e op de juiste wijze beschrijven en catalogiseren van kaarten die in archiefinstellingen voorkomen is met name problematisch geworden, doordat vroeger onvoldoende werd ingezien dat inventarisering van een archief (met inbegrip van de daartoe behorende kaarten) vooraf dient te gaan aan de catalogisering van het totale kaartenbestond. Het loom waarschijnlijk de moeite om een inventariserend onderzoek te doen naar ou de (ingelijste en aan de wand gehangen handgetekende) kaarten in Gemeentehuizen. Bij het opsporen en standaardiseren van toponiemen - vooral met betrekking tot streek- en veldnamen, boerderijnamen, namen van wegen en waterlopen enz. - ten behoeve van nieuwe topografische karteringen kunnen oude kaarten een rol van betekenis spe- Ook voor de milieubewuste kartograaf is kleinschaligheid op grote schaal wenselijk. Historisch-geografische en locaal- en regionaal-historische publicaties die pretenderen een hulpmiddel te zijn bij de beschrijving en inventarisering van oude archiefkaarten tenen een afzonderlijke lijst van geraadpleegde kaarten te bevatten met verwijzing naar de pagina's waar ze ter sprake worden gebracht. Friese toponiemen hebben in de officiële kartografie ten onrechte nog geen algemene erkenning gekregen. algemene [256] Mededelingen van het bestuur Notulen van de algemene vergadering van de Vereniging van Archivaris sen in Nederland, gehouden op dinsdag 11 mei 1982 in Schouwburg Gooi land, Emmastraat 2 te Hilversum. 1. De voorzitter, drs. C. O. A. baron Schimmelpenninck van der Oije, opent de ver gadering om 10.45 uur en heet allen welkom, in het bijzonder de Belgische collega's Verhelst en Coppens. 2. Hij doet mededeling van een presentatie door Rijks- en Gemeentearchief te Utrecht van een gezamenlijk vervaardigde inventaris, welke op donderdag 13 mei a.s. zal plaatsvinden.1 2a. Verkiezing van twee leden in het bestuur van de Stichting Archiefpublikaties. De voorzitter wijst op de eerste taak van het Stichtingsbestuur: het uitgeven van het vandaag te bespreken Lexicon en bedankt de afgetreden leden mevrouw dr. E. P. de Booy en de heer R. Wartena. Hij stelt voor in de vacatures te benoemen me vrouw drs. M. Mijnssen-Dutilh en de heer drs. J. P. Sigmond. Hiermee gaat de vergadering bij acclamatie akkoord. Het bestuur van de Stichting bestaat nu uit drie door de leden benoemden prof. dr. C. Dekker, mevrouw drs. M. Mijnssen-Dutilh en drs. J. P. Sigmond de re dacteur van het Nederlands Archievenblad mr. J. H. van den Hoek Ostende en de heer H. J. M. Mijland namens het bestuur van de VAN. 3. Rondvraag. Mr. Caspar van Heel vraagt of er iets bekend is over een actie ten be hoeve van de Russische historicus A. Roginski, aan wie het in zijn vaderland on mogelijk gemaakt wordt naar eigen keuze archiefstukken te raadplegen.2 Hem wordt geantwoord, dat getracht wordt een gezamenlijk protest te laten horen door de VAN en het Nederlands Historisch Genootschap. Inventaris van de notariële archieven in de provincie Utrecht (1346) 1560-1895 door W. B. Heins en J. A. C. Mathijssen, 2 delen, inventaris 34. Zie de jaarrede van de voorzitter, Ned. Archievenblad 1982, blz. 99. [257]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 81