In het oude Reglement was de uiterste aanmeldingsdatum 1 april. Gezien het grote aan tal aanmeldingen is deze uiterste datum één maand vervroegd, omdat de tijd tussen 1 april en 15 april, de datum waarop de selectieprocedure afgerond dient te zijn, te kort bleek (artikel 17). In het oude Reglement was het lesgeld nog steeds gebaseerd op het prijspeil van 1969 zijnde resp. 200,— voor de opleiding tot hoger archiefambtenaar en 144,— voor de opleding tot middelbaar archiefambtenaar. Dit is thans voor beide opleidingen ƒ300,-. Gezien het feit dat het docentencorps voor de middelbare opleiding gelijk is aan dat van de hogere, het aantal gegeven lesuren zeker niet minder is en het lesmateriaal hetzelfde, is het verschil in lesgeld tussen beide opleidingen vervallen. [150] De Staatsalmanak voor het Koninkrijk der Nederlanden1 In verband met de werkzaamheden die binnen de Centrale Archief Selectiedienst (C.A.S.) verricht worden, bleek het nodig een zo volledig mogelijk overzicht van de or ganisatievormen van de verschillende departementen te krijgen. Hoewel de C.A.S. officieel tot taak heeft 'de achterstand weg te werken in semi- statische archieven van 10 tot 50 jaar oud welke onder rijksbeheer vallen', leert de prak tijk dat ook oudere archieven geselecteerd en geïnventariseerd worden. Daarom wordt gewerkt aan het in kaart brengen van de ontwikkeling van de organisatie van ieder mi nisterie in de periode 1860 - 1982. Literatuur over dit onderwerp is zeker niet afwezig. Vanuit de organisatie-sociologie en de politicologie werd en wordt aandacht besteed aan de ontwikkeling van departemen tale organisaties. Toch bleek eigen onderzoek noodzakelijk om tot een beter beeld van de organisatievorm van de verschillende departementen te komen. De geschiedwetenschap heeft spijtig genoeg nog weinig aandacht besteed aan de ont wikkeling van de overheidsorganisatie.2 Binnen de C.A.S. werd daarom besloten met behulp van de Staatsalmanak voor het Koninkrijk der Nederlanden schematische overzichten ('historganigrammen') van de verschillende departementen te maken. Het onderzoek binnen de C.A.S. is nu zover ge vorderd dat binnenkort de eerste publicatie, betreffende de organisatievorm van het Ministerie van Koloniën, te verwachten is. In dit artikel wil ik kort ingaan op de ge schiedenis van de Staatsalmanak en op het nut van de Staatsalmanak voor historisch onderzoek. Geschiedenis van de Staatsalmanak Tijdens het vierjarig bewind van Lodewijk Napoleon wordt de Koninklijke Almanak uitgegeven, die als voorloper van de Staatsalmanak beschouwd kan worden. In de periode 1815 - 1830 verscheen de Staatsalmanak (uitg. Gebr. van Cleef) jaarlijks 1 Met dank aan dhr. J. Wagner, hoofd afdeling documentatie en bibliotheek en mevr. E. J. A. Versteegh, redactrice van de Staatsalmanak. 2 Een aardig aanzet is te vinden in de studie van Albert Kersten over het Ministerie van Buiten landse Zaken in de Tweede Wereldoorlog: Buitenlandse Zaken in ballingschap. Groei en ver andering van een ministerie, 1940 - 1945. Alphen aan den Rijn, A. W. Sythoff, 1981. [151]

Nederlandsch Archievenblad | 1983 | | pagina 16