herdrukken. De commissie hoopt spoedig de archivarissen te kunnen raadplegen over het concept van dit lexicon en vervolgens de publicatie ervan voor te bereiden. Om deze reden kon de Stichting Archiefpublikaties nog niets ondernemen. Het bestuur van de stichting hoopt nadat de commissie archiefterminologie de werkzaamheden heeft afge rond, met de publicatie van het lexicon te komen. Mevrouw dr. E.P. de Booy en R. Wartena hebben de wens te kennen gegeven terug te treden. Aan de vergadering zal te zijner tijd een voorstel worden gedaan voor de benoeming van nieuwe leden. De commissie internationale betrekkingen zal een nota opstellen omtrent de uitvoering van culturele accoorden en de daaruit voortvloeiende ontvangst van buitenlanders en over een eventuele jaarlijkse zomercursus in Nederland voor buitenlanders. Het be stuurslid Van Albada is tot de commissie toegetreden. Hij zal namens de Internationale Archiefraad binnen de sectie beroepsverenigingen als coördinator optreden voor de in ternationale archiefweken 1984. In tegenstelling tot 1979 zouden wij in 1984 moeten proberen met twee- of driezijdige internationale contacten gegevens uit te wisselen, b.v. in de vorm van audiovisuele producties. Van 26 tot 29 mei a.s. zal in 's-Gravenhage het Reprography committee van de Internationale Archiefraad bijeenkomen. De commissie voorschriften bouw- en inrichting van archiefbewaarplaatsen zal het eindrapport op 9 maart a.s. aan het bestuur aanbieden. Reeds nu mogen wij onze grote bewondering voor het degelijke werkstuk tot uitdrukking brengen. De stuurgroep automatisering is met de voorbereiding van twee projecten doende: het Centraal register van particuliere archieven en de thesaurus. De voorzitter van de stuur groep zal straks over een en ander mededeling doen. Twee jonge loten aan de stam mag ik niet onvermeld laten. Het initiatief van de Kring van archivarissen in Noord-Brabant om zijn nota archieven en hoger onderwijs in lan delijk verband te bespreken is door het bestuur overgenomen. Er is een landelijke com missie archieven en hoger onderwijs geformeerd, die de problemen zal inventariseren en suggesties zal aandragen voor oplossing van knelpunten, opdat vanaf dat moment een geregeld contact tussen de archiefwereld en de verschillende onderwijsinstellingen zal kunnen bestaan. De andere jonge commissie is de commissie, die de resultaten van de studiedag van 5 november 1981 practisch zal uitwerken. Wellicht hebben al deze mededelingen U niet opgewonden. Dat zou lezing van het arti kel 'Of plots, burrowers and moles: archives in espionage fiction' van Peter Gillis stellig wel doen4. De schrijver toont aan dat de archivaris steeds meer bij de ontknoping in de tectiveromans is betrokken. U begrijpt wel dat de archivaris in deze werken de touwtjes in handen heeft van geheime informatiesystemen. Wellicht komt de stuurgroep auto matisering daaromtrent tot klaarheid. Het bestuur heeft er behoefte aan om de velen die hem op 17 juni 1981 op enigerlei wij ze met het 90-jarig bestaan van de vereniging hebben gelukgewenst, te danken. Op die gedenkwaardige dag kwam bij alle feestgangers het idee naar voren om voor het eeuw feest van de vereniging een biografisch woordenboek van Nederlandse archivarissen ge reed te hebben. Met hoevelen wij tegen die tijd zijn is niet te voorspellen. Na de vorige jaarvergadering, 4 Archivaria 9 (1980) 3-14, uitgave van de Association of Canadian archivists. [102] waarin besloten werd de toelatingsmogelijkheden te verruimen, kon het bestuur op be scheiden wijze met ledenwerving buiten de tot nu toe gebruikelijke kanalen starten. Wij roepen ook de leden op aan deze werving mee te werken. Een inschrijfformulier is te vinden in Nieuws VAN archieven. Inmiddels is ook contact opgenomen met de Vereni ging De Topografisch-Historische Atlas, de Vereniging van archiefrestauratoren en met de archiefbibliothecarissen, opdat met elk der groeperingen de noodzakelijke samen werking op een eigen wijze gestalte kan krijgen. Het spijt mij, dat ik nog een ogenblik Uw aandacht moet vragen. Dat is allereerst voor de Archiefschool. Het curatorium hoopt met het thans beschikbare materiaal en na de uitwisseling van ideeën omtrent de toekomst in verschillende vergaderingen gereed te zijn om te reageren op het rapport van de commissie nota archiefbeleid. Aan de orde zijn geweest herzieningen van het Reglement voor de rijks archiefschool, Regeling toe zicht en werkwijze curatorium rijks archiefschool, de gevolgen van de twee fasen- structuur van het universitaire onderwijs voor het toelatingsbeleid. Omtrent de werkzaamheden van de commissie nota archiefbeleid kan onze vertegen woordiger, drs. B. Woelderink, die heden helaas verhinderd is, U geen verslag doen. Gaarne wil ik een poging ondernemen. Op 11 februari j.l. is een ernstig verschil van me ning ontstaan over de voortgang van het werk. De archivarissen in de commissie waren zeer verbolgen over het uitblijven van een beleidsnota van wege het departement, die te gelijk met de nota van de commissie zou worden verzonden. Het voorstel om de con cept-nota en alle rapporten in de vorm waarin deze nu zijn aan te bieden aan de Staats secretaris van CRM werd verworpen ten gunste van het voorstel om in twee maanden tijds het huidige concept zodanig te wijzigen, dat niet het compromis naar buiten komt, maar duidelijk de verschillende standpunten zichtbaar worden. Tegelijk met deze ge wijzigde nota van de commissie dient, zo was de mening van de meerderheid, een voor lopige standpuntbepaling van de Staatssecretaris in concept gereed te zijn. De vergade ring van 11 februari is geschorst tot 13 mei a.s. Mijn persoonlijke hartekreet is, dat ik hoop dat men althans met de regeling van het sluitend net van gekwalificeerd gemeente lijk archiefbeheer verder komt. In dit verband wil ik melding maken van het schrijven van 1 april 1981 van de rijksarchivarissen in de provincie aan de vaste commissie voor binnenlandse zaken van de Tweede Kamer, waarin zij pleiten voor omzetting van de rijksarchieven in de provincie in provinciale archieven. Aan twee instanties had de Staatssecretaris op 17 februari 1981 naar aanleiding van een tussentijds rapport van de commissie nota archiefbeleid ten aanzien van de bestuurlijke organisatie van het ar chiefwezen, advies gevraagd. De Raad voor het binnenlands bestuur adviseerde om de rijksarchieven in de provincie te decentraliseren tot provinciale archieven; de Archief raad pleitte voor handhaving van de bestaande situatie. De commissie functiebeschrijvingen van het NOBIN, waarin collega Hartong zitting heeft, is vrijwel gereed. De werkcommissie inventarisatie periodieken van de Koninklij ke Nederlandse Akademie van Wetenschappen heeft voorgesteld de initiatieven tot uit voering van de inventarisatie bij de KB te leggen, die wellicht een begeleidingscommis sie kan instellen. De werkcommissie kan dan worden opgeheven. Onzerzijds hebben de collega's De Baar en Mentink zitting in de werkcommissie. Met de Landelijke kring van gemeente- en streekarchivarissen werd een studiedag be- [103]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 4