Wij ontvingen van grote informatieve waarde tot stand gebracht, die er bovendien zeer aantrekkelijk uitzien. J. H. van den Hoek Ostende Dutch authors on West Indian History, a historiographical selection, edited with an introduction by M. A. P. Meilink-Roelofsz, translated by Maria J. L. van Yperen, Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde, translation series 21, Martinus Nijhoff The Hague 1982, VIII 384 blz-, 95, Deze uitgave verscheen met financiële steun van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen. In de inleiding zet mevrouw Meilink uiteen op welke gronden de opgeno men artikelen geselecteerd zijn en wat hun belang is voor buitenlanders, die er nu in vertaling kennis van kunnen nemen. Zij moeten een aanzet bieden tot verdere studie en van meer dan locaal West-Indisch belang zijn. Onder de vijftien bijdragen zijn er zeven van archivarissen: mevrouw Meilink over archivalia betreffende Essequebo, Demerary en Berbice in het Public Record Office in London; mr. R. Bijlsma over David de Is. C. Nassy, auteur van de Essai Historique sur Surinam en over de Surinaamse handel van 1683 tot 1712; dr. W. J. van Hoboken over de politieke achtergronden van de opkomst en het verval van de West-Indische Compagnie en over de West-Indische Compagnie en de vrede van Munster, alsmede zijn bijdrage aan de hierna te noemen discussie met professor Van Dillen; dr. W. S. Unger over de Nederlandse slavenhandel. Voorts wer den studies opgenomen van prof. dr. J. M. van Winter over de openbare mening in Ne derland over de afschaffing der slavernij; prof. dr. J. G. van Dillen over de West- Indische Compagnie, het Calvinisme en de politiek en zijn discussie met dr. Van Hobo ken over dit onderwerp; drs. J. B. van Overeem over de reizen van Cornelis Cornelisz. Jol, alias kapitein Houtebeen, 1626-1640; prof. dr. L. Knappert over de Labadisten in Suriname; mr. B. de Gaay Fortman over Curaqao onder Brits bestuur 1807-1816; C. K. Kesler over Amsterdamse bankiers en de West in de 18e eeuw en G. J. van Grol over de grondpolitiek in het West-Indische domein der Generaliteit. Behalve deze laatste bij drage, die de inleiding uitmaakt van Van Grols boek over dit onderwerp, zijn alle opge nomen artikelen eerder in tijdschriften verschenen. Een biografie van de auteurs gaat aan hun bijdrage vooraf en de bundel is voorzien van een bibliografie en een index op namen van personen, landen, steden en schepen. Het is een goede zaak dat naast de Guide to the sources in the Netherlands for the history of Latin America van M. P. H. Roessingh uit 1968 en E. van Laars Survey of the Archives in the Caribbean Area (primarily after 1914) uit 1975 thans tevens belang rijke studies van Nederlandse auteurs over de West in Engelse vertaling voorhanden zijn. J. H. van den Hoek Ostende [92] Inventarissen en andere archiefpublikaties Rijksarchieven Algemeen Rijksarchief Inventaris van archivalia afkomstig van H. A. Henrici, belast met de kartering en ex ploitatie van Borneo 1823-1838, door E. Glas, kaartenafdeling van het Algemeen Rijks archief, 's-Gravehage 1981. Catalogus van kaarten 1570-c. 1890 verzameld door E. H. Bergsma aanwezig in het ARA, door E. J. M. Glas, kaartenafdeling van het Algemeen Rijksarchief, 's-Gravenhage 1982. Rijksarchief in Groningen Gebundelde inventarissen deel 8: familiearchieven De Grijs-Alserda; (An)dries- Hesse-Tresling; Houwink; Kloosterboer; Oomkens; Spiets; Stratingh en Venhuizen, door J. N. T. van Albada, J. Ellerbroek-Wellinga, J. Meinema en J. H. de Vey Mest- dagh, Rijksarchief in Groningen, Groningen 1981. Gebundelde inventarissen deel 9: familiearchieven Aringe, Homan, Rummerink, Pauwels, Veldman, Van Oosten; Beckering Vinckers; Borgman, Wiersma en Alderts, houders van het logement bij de Boog aan het Diep te Winsum; Detmers-van Cingel; De Haan en Grube en daaraan verwante families; Heres, Diddens en Uniken; Hopma- Bruins; De Cock; charters en huurboekjes geschonken door mr. L. F. Coolman, door J. Ellerbroek-Wellinga, B. Lonsain, I. B. M. Matthey, A. Pathuis, C. Tromp en J. H. de Vey Mestdagh, Rijksarchief in Groningen, Groningen 1981. Verzameling stukken afkomstig van leden van de familie Trip en vele aanverwante geslachten; verzameling charters afkomstig van een aantal leden der familie Trip en af zonderlijke beschrijving der minuut-verzegelingen verleden voor Joost Lewe, voorko mend in inv. nr. 455 door mr. L. J. Noordhoff en M. C. Froger-Visser, Rijksarchief in Groningen, Groningen 1981. Van 1 juli 1981 tot 31 december 1982. Niet opgenomen zijn afleveringen van tijdschriften, jaarverslagen en publikaties, die reeds besproken of op andere wijze vermeld werden. [93]

Nederlandsch Archievenblad | 1983 | | pagina 49