Papieren van Caspar en Robert van Breugel in Kansas Straat genoemd naar Theodorus Morren Bij een kort bezoek aan de Spencer Memorial Research Library, Special Collections (curator A. Hyde), University of Kansas, Lawrence, Kansas, U.S.A., ben ik* gevraagd naar hun Nederlands-talige documenten te kijken. Omdat deze niet zijn geïnventari seerd, lijkt het mij nuttig een bericht hierover te publiceren. Het zijn papieren van Caspar Baron van Breugel en zijn zoon Robert Baron van Breugel afkomstig. De papie ren zijn voornamelijk stukken die informatie over overheids-belastingen bevatten, dit i.v.m. de ambten van beide van Breugels (zie v.d. Aa, Biographisch Woordenboek der Nederlanden, blz. 1299-1302). De papieren schijnen notities, gemaakt voor gebruik in Caspar van Breugels Memorie en Beschreven Staat der vier kwartieren van de Meijerij (1794), te bevatten. Verder vindt men o.a.: een raming van de kosten van de 'Revolutie' van 1815; papieren m.b.t. verpondingen in Gelderland, Overijssel, Drenthe, de Generaliteits-landen, enz. (inclusief een enquête per brief aan de ontvangers van alle ge westen ca. 1825 gestuurd, over de verpondings-geschiedenis per gewest, met alle ant woorden van de ontvangers en commentaar van C. van Breugel); vele papieren over de wetsontwerpen voor het Burgerlijk Wetboek, vooral over belastingen op land, maar ook een doos stukken over accijnsen op suiker en vlees. Er zijn enkele stukken die ou der zijn, b.v. een verpondingslijst uit 1632 van steden en dorpen in Holland en West- Friesland, en een lijst van de rijkste huizen van de stad Leeuwarden, volgens aangege ven categorieën, eind 18e eeuw; maar de meeste stukken dateren uit de periode 1806- 1843. Dit materiaal is in 7 of 8 dozen opgeborgen en bestrijkt iets minder dan 1 meter. De stukken zijn voornamelijk in het Nederlands gesteld, sommige in het Frans (b.v. brieven). Jeremy D. Bangs De auteur is als research historian werkzaam aan het Gemeentearchief van Leiden. [248] Dr Th J Meijer, hoofd Musea, Monumenten en Archieven van het ministerie van Cul tuur Recreatie en Maatschappelijk Werk en voorzitter van het College van Regenten van de Morrenstichting, heeft op zaterdag 17 april 1982 de eerste bewoners van het Theodorus Morrenpark in de Haagse Houtwijk welkom geheten en hun een en ander over Morren verteld. Namens de stichting werden vervolgens enige geschenken aange boden. Gemeentearchivaris drs. H. Bordewijk overhandigde een levensbeschrijving van de Haagse archivaris en historicus1 en mevrouw Van Meerendonk, echtgenote van de directeur van de Morrenstichting, voegde daar noten en wijn aan toe. Het Theodorus Morrenpark is een straat met dertien eengezinswoningen in een buurt, waar de straten vernoemd worden naar kunst- en cultuur-historici. Daartussen is Mor ren (1867-1920) zeer goed op zijn plaats. Een kwart eeuw was hij werkzaam bij het^A - gemeen Rijksarchief, waar hij belangrijk werk deed ten behoeve van de geschiedsc rij ving Zo publiceerde hij onder meer over Haagse straatnamen, Hofwijck te Voorburg en het Huis Honselaarsdijk, alsmede over Haagse doctoren, chirurgijns en apothekers. Rond 1900 organiseerde hij belangrijke historische tentoonstellingen en hij was redac teur van het jaarboek van Die Haghe. Zijn verzameling documentatie over s-Graven- hage berust in het gemeentearchief aldaar2. In Suriname redde hij de oude archieven van het koloniaal bestuur3. Uit zijn nalatenschap kwam de Morrenstichting tot stand, die aanvankelijk Morrens vroegere woonhuis in de Celebesstraat 76 beheerde als tehuis voor archiefambtenare die een bezoek aan de residentie brachten*. In 1969 is dit huis verkocht en thans ontvan gen zij die een beroep op de stichting doen een bijdrage in hun logieskosten in een Hef verheugt ons, dat naast de plaquette voor rijksarchivaris R.C. Bakhuizen van den Brink aan het Groenewegje5 thans ook van een andere Haagse collega de naam in het straatbeeld van de stad, waar zij werkten, een bescheiden plaats verworven heeft. J.H. v.d. HO E.W.L. Vos, Theodorus Morren, archivist, documentalist en publicist 1867-1920, 's Graven- 2 EerToverzicht van de inhoud is opgenomen in het werk van E W.L. Vos. 3 A. Graafhuis, Transport en ontsmetting van oude Westindische archieven Archievenblad 1977 blz. 238-251. 1 wÏr'ïïh'L»'.".n L Brink «51 18* «o»*, Ned. Archie- venblad 1975 blz. 414-415. [249]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 77