Bijlage EGO-DOCUMENTEN 1. de auteur 1.1 naam: 1.2 geboorte- en sterf-jaar en -plaats: 1.3 levensbeschrijving: 1.4 vermelding in biografische woordenboeken: 2. het document 2.1 vindplaats: 2.2 formaat en omvang: 2.3 titel of eerste regel: 2.4 taal of talen: 3. aard en doel van het document 3.1 aard van het document: 3.2 doel van het document: 4. de inhoud van het document 4.1 de jaren die het document bestrijkt: 4.2 beschrijving van de inhoud: 5. uitgave en literatuur 5.1 uitgave: 5.2 literatuur over schrijver en document: 6. opmerkingen SUMMARY 'Egodocuments', personal records such as diaries, memoirs, autobiographies and per sonal letters, are important sources for historians. Nevertheless in the Netherlands they are hardly accessible. They are dispersed over collections of manuscripts and family ar chives in libraries and (local) archives, which are usually treated in a stepmotherly fashi on. At the Erasmus University Rotterdam the compilation is started of a repertory of 'egodocuments' from the Northern Netherlands from the 16th through 18th centuries. The content of each manuscript will be briefly summarized. The summaries will be listed in chronological order in the repertory. An index of persons, geographic names and subjects will make this category of sources accessible to historical investigation. Holle boomstammen Albert Delahaye, De historische mythen van Nederland ontleend aan Frans Vlaan deren (Tournehem/Zundert, juni 1980), beter bekend onder de omslagtitel Holle boomstammen. Het levenswerk van een archivaris mag in het Nederlands Archievenblad niet onver meld blijven, zeker niet als de landelijke pers en de televisie aan Holle boomstammen aandacht besteedden, en helemaal niet als in dat televisieprogramma collega Delahaye de Galilei van deze eeuw werd genoemd. Delahaye is al geruime tijd bekend als de archivaris die niet langer gelooft in de oudste geschiedenis van ons land. Dat begon heel aarzelend toen hij nog adjunct-archivaris van Nijmegen was, dat doet hij zeer beslist nu hij ere-archivaris van Tournehem-sur-la- Hem (Pas de Calais) is. Hem is dat door de officiële wetenschap niet in dank afgeno men, zelfs niet toen hij aanvankelijk in 1955 aarzelend wat oneffenheden in de geschie denis van Nijmegen signaleerde en vragenderwijs aan de geleerde heren voorlegde. De heren raakten hierdoor zo opgewonden dat ze de verkeerde taktiek kozen. Ze wil den deze stem het volledige zwijgen opleggen. Dat dit niet lukte, is op zich zelf verheu gend. Dat deze stem daarna oversloeg van stelligheid kan helaas niet altijd toegejuicht worden. Het omvangrijke boek Holle boomstammen - meer dan 475 pagina's - geeft meer dan eens aanleiding tot ergernis, zodanig dat er enig doorzettingsvermogen voor nodig is om verder te lezen. Het meest irritant vind ik de verwijten voor 'de overgekookte Belg Gijsseling' (p. 450, 451 en 456, waar hij Gijsseling naast dat kleine Belgje in Brussel plaatst) en voor 'Dr. Gorissen uit Kleef, die ons eens zou komen leren hoe je de geschie denis van Nijmegen moet schrijven' (p. 466), terwijl hij zelf dit dikke boek over de ge schiedenis van Noord-Frankrijk schrijft! Enerzijds is het boek niet dik genoeg: elke verwijzing naar bronnen wordt weggelaten met een beroep op een eerdere publicatie Vraagstukken in de historische geografie van Nederland (op p. 22), waarvan de auteur zelf beweert dat deze publicatie nergens te raadplegen is (p. 367). Anderzijds is het boek veel te dik: Delahaye vervalt veelvuldig in herhalingen en wat vooral gemist kan worden zijn de - soms best amusant geschreven - schimpscheuten op zijn geleerde tegenstanders. Holle boomstammen is een barok boek: het bevat 2 inleidingen, 9 hoofdstukken en 3 nabeschouwingen In de negen hoofdstukken worden de volgende stellingen geponeerd: 1. Noviomagus is niet Nijmegen, maar Noyon. 2. Batua is niet de Betuwe, maar een streek bij Noyon. [235] [234]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 70