Vooruitlopend op het programma dankt de voorzitter de gemeentearchivaris van De venter, mw. drs. S. J. Hiddema en haar medewerkers voor de hulp bij de organisatie voor deze dag en overhandigt haar een kleine attentie. Hierna spreekt de voorzitter de jaarrede uit.1 3. Aan de orde komen de financiële stukken zoals vermeld in Nieuws VAN archieven, jaargang 2 (1983), nr. 2, blz. 23-24. De penningmeester W. Veerman leest de verklaring voor van de uit de leden drs. H. G. J. Buijcks en mr. W. J. Meeuwissen bestaande kas- commissie waarbij wordt meegedeeld dat de rekening en verantwoording en de finan ciële administratie in orde bevonden zijn. De staat van baten en lasten en de balans worden vervolgens goedgekeurd. Naar aanlei ding van de begroting voor 1983 merkt mr. W. Downer op dat het exploitatietekort van het NAB in de begroting van de vereniging niet opgevoerd is. De penningmeester be aamt dit en zegt er in de volgende begroting rekening mee te zullen houden. Hierna wordt de begroting 1983 goedgekeurd. Mr. W. J. Meeuwissen heeft zich wederom be schikbaar gesteld om in de kascommissie voor 1983 plaats te nemen. Als tweede lid stelt zich J. H. Coelingh Bennink beschikbaar. Beiden worden op voordracht van het bestuur bij acclamatie benoemd. 4. De voorzitter van de commissie Archiefterminologie, drs. H. Bordewijk, wordt uitgenodigd het woord te voeren bij de aanbieding van het eerste exemplaar van het Lexicon van Nederlandse archieftermen.2 Drs. H. Bordewijk overhandigt daarna de eerste twee exemplaren aan de voorzitter van de VAN en de directeur van de Rijks Archiefschool, drs. J. P. Sigmond. 5. De statutair aftredende bestuursleden zijn drs. C. O. A. baron Schimmelpenninck van der Oije, H. J. M. Mijland en O. A. M. W. Hartong. Het bestuur stelt voor in deze vacatures te verkiezen drs. R. M. E. Raaff, H. Ronner en mw. J. Ellerbroek-Wellinga. Tegenkandidaten zijn niet bij het bestuur ingediend. De nieuwe bestuursleden worden vervolgens bij acclamatie gekozen. De voorzitter dankt de afgetreden bestuursleden Mijland en Hartong hartelijk voor hun grote inzet voor de vereniging. Dr. F. C. J. Ketelaar, de huidige vice-voorzitter, wordt op voordracht van het bestuur bij acclamatie tot de nieuwe voorzitter van de vereniging gekozen. De nieuwe voorzitter memoreert vervolgens de afgelopen vijf jaren waarin Schimmelpenninck van der Oije de voorzittershamer met grote verve hanteerde. Jaren waarin hij zowel de ledenverga deringen als de bestuursvergaderingen op vaak magistrale wijze wist te leiden. Na een overzicht van hetgeen ten tijde van zijn voorzitterschap is bereikt te hebben gegeven, dankt Ketelaar Schimmelpenninck van der Oije hartelijk voor zijn inzet en inbreng. 6. De bestuursleden Dekker, Mijnssen-Dutilh en Sigmond van de Stichting Archief- publikaties hebben zich ook voor 1983 beschikbaar gesteld en worden op voordracht van het bestuur van de vereniging voor een jaar opnieuw aangewezen. De voorzitter deelt mee dat door en uit het bestuur, in plaats van het afgetreden bestuurslid H. J. M. Mijland, drs. R. M. E. Raaff wordt aangewezen als bestuurslid van de Stichting. 1 Zie hierna blz. 123. 2 Zie hierna blz. 131. [122] 7. Drs. D van der Vlis gebruikt de rondvraag om een opmerking te maken. Hij ver meldt dat het rijksarchief in Limburg zijn depot heeft laten gebruiken voor opnamen van de TV-serie 'De weg naar Peruwelz'. Hij is het oneens met deze gang van zaken omdat zijns inziens daardoor de suggestie gewekt wordt dat de toegang tot een archief depot voor de bezoeker als normaal kan worden beschouwd. Mr. W. Downer vraagt waarom de hoedanigheid van hoger en middelbaar archief ambtenaar d.m.v. 1 en II achter de namen, niet meer in de Staat van het Nederlands Ar chiefwezen is opgenomen. De voorzitter antwoordt dat men naast het predikaat I en II tevens andere hoedanigheden zou moeten vermelden. De voorzitter deelt mee dat aan bedoelde weglatingen geen algemene nivelleringsgedachte ten grondslag ligt. P. P. G. Kolk betreurt het ontbreken van het predikaat I en II in de nieuwe staat even zeer en vraagt of het bestuur van plan is in de volgende uitgave ook de academische ti tulatuur weg te laten. De voorzitter antwoordt dat deze suggestie binnen het bestuur zal worden besproken. De voorzitter van de S.O.D., K. van der Woude, vraagt vervolgens het woord en ver klaart dat bij het afscheid van Schimmelpenninck van der Oije als voorzitter van de VAN de S.O.D. niet wil ontbreken. Hij memoreert de goede contacten die hij heeft ge had en betreurt het dat het binnen de VAN de gewoonte is dat bestuursleden na 5 jaar dienen af te treden. Als blijk van waardering overhandigt hij de voorzitter een ge schenk. 8. De scheidende voorzitter richt vervolgens zijn laatste woorden tot de nieuwe voor zitter, wenst hem veel succes en de kracht om de vereniging de komende jaren te leiden en overhandigt de voorzittershamer. De presentielijst werd door 64 personen getekend. Jaarrede van de voorzitter van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, drs. C. O. Abaron Schimmelpenninck van der Oije, uitgesproken op de ver gadering te Deventer op 17 maart 1983. 'Ik vertelde je, dat ik provinciaal archivaris ben. Erg boeiend klinkt dat niet, geloof ik, maar je moet je de atmosfeer voorstellen...' laat Hubert Lampo de historicus dr. Ru- dolf Reyniers zeggen in de roman Hermione betrapt f Al is de roman twintig jaar oud en speelt hij buiten Nederland, de schildering treft mij. Is het nog steeds zo, dat het be roep eufemistisch gezegd 'niet boeiend' klinkt of is het werkelijk zo? Ik acht de woor den van Rümke 'De mens leeft excentrisch. Hij is noch dier noch heilige. Het is onze ex centrische positie, die ons doet twijfelen. De twijfel is ons ereteken en ons tragisch ken merk' geheel op ons archivarissen van toepassing.2 In de afgelopen periode verloren wij de collega's J. Don, mevrouw drs. A. M. J. de Haan, drs. H. M. Mensonides en A. Anzion. 1 Geciteerd naar de 4de druk (Amsterdam 1966), 98 (le druk 1963). 2 H. C. Rümke, 'De psychologie van de twijfel' in Twijfel en geloof (Amsterdam 1950), 34.

Nederlandsch Archievenblad | 1983 | | pagina 2