veiliging van archieven tegen diefstal en vernieling gehouden, waarover in het Neder lands Archievenblad uitvoerig is bericht. Met het bestuur van de Kring, de centrale di rectie van de rijksarchiefdienst en met het hoofd van de afdeling archieven van CRM werd als in vorige jaren goed overleg gepleegd. Bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vereniging voor documentatie en admi nistratieve organisatie (SOD) werd de naam van de vereniging gewijzigd in Vereniging voor informatievoorziening en administratieve organisatie (SOD). Wij waren bij ver schillende gelegenheden te gast, zodat het regelmatige contact kon worden voortgezet. Een nieuw overleg tussen deze vereniging, de Nederlandse vereniging van bedrijfsarchi- varissen en ons heeft nog niet plaats gehad. Met verbazing heeft het bestuur kennis genomen van een didaktiekconferentie over lo kale en regionale geschiedenis in de klas in het najaar van 1981 uitgaande van de Vere niging van leraren geschiedenis en staatsinrichting in Nederland (VGN). In het bijzon der zou aandacht worden besteed aan de wijze waarop het onderwijs gebruik kan ma ken van een archief. Wij hebben met het bestuur van de vereniging contact opgenomen, omdat wij meenden dat archivarissen bij de behandeling van dit thema niet gemist kun nen worden. Alleen H.G.M. de Heiden van het gemeentearchief Nijmegen hield als ar chivaris op persoonlijke titel een voordracht. Voor de archiefdagen van 1979 hadden wij het bestuur van de vereniging niet zonder reden uitgenodigd. Overleg heeft nog niet plaats gehad. Zoals U in het Nederlands Archievenblad hebt kunnen lezen heeft het bestuur bezwa ren tegen het wetsontwerp behoud van cultuurbezit kenbaar gemaakt. Het IVA-rapport Het behoud van culturele voorwerpen5 dat grote achterstand consta teert in de conservering en restauratie bij archiefdiensten, lijkt ons belangrijk genoeg als basis voor overleg om tot verbetering te komen. Inmiddels is met de Vereniging van ar chiefrestauratoren contact gezocht om b.v. tot een gezamenlijke werkgroep te komen. De hulp van de Morren-stichting bij de studiedagen op 5 en 6 november 1981 heb ik toen al mogen memoreren. Het verslag van die dagen en van het tweede Nederlands- Duitse archiefsymposium op 22 en 23 oktober 1981 te Arnhem zal als extranummer van de 85e jaargang van het Nederlands Archievenblad verschijnen. Een bezoek van de provinciale archiefinspecteurs aan de Centrale archief selectiedienst te Winschoten toont aan, hoe belangrijk deze dienst voor ons vak is. Met trots wil ik melding maken van drie publicaties onzerzijds: de Lijst van verkrijgba re publikaties per 1 juni 1981dat door de zorgen van collega Ketelaar kon verschijnen; het eerste nummer van Nieuws VAN archieven, waarvoor een dankbaar applaus voor collega Van Albada op zijn plaats is en de Staat van het Nederlandse archiefwezen per 1 januari 1981. Ik kom daar nog op terug. Ik wil eindigen met stelling 7 van J.C. Kort 'Het schrijfloon van klerken, dat vanaf de ze ventiende eeuw per pagina werd berekend, is goed geweest voor groot en duidelijk lees baar schrift van hun hand' te variëren in deze zin: 'De subsidie van CRM in de twintigste eeuw voor het Nederlands archievenblad is goed geweest voor te veel ruimte voor de jaarrede van de voorzitter van de VAN' al hoop ik niet dat deze nieuwe stelling waar is. 5 Door W. Nuyens en M. Verhulst-Bots (Tilburg 1980). [104] Overzicht van commissies en vertegenwoordigingen van de Vereniging van Archivaris sen in Nederland a. Commissies door de vereniging ingesteld 1. Commissie Handleiding Selectie en Vernietiging van archiefbescheiden (1970) A. Graafhuis, voorzitter/secretaris W. N. Berends, dr. F. A. Brekelmans, H. H. M. Dinkgreve, drs. F. J. M. Otten, prof. dr. B. H. Slicher van Bath, H. W. van Veldhuizen, P. A. Ver- vaat 2. Landelijke commissie voor de provinciale archievenoverzichten (1975) drs. J. J. Temminck*, voorzitter; drs. H. J. H. A. G. Metselaars*, secretaris drs. J. N. T. van Albada, O. A. M. W. Hartong, mr. C. J. van Heel, mr. J. H. van den Hoek Ostende, drs. Th. P. M. Huijs, dr. F. C. J. Ketelaar*, dr. A. J. Kölker, P. Nieuwland, mr. J. G. Riphaagen, drs. A. J. M. den Teu- ling, H. Uil*, drs. J. H. M. Wieland De met een aangeduide leden vormen de redactie van de serie Overzichten van de archieven en verzamelingen in de openbare archiefbewaarplatsen in Nederland. De samenstelling van de provinciale commissies is in dit overzicht niet opge nomen. 3. Commissie Archiefterminologie (1977) drs. H. Bordewijk, voorzitter; H. J. M. Mijland, secretaris mw. dr. E. P. de Booy, mr. W. J. Meeuwissen, drs. R. M. E. Raaff, drs. B. J. van der Saag, J. O. van de Vegte, drs. J. H. M. Wieland 4. Commissie Internationale Betrekkingen (1979) mr. J. Rinzema, voorzitter; drs. J. P. A. Louman, secretaris drs. J. N. T. van Albada, mw. dr. W. Chr. Pieterse, dr. L. P. L. Pirenne, drs. R. M. E. Raaff, drs. B. J. Slot, drs. B. Woelderink 5. Stuurgroep Automatisering (1981) dr. F. C. J. Ketelaar, voorzitter; drs. O. W. Hoogerhuis, secretaris M. Baas, mw. J. R. Hes, P. Nieuwland, drs. D. van der Vlis 5.1 Projektgroep CRPA (Centraal Register van Particuliere Archieven) (1981) dr. F. C. J. Ketelaar, voorzitter; drs. O. W. Floogerhuis, secretaris; O. A. M. W. Hartong, mw. J. R. Hes, drs. Th. P. M. Huijs, mw. drs. G. M. W. Ruitenberg, drs. J. P. Sigmond, C. van Soest [105]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 5