F am iliearch ief/bedrijfsarch ief Van Maanen stipt het probleem familiearchief/bedrijfsarchief aan. Hij acht het niet goed mogelijk een scheiding aan te brengen daar waar familie- en bedrijfskapitaal niet gescheiden zijn. Schimmelpenninck geeft aan dat meestal het zakelijk gedeelte het om vangrijkste gedeelte is. Hij pleit ervoor de familiestukken vooraan te plaatsen omdat daar de zakelijke relaties vaak uit te verklaren zijn. Familiearchief/collectie Een collectie is het geheel van bescheiden, door iemand verzameld in het kader van be paalde interesses, zoals bijvoorbeeld voor de geschiedenis van een bepaalde landstreek of voor de geschiedenis van de bijenteelt. Van gedachten wordt gewisseld over de vraag of het wenselijk is dergelijke collecties uit elkaar te halen. Gewezen wordt op het gevaar van een archivistische behandeling en or dening van dergelijke collecties. Naar aanleiding van het begrip collectie komt de vraag naar voren, wat precies onder documentatie moet worden verstaan. In inventarissen ziet men de begrippen collectie en documentatie nog al eens door elkaar gebruikt. In het nieuwe Lexicon van Archief termen zijn deze termen niet in relatie tot elkaar gedefinieerd. De term documentatie wordt meestal gebruikt in samenhang met de beschrijving van een archief, de term collectie geniet de voorkeur, wanneer daarnaast geen sprake is van een van de collationeur afkomstig familiearchief. Voorwerpen Bij de overdracht van familiearchieven komen nog al eens voorwerpen mee, zoals haar lokjes, ridderorden e.d. Wanneer hier een begeleidend schrijven bij is, kunnen deze voorwerpen als bijlage worden beschouwd. Werkgroep inventarisatie familie- en huisarchief Op voorstel van de directeur van de Rijks archiefschool wordt naar aanleiding van de tijdens de discussie naar voren gekomen knelpunten en aandachtspunten bij de inventa risatie van familie- en huisarchieven, een werkgroep Inventarisatie familie- en huisar chieven ingesteld. J. P. Sigmond. [178] Wilhelm II in archief en museum Voor mij, geboren één decade nadat hij bij Eijsden zijn verblijf in ons land aanving, is Wilhelm II altijd een fascinerende figuur geweest. Vrienden van mijn ouders woonden te Doorn in het Sitiopark. Urenlang zat ik vandaar te kijken naar het poortgebouw van het Huis Doorn aan de overkant, hopende de man uit te zien rijden, die in mijn verbeel ding de helmboswuivende oudheid en de geharnaste middeleeuwen verbond met het tijdperk van spoortrein, telefoon en automobiel. Geen welkomer geluid dan het 'Da komm' Ich an' op de signaalhoorn van 's keizers auto. Maar wel lag naast me een foto boek over de oorlog 1914-1918, waarvan ik sommige bladzijden niet weer durfde op te slaan, zo gruwelijk waren de lijken die er in het prikkeldraad hingen. Der Kaiser uit Die Grenadiere van Heine was natuurlijk een ander, die raakte wel in ge vangenschap. Aan de Hohenzollern werd ik echter telkenmale herinnerd. Op kasteel Amerongen, waar hij afstand deed als Imperator. In het boek van Emil Ludwig en zijn eigen Ereignisse und Gestalten 1878-1918, beide voor luttele kwartjes gekocht aan de Oudemanhuispoort. In een reportage van zijn bezoek aan kasteel Middachten op 9 en 10 augustus 1909, afgedrukt op blz. 529 van het tijdschrift Op de Hoogte van dat jaar. Het was een opera van Wagner gelijk met schitterende uniformen op het perron van De Steeg en een verschrikkelijk onweer in de nacht over het IJsseldal. Ik las Virginia Cow- les' The Kaiser en rond 1970 genoot ik van S. von Ilsemanns Der Kaiser in Nederland. Tenslotte gelukte het me tijdens het Archiefcongres te Londen dankzij een winkel in een straatje achter het Hilton Hotel Wilhelm II aan mijn collectie miniatuur monarchen en militairen toe te voegen naast o.a. George V, Franz Joseph en Nicolaas II. Intussen was in het najaar van 1978 met 1977 op het titelblad als veertiende deel der inventarisreeks van het Utrechtse Rijksarchief de door D. T. Koen samengestelde Inventaris van het archief van ex-keizer Wilhelm II tijdens zijn verblijf in Nederland 1918-1941 (1945) verschenen, met kaartenlijst door mevrouw N.S.L. Meiners. Als no. 622 vond ik daar Ereignisse und Gestalten en als no. 643 de Vergleichende Ge- schichtstabellen von 1878 bis zum Kriegsausbruch 1914, waarover Z.M. in de lente van 1921 met Von Hindenburg correspondeerde blijkens de blz. 252-258 van het zojuist ge noemde boek. Een archiefstuk, waarover de heer P. J. Yperlaan iets vertelde op 10 maart 1983, komt in Koens inventaris niet voor. De heer Yperlaan is na zijn afscheid per 1 december 1981 als hoofd van de directie Monumenten, Musea en Archieven van wat toen nog het mi nisterie van CRM heette, beheerder van Huis Doorn. In die kwaliteit sprak hij bij de voorbezichtiging door de pers van de tentoonstelling 'Driekwart eeuw keizerlijke [179]

Nederlandsch Archievenblad | 1983 | | pagina 30