4) foto-atelier, 5) restauratie-atelier, 6) film'archief', 7) informatiedienst en biblio theek. Bij elk van deze afdelingen wil ik enige aantekeningen maken, ad 1) De oudste archiefstukken dateren uit de 11e eeuw; het oudste charter is mis schien zelfs in het einde van de 10e eeuw te dateren en is afkomstig uit Zadar, een stad aan de Dalmatische kust, waar ook een rijk en met name een belangrijk middeleeuws archief aanwezig is. De oudste stukken in het Archief van Kroatië behoren tot instellin gen van het koninkrijk Kroatië, dat tot het jaar 1102 onafhankelijk was; sindsdien vormde Kroatië een personele unie met Hongarije, met welk koninkrijk het land in 1526 onder de Habsburgers van Oostenrijk kwam. Tot 1918 behoorde Kroatië, voorzo ver delen van het land niet onder gezag van Venetië, van het Turkse rijk en later van Frankrijk en Italië kwamen, tot de Oostenrijks-Hongaarse dubbelmonarchie. Het land bleef evenwel betrekkelijk autonoom en hield bijv. een eigen Landdag, waarvan het ar chief bewaard is gebleven. Ook kerkelijke archieven worden door het Archief van Kroatië beheerd, zoals het archief van het kapittel van de r.k. kathedraal van Zagreb. Het archief van de aartsbisschop van Zagreb wordt door het aartsbisdom zelf bewaard; een medewerker van het Archief van Kroatië, die in kerkelijke archieven is gespeciali seerd, is tevens als archivaris in dienst van de aartsbisschop. Als onderzoekers het ar chief van de aartsbisschop willen raadplegen, worden de benodigde stukken naar het Archief van Kroatië tijdelijk overgebracht. Vermeldenswaard is de 'Cista privilegiorum regni Sclavoniae', die in een depot van de dienst wordt bewaard. Het is een archiefkist uit 1643, waarin stukken van de Hongaars-Kroatische koningen, geldend voor Kroatië, en belangrijke stukken van de Landdag worden bewaard. Deze stukken zijn meest in het Latijn geschreven. Bovengenoemde titel staat buiten op de kist, binnen in staat 'Regnum Dalmatiae, Croatiae et Sclavoniae (dit laatste is Slavonië, in het noorden van Kroatië gelegen, een pars-pro-toto aanduiding stammend uit de tijd, dat grote delen van Kroatië onder Turks gezag stonden). Sinds 10 jaar heeft het Archief van de (r.k.) kerken de oude doop-, trouw- en begraafboeken overgenomen, maar lang niet alle; men probeert een overzicht te maken van hun bewaarplaatsen, in archieven, want ook regionale archiefdiensten in Kroatië, zoals Dubrovnik, beheren dergelijke registers, èn in kerken. Voor genealogie worden de registers weinig gebruikt; wèl vindt er demogra fisch onderzoek plaats. In deze eerste afdeling, evenals in de tweede, zijn kaarten en tekeningen/prenten aan wezig, maar niet als aparte atlas-afdeling. De depots, waarin de archieven van de eerste afdeling berusten, hebben geen klimatisering; temperatuur en vochtigheid waren echter goed in orde, zodat men er ook geen behoefte aan heeft. ad 2) de archieven sinds 1848 kennen twee caesuren, n.l. 1918, het ontstaan van een onafhankelijk Joegoslavië, en 1945, het begin van de communistische tijd. In deze af deling worden evenwel geen archieven bewaard van instellingen van de communistische partij en de vakbeweging in Kroatië, want deze bevinden zich in aparte archiefdiensten in Zagreb. Tijdens de Eerste Wereldoorlog zijn vele archivalia naar Wenen en Budapest overgebracht, waarvandaan ze voor een groot gedeelte nooit zijn teruggekomen, ad 3) Er wordt gedacht aan de vorming van een 'Zwischen-archiv', tussen de archief dienst en de lopende archieven in. Tot de inspectie behoort ook die van archieven van grote bedrijven, van belang voor de gehele republiek. Elk bedrijf moet beschikken over een overzicht van zijn archief, met instructie voor bewaring en vernietiging, ad 4) het foto-atelier werkt in de eerste plaats voor het schaduw-archief, maar ook voor bestellingen van het publiek. Bij de microverfilming bewaart men het negatief voor het schaduwarchief; twee positieve prints, die van elke film worden gemaakt, zijn bestemd voor raadpleging door het publiek. Het atelier beschikt over eigen apparatuur voor de microverfilming en het positieve printen. Ook is er een volautomatische ont- wikkelmachine aanwezig. In Kroatië zijn nog vijf andere archiefdiensten met een foto atelier. ad 5) Bij de restauratie wordt zeer veel het lamineren van stukken toegepast. Het ate lier heeft ook belangrijke stukken van andere archieven gerestaureerd, zowel in als bui ten Kroatië. In de hal van het hoofdgebouw van de dienst - het atelier zelf is in een hulp gebouw - staan borden opgesteld met foto's van restauratiewerkzaamheden, door het atelier van de dienst verricht, terwijl in een vitrine literatuur op het gebied van restaure ren ligt uitgestald. Bij deze literatuur viel mij een aflevering over restauratie op, uitge geven door Archief- en Bibliotheekwezen in België, extranummer 12, 1974. ad 6) Volgens de wet moet een exemplaar van een film over Kroatië of spelend in dit land aan het Archief van Kroatië worden afgestaan, tezamen met al het materiaal over het ontstaan van de film, draaiboek, e.d. Het gaat hier om Kroatische filmproductie, ad 7) De informatiedienst kan inlichtingen verstrekken over archieven in heel Kroatië en over archivalia buiten deze republiek elders in Joegoslavië of in het buitenland, die van belang zijn voor de geschiedenis van het land. Alle archiefdiensten in de republiek Kroatië moeten inventarissen aan deze informatiedienst toesturen. Particuliere perso nen en kerken moeten hun archieven laten registreren; er wordt naar gestreefd ook van deze archieven inventarissen te vervaardigen. Elke bezoeker van het Archief van Kroatië, die wetenschappelijk onderzoek wil doen, moet een vragenformulier invullen, waarop de directeur van de dienst toestemming tot onderzoek verleent. Deze toestemming wordt bijna altijd gegeven. De studiezaal wordt dagelijks door ca. 15 personen bezocht. Tenslotte wil ik nog enige opmerkingen maken over de archiefopleiding in deze repu bliek. In Kroatië heeft men geen eigenlijke archiefschool, maar worden wel van tijd tot tijd cursussen gegeven voor het archiefpersoneel; het gaat vooral om de praktijk ervaring, maar wel kent men een examen. De opleiding van de middelbare scholier is reeds besproken bij het Archief van Joegoslavië: ook in Kroatië komt deze scholing voor. Hieruit kunnen middelbare archiefambtenaren voortkomen. Er is een plan om de hogere archiefopleiding bij de Universiteit van Zagreb onder te brengen in de laatste twee jaar van de vierjarige geschiedenisstudie. In 1982 zou dit plan tot uitvoering ko men. Ook in het archief van Zadar worden cursussen aan archiefmedewerkers gegeven, speciaal op het gebied van archieven vóór 1800. Mijn beide begeleiders hebben daar 10 jaar geleden gestudeerd, tegelijk met hun studie aan de Universiteit. Vermeldenswaard is nog, dat ze de Nederlandse 'Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archie ven' door Muller, Feith en Fruin kenden, in Duitse vertaling. Het Archief van Kroatië geeft een reeks bronnenpublicaties uit, waarvan ik als voor beeld wil noemen; Arhiv Hrvatske u Zagrebu - Archivum Croatiae-Zagrabiae. [202] [203]

Nederlandsch Archievenblad | 1983 | | pagina 42