2. In bijzondere gevallen kan met toestemming van de directeur van het rooster worden afge weken. 3. Indien een leerling verhinderd is een of meer lessen te volgen of aan een of meer excursies deel te nemen, doet hij hiervan onder opgave van redenen mededeling aan de directeur, die de betrokken docent of docenten op de hoogte stelt. Artikel 14 De directeur, de leden van het curatorium en de leden van de in artikel 34, derde lid, van het Ar- chiefbesluit bedoelde commissie zijn bevoegd tot het bijwonen van de lessen en het deelnemen aan de excursies. Artikel 15 Behalve de vrijstellingen, bedoeld in artikel 28, vierde lid van het Archiefbesluit, kan de directeur, de betrokken docent gehoord, een leerling vrijstelling verlenen van het volgen van een of meer les sen of het deelnemen aan een of meer excursies. Artikel 16 1De minister kan, op voorstel van het curatorium en de directeur, de docentenvergadering ge hoord, jaarlijks bepalen; a. hoeveel leerlingen voor elk van de in artikel 6 bedoelde opleidingen kunnen worden in geschreven; b. de wijze waarop geregeld wordt, in het geval zich meer leerlingen dan het vastgestelde aantal aanmelden, wie van hen wordt toegelaten; c. het maximum aantal klassen voor beide opleidingen. Artikel 16a 1. Tot het volgen van de lessen in de artikel 8 bedoelde vakken kunnen toehoorders worden toegelaten, indien het volgen van de lessen rechtstreeks verband houdt met hun werkkring en de kennis van deze vakken op geen andere wijze kan worden verkregen. 2. Een toehoorder kan worden toegelaten tot het volgen van de lessen in ten hoogste twee vak ken. 3. De minister kan, op voorstel van het curatorium en de directeur, de docentenvergadering ge hoord, jaarlijks bepalen hoeveel toehoorders kunnen worden toegelaten. 4. In het geval zich meer toehoorders aanmelden dan het vastgestelde aantal, beslist het lot wie van hen wordt toegelaten. Artikel 17 1. Zij die aan een van de in artikel 6 bedoelde opleidingen willen deelnemen, of als toehoorder tot een of meer lessen willen worden toegelaten, dienen zich hiervoor bij de directeur aan te melden vóór 1 maart. 2. De directeur is bevoegd in bijzondere gevallen degenen, die zich na 1 maart aanmelden, toe te laten. Artikel 18 1. Zij, die één van de in artikel 6 bedoelde opleidingen volgen, zijn een bedrag aan lesgeld ver schuldigd van 300,per studiejaar, eventueel te voldoen in vier gelijke termijnen, die ver vallen op 1 september, 1 december, 1 maart en 1 juni. 2 Zij, die als toehoorder de lessen in één of meer vakken volgen en zij, die met goed gevolg examen middelbaar archiefambtenaar hebben afgelegd en met inachtneming van het bepaal- [148] de in artikel 30 van het Archiefbesluit deelnemen aan de in artikel 6, eerste lid, bedoelde opleiding, zijn voor elk vak een bedrag aan lesgeld verschuldigd gelijk aan zoveel maal 2,50 als het aantal per vak gegeven uren, met dien verstande, dat in totaal niet meer is ver schuldigd dan het in het eerste lid bedoelde bedrag. 3. In bijzondere gevallen kan de minister, de directeur gehoord, gehele of gedeeltelijke vrijstel ling van betaling van lesgeld, dan wel gehele of gedeeltelijke terugbetaling hiervan verlenen. Artikel 19 1. Wanneer een leerling de goede gang van zaken aan de rijksarchiefschool in ernstige mate verstoort, dan wel zeer slechte studieresultaten behaalt, kan de directeur, de betrokken do centen en de in artikel 5 bedoelde commissie gehoord, deze leerling de toegang tot één of meer lessen ontzeggen. 2. Het bepaalde in het eerste lid is van overeenkomstige toepassing op degene, die als toehoor der de lessen volgt. Artikel 20 Van de besluiten van de directeur en van de docentenvergadering staat beroep open op het curato rium binnen een termijn van een maand, nadat de betrokkene van een zodanig besluit in kennis is gesteld. Artikel 21 In alle gevallen, waarin dit Reglement niet voorziet, dan wel bij twijfel omtrent de uitleg van enige bepaling, beslist de minister. Artikel 22 Dit Reglement kan worden aangehaald als 'Reglement rijksarchiefschool'. Toelichting Het oude, thans vervallen artikel 4, luidde dat tenminste één maal per studiejaar alle leerlingen en docenten onder voorzitterschap van de directeur bijeen moesten komen. Een dergelijke gecombineerde vergadering zou thans neerkomen op een bijeenkomst van meer dan 100 personen, hetgeen moeilijk uitvoerbaar en weinig zinvol is. Verder heeft de praktijk uitgewezen dat een commissie met per klas twee vertegenwoor digers goed functioneert en de besprekingen bij voorkeur plaats hebben met de verte genwoordigers van beide opleidingen tesamen. Derhalve is het oude artikel 5, dat sprak over 2 commissies van respectievelijk 3 leden voor de opleiding tot hoger en 5 leden voor de opleiding tot middelbaar archiefambtenaar vervangen door het huidige artikel. De duur van de opleiding is in het nieuwe Reglement 12 maanden geworden in plaats van 10 maanden en loopt dus parallel met de verplichte stagetijd. De tekst van artikel 8 sluit meer aan bij het huidige lesrooster. Het aantal te geven les uren is in minima aangegeven, zodat de mogelijkheid wordt geschapen het lesrooster te veranderen, zonder dat het Reglement gewijzigd behoeft te worden. Het was een omissie in het oude artikel 16 dat in de procedure tot het vaststellen van een numerus fixus de directeur niet werd genoemd. Verder werd in het oude Reglement weinig geregeld over de figuur van de toehoorder; hierin is nu voorzien door het nieuwe artikel 16a. [149]

Nederlandsch Archievenblad | 1983 | | pagina 15