Artikel 7 1. De archiefbescheiden, welke in de archiefbewaarplaatsen berusten, zijn openbaar. De open baarheid van archiefbescheiden kan, tenzij deze bescheiden ouder zijn dan honderd jaar, wor den beperkt bij hun overbrenging of bij de in artikel 1onder c 3 bedoelde overeenkomsten en beschikkingen, volgens regelen vast te stellen bij landsbesluit, houdende algemene maatrege len. 2. Wanneer het openbaar belang dit dringend vereist kan de openbaarheid van archiefbescheiden bovendien worden beperkt volgens regelen vast te stellen bij landsbesluit, houdende algemene maatregelen. 3. Ieder is, behoudens de beperkingen, welke ten aanzien van de openbaarheid zijn gesteld, be voegd de in het vorige lid bedoelde archiefbescheiden kosteloos te raadplegen en daarvan of daaruit afbeeldingen, afschriften of uittreksels te maken of op zijn kosten te doen maken. Omtrent de wijze waarop en de gevallen waarin deze bevoegdheid kan worden beperkt, wor den regelen vastgesteld bij landsbesluit, houdende algemene maatregelen. 4. Omtrent de uitlening van archiefbescheiden, welke in de archiefbewaarplaatsen berusten, worden regelen vastgesteld bij landsbesluit, houdende algemene maatregelen. Artikel 8 De beheerders van de archiefbewaarplaatsen zijn bevoegd tot het opmaken en afgeven van af schriften van of uittreksels uit de aldaar berustende archiefbescheiden. Artikel 9 Omtrent de opleiding tot en het verkrijgen van de hoedanigheid van hoger en middelbaar archief ambtenaar in overheidsdienst worden regelen vastgesteld bij landsbesluit, houdende algemene maatregelen. Artikel 10 1. Er is een Archiefraad, welke bestaat uit tenminste 7 leden, van wie in elk geval één lid van ie der eiland afkomstig moet zijn. De Archiefraad heeft tot taak de Minister danwel de bestuurs colleges van de eilandengebieden desgevraagd of uit eigen beweging voorlichting te geven of van advies te dienen in zaken, welke op het archiefwezen betrekking hebben. 2. De Gouverneur benoemt en ontslaat de leden van de Archiefraad. De benoeming geschiedt voor een tijdvak van 4 jaar; het lidmaatschap eindigt bij het bereiken van de vijfenzestigjarige leeftijd. Het Hoofd van het Centraal Historisch Archief, alsmede het Hoofd van het Centraal Bureau voor Registratuur en Archiefzaken van het Ministerie van Al gemene Zaken, zijn ambtshalve lid van deze raad. De Gouverneur wijst een van de leden tot voorzitter aan. 3. De Gouverneur benoemt en ontslaat een secretaris, die lid van de Archiefraad kan zijn. 4. De werkwijze van de Archiefraad wordt geregeld bij landsbesluit, houdende algemene maatre gelen. Hoofdstuk II ARCHIEFBESCHEIDEN VAN HET LAND Artikel 11 1. Er is onder de Minister een landsarchiefdienst genaamd Centraal Historisch Archief. Deze dienst staat onder leiding van een hoofd, dat de hoedanigheid bezit van hoger archiefambte naar als bedoeld in artikel 9. Deze draagt de titel van algemene landsarchivaris. [190] 2. Het Centraal Historisch Archief heeft onder leiding van de algemene landsarchivaris tot taak de in de landsarchiefbewaarplaatsen aanwezige archiefbescheiden te beheren, toegankelijk en openbaar te maken. 3. De verdere taak en de organisatie van het Centraal Historisch Archief worden geregeld bij landsbesluit, houdende algemene maatregelen. Artikel 12 1Te Willemstad op Cura?ao is gevestigd de algemene landsarchiefbewaarplaats, welke wordt beheerd door de algemene landsarchivaris. 2. De algemene landsarchiefbewaarplaats is bestemd tot bewaring van de archiefbescheiden van overheidsorganen, waarvan de functies zich over het gehele gebied der Nederlandse Antillen of over een groter gebied dan dat van één eiland hebben uitgestrekt of uitstrekken. Voorts is de algemene landsarchiefbewaarplaats bestemd tot bewaring van de archiefbeschei den van andere overheidsorganen voorzover daarvoor geen afzonderlijke archiefbewaarplaats is bestemd. 3. Bij landsbesluit, houdende algemene maatregelen, kunnen op de eilanden van de Nederlandse Antillen bijzondere landsarchiefbewaarplaatsen worden gevestigd, welke ressorteren onder het Centraal Historisch Archief. 4. Een bijzondere landsarchiefbewaarplaats wordt beheerd door een hoger archiefambtenaar als bedoeld in artikel 9, die de titel draagt van landsarchivaris. 5. De Minister is bevoegd in bijzondere gevallen een landsarchivaris te benoemen, die niet de in het vierde lid van dit artikel genoemde hoedanigheid van hoger archiefambtenaar bezit. 6. Een bijzondere landsarchiefbewaarplaats is bestemd tot bewaring van de archiefbescheiden van landsorganen, waarvan de functies zich tot het gebied van het betreffende eiland hebben uitgestrekt of uitstrekken. 7. Bij landsbesluit, houdende algemene maatregelen, kan een bijzondere landsarchiefbewaar plaats worden aangewezen tot bewaring van de archiefbescheiden van de overheidsorganen van een of meerdere eilanden. Artikel 13 De Staten van de Nederlandse Antillen, de Raad van Advies, de Algemene Rekenkamer, de Soci aal Economische Raad en andere Hoge Colleges van de Nederlandse Antillen, dragen zorg voor het beheer van hun archiefbescheiden, voorzover deze niet op grond van het bepaalde in artikel 5 zijn overgebracht naar de algemene landsarchiefbewaarplaats. Artikel 14 De ministers dragen zorg voor het beheer van de archiefbescheiden van de ministeries en de daar onder ressorterende overheidsorganen, voor zover deze bescheiden niet op grond van het bepaal de in artikel 5 zijn overgebracht naar de algemene landsarchiefbewaarplaats. Artikel 15 Bij landsbesluit, houdende algemene maatregelen, wordt geregeld de wijze waarop de in de artike len 13 en 14 bedoelde zorg zal worden uitgeoefend. Artikel 16 Onder de bevelen van de minister oefent de algemene landsarchivaris overeenkomstig bij lands besluit, houdende algemene maatregelen te stellen regelen, toezicht uit op de zorg voor het beheer van de archiefbescheiden van de overheidsorganen. [191]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 48