De boeken Holle Boomstammen en De Bisschop van Nijmegen4 zijn om verschillende redenen belangwekkend. Allereerst om de historische visie die ze bevatten. Deze visie behoort m.i. wel degelijk serieus genomen te worden. Als de vakgeleerden dingen weten die Delahaye niet weet, laten ze er dan mee voor de draad komen. Als de vakgeleerden van mening zijn dat Delahaye weliswaar aardige dingen doet, maar op zeker moment ontspoort en raaskalt, laten ze dan vertellen waar hij het rechte spoor verlaat. Kortom, degenen die Delahaye verwerpen moeten met zinnige tegenargumenten komen en niet met publicaties a la het Bronnenboek van Nijmegen. Ook valt er in zijn boek voor de archivaris het een en ander te leren over methodiek van het onderzoek en bronnenbehandeling. Het is zeker niet zó dat zijn oeuvre een onwe tenschappelijke hutspot is, zoals hem is verweten. Tenslotte zijn de boeken boeiend voor degene die van polemieken houdt. Delahaye heeft eindelijk zijn geduld verloren en gaat zijn belagers met grimmige humor, striemende hoon en niets aan de verbeelding overlatende kwalificaties (zeg maar scheldwoorden) te lijf. Men kan deze methode ver werpen (men kan immers op een nette manier precies hetzelfde zeggen), maar effectief schijnt zij wel te zijn. Althans, Delahaye schrijft: 'Een beetje triest vind ik wel dat vroe ger, toen ik altijd netjes en zo beheerst mogelijk schreef, niemand naar mij luisterde en dat, toen ik eindelijk een grote mond opzette, opeens een openbaar debat nodig was... Men ging mij pas serieus nemen, toen ik hoogleraren van opzettelijke misleiding en be drog begon te beschuldigen'. Zo gaat dat. Wie zich dus, zoals mr. van Heel, ergert aan de stijl van Delahaye, gelieve bovenstaand citaat mede in overweging te nemen en te vens te bedenken dat onze collega decennialang behandeld is op een wijze, die men niet voor mogelijk houdt. Ik doel hier niet zozeer op de artikelen van veelal volslagen onbe nullen in tijdschriften en kranten, hoewel deze verre van mals waren. Deze reacties moet men kunnen verdragen; zo niet, dan kan men beter afzien van publiceren. Erger zijn de achterbakse en doorgaans anonieme pogingen om iemand z'n sollicitaties te tor pederen of om hem bij zijn bestuur onmogelijk te maken. En dan praat ik nog niet eens over de manier waarop zijn vrouw en kinderen belachelijk werden gemaakt door lera ren en andere geleerden uit de binnenlanden van Brabant. Voor mij mag Albert Dela haye dus best een beetje honend schrijven. Doch er daagt hoop voor degenen, die alleen van verstilde en irenische literatuur houden. Delahaye heeft namelijk een nieuw boek op stapel staan, geheten De ware kijk op Nijmegen, waarin geen onvertogen woord staat, doch dat wel enige verrassingen bevat. W.A. Fasel SOMMAIRE L'auteur traite le livre 'Het Bronnenboek van Nijmegen' et conclue que ce livre est infé rieur du point de vue scientifique; notamment en ce qui concerne certaines données re- 4 De boeken Holle Boomstammen en De Bisschop van Nijmegen zijn te bestellen door storting van resp. 56,— en 22,50 op girorekening 11.68.964 t.n.v. A. Delahaye, Turnstraat 6 te Zundert. [246] latées ou bien k la ville de Nimègue ou k celle de Noyon. II relate ces données sans preu- ve a Nimègue, tandis que d'autres données, relatées toujours dans le passé a Nimègue, sont relatées a Noyon sans raison spécifique. Ensuite il loue le livre 'De bisschop van Nijmegen' par A. Delahaye, écrit en réponse a 'Het Bronnenboek'. II lui semble exclu, que Delahaye connu comme un archiviste exac te, méthodique et intègre mettra sa réputation en jeu en écrivant un ouvrage scientifi- quement inférieur en s'occupant de l'affaire Noviomagus. Assi, il est d'avis que la vision historique de Delahaye mérite être étudiée sérieusement. [247]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 76