleiding archiefrestauratoren heeft laten weten dat de commissie enige tijd een slapend bestaan zal leiden tot bijscholingscursussen in de vorm van korte blokcursussen voor b.v. zegelrestauratie, charterrestauratie en schimmelbe handeling ter sprake komen. Een en ander nadat het Centraal Laboratorium ervaring heeft opgedaan met m.b.o.-cursussen. Hoe dit zal gaan verlopen nu de plaats van het Centraal Laboratorium ter discussie staat, valt nog niet te zeggen. De werkgroep ter bestudering van het IVA-rapport Het behoud van culturele voorwerpen waarin de Ver eniging van archiefrestauratoren en onze vereniging zijn vertegenwoordigd, hoopt spoedig met een rapport te komen. De Werkcommissie inventarisatie periodieken van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen is opgeheven. Sedert kort is het werk door een projectgroep onder de Koninklijke Bibliotheek voortgezet. Onze collega De Baar is op persoonlijke titel tot deze groep toegetreden. Men hoopt met een voorlopige publicatie te komen van titels van periodieken bij de KB en bij andere instellingen, zoals archieven. Onze vertegenwoordiger in de afdeling alfabetiseren van de Nederlandse Stichting voor classificatie en andere ontsluitingsmethoden berichtte ons, dat de tekst voor de handlei ding in concept gereed is. Het ontwerp van de nieuwe 'ABC-regels' zal te zijner tijd aan een groot aantal gebruikers worden voorgelegd. De werkzaamheden van de subcommissie tekst, vorm en indeling van documenten voor administratie, handel en industrie, welke onder de commissie informatieverzorging van het Nederlands Normalisatie Instituut ressorteert, stagneert. Met de registratoren en de bedrijfsarchivarissen zijn wij tot de conclusie gekomen dat het archiefwezen zich in de normalisatiematerie ernstig moet verdiepen. Bij dit onderdeel dien ik nog te vermelden, dat wij met de Nederlandse Museumvereni ging en de Nederlandse Vereniging van bibliothecarissen willen komen tot een commis sie, welke aanbevelingen zal doen ten aanzien van acquisitie en ieders grenzen. Dit alles horende, kan bij U de mening post vatten, dat het bestuur niets anders doet dan commissies aan het werk zetten. Ik wil U ook de andere zijde laten zien. Het jaar 1982 was het jaar van de telegrammen: het bestuur verzond er twee. In maart 1982 de den wij dat samen met de Nederlandse Museumvereniging om te protesteren tegen de opmerking van de toenmalige minister van CRM dat de sector kunst en cultuur als grootste slachtoffers van de komende bezuinigingen bij CRM kon worden bestempeld. In november brachten wij alles in stelling om het woord cultuur in de naam van het mi nisterie te behouden. [126] Naast periodieke gesprekken met de directie Musea, monumenten en archieven van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur heeft gisteren een gesprek met mi nister Brinkman plaatsgehad. Het punt van de bezoekersbijdrage is al genoemd. De voorlopige standpuntbepaling van de minister wordt in april a.s. verwacht, zodat ieder tijdens de zomervakantie het standpunt voor het eerst kan bestuderen en de bijna op Oudejaarsdag 1982 toegezonden Discussienota archiefbeleid uitgebracht door de Com missie nota archiefbeleid, voor de tweede maal. De minister heeft voorgesteld te zijner tijd met het bestuur te spreken over het voorlopige standpunt nadat de leden zich hier over hebben uitgesproken. Wij brachten naar voren, dat geen zaken als voorschot op het voorlopige standpunt van de minister moeten worden beslist zoals de positie van de adviesraden van het departement waaronder de Archiefraad en de beperking van de raadpleging van de registers van de burgerlijke stand bij de rijksarchieven. Verder heb ben wij gewaarschuwd voor het gevaar van de numerus fixus voor de archiefschool op langere termijn, wanneer door het sluitend net van gemeentelijk archiefbeheer vraag naar ervaren archivarissen komt. De minister heeft tenslotte steun toegezegd voor loca le en regionale plannen welke er toe leiden dat werklozen kunnen worden ingezet b.v. bij eenvoudige restauratieprojecten. De collega's die hun plannen op dit gebied ten ge volge van formele bezwaren niet kunnen uitvoeren, verzoek ik zich met ons in verbin ding te stellen opdat middelen tot redres kunnen worden gevonden. In het verslagjaar had een gesprek met de Archiefraad plaats, waarover U door Nieuws VAN archieven enkele mededelingen zullen bereiken. Nog vóór de wet tot behoud van cultuurbezit. Archiefruimte. Anonieme 19de-eeuwse aquarel. (Foto Gemeentearchief Arnhem). [127]

Nederlandsch Archievenblad | 1983 | | pagina 4