gebaat zijn met een leidraad voor het fragmentenonderzoek. Er kan hier worden mee gedeeld dat zo'n handreiking voor het beschrijven en identificeren van fragmenten in voorbereiding is49. Laten we hopen dat het onderzoek van membra disiecta door een dergelijk initiatief nieuwe impulsen ontvangt. In het bovenstaande hebben wij betoogd dat fragmenten van handschriften en druk werken tot nu toe weinig systematisch zijn onderzocht. In het verleden waren het steeds de literair en historisch interessante membra disiecta die aandacht kregen. Onderzoe kingen gedurende de laatste decennia hebben maar al te duidelijk gemaakt dat frag menten belangrijke bronnen voor de reconstructie van ons verleden kunnen zijn. Van daar dat de behandeling op het gebied van bewaring, conservering en ontsluiting die ve le fragmenten in bibliotheken en archieven in het verleden ten deel is gevallen, verande ringen vraagt. Er zijn aanwijzingen dat die veranderingen, ondanks vele problemen, in gang zijn gezet. Het ziet er naar uit dat fragmenten van handschrift en druk in de ko mende tijd hun rechtmatige plaats als historische informatiebronnen zullen gaan inne men. Nijmegen Katholieke Universiteit A. JGeurts SUMMARY Fragments of medieval manuscripts and early prints Into fragments of medieval manuscripts and early prints researches have been hardly systematically up to now. It was always the membra disiecta that are literarily and historically interesting to which attention was paid. The stepmotherly treatment that many fragments of a different nature have been accorded in libraries and archives, ex presses itself both in the field of keeping and conservation and on that of opening up the manuscripts. Fragments are to be found in the depositories as 'loose' items or as material for book binding around or in codices. Especially the last group of membra disiecta is difficult to trace. Ocular inspection is often the only possibility to discover recycled parts of medie val books. A more systematic stock-taking is possible however. The conservation of fragments is a very complex matter on which there is no consensus of opinion. When drawing up an inventory of the various opinions on conservation, it becomes clear that there is a growing interest in the fragment as a vehicle of infor mation. 49 In het voorjaar van 1984 zal deze handreiking onder redactie van J. M. M. Hermans (RU Gro ningen) en A. J. Geurts (KU Nijmegen) als nummer 4 in de Groningse reeks 'Varia Mediaeva- lia' worden uitgegeven. [14] The study of membra disiecta was begun at the beginning of the 19th century. Yet the quantity of fragments, the problematic nature of the identification and the great deal of work on behalf of one single fragment hampers the opening up of this group of sour ces. Help with the description and opening up of fragments (that is hold out) may offer new possibilities. It is all too clear from research that fragments of manuscripts and of printed matter may be important sources for the reconstruction of our past. [15]

Nederlandsch Archievenblad | 1983 | | pagina 10