STATEN VAN DE NEDERLANDSE ANTILLEN Zitting 1981-1982 Landsverordening tot regeling van het archiefwezen in de Nederlandse Antillen. AANBIEDING No. 1. De Gouverneur van de Nederlandse Antillen biedt aan de Staten ter goedkeuring aan een ontwerp-Landsverordening tot regeling van het archiefwezen in de Nederlandse Antillen. Willemstad, de 19 februari 1982 STATEN VAN DE NEDERLANDSE ANTILLEN Zitting 1981-1982 Landsverordening tot regeling van het archiefwezen in de Nederlandse Antillen. ONTWERP No. 2 IN NAAM DER KONINGIN! DE GOUVERNEUR van de Nederlandse Antillen In overweging genomen hebbende: dat het wenselijk is het archiefwezen in de Nederlandse Antillen bij landsverordening te regelen, Heeft, de Raad van Advies gehoord, met gemeen overleg der Staten, vastgesteld onderstaande landsverordening: Hoofdstuk I ALGEMENE BEPALINGEN Artikel 1 Voor de toepassing van het bij of krachtens deze landsverordening bepaalde wordt verstaan on der: a. de Minister: de Minister van Algemene Zaken; b. archiefbewaarplaatsen: de in artikel 12 bedoelde archiefbewaarplaatsen; c. archiefbescheiden: 1bescheiden, ongeacht hun vorm, door overheidsorganen ontvangen of opgemaakt en naar hun aard bestemd daaronder te berusten; 2. bescheiden, ongeacht hun vorm, met bestemming als bedoeld onder 1., ontvangen of op gemaakt door instellingen of personen, wier rechten of functies op enig overheidsorgaan zijn overgegaan; 3. bescheiden, ongeacht hun vorm, welk ingevolge overeenkomsten met of beschikkingen van instellingen of personen dan wel uit andere hoofde in de archiefbewaarplaatsen zijn opgenomen om daar te berusten; 4. reprodukties, welke bij of krachtens landsverordening in de plaats zijn gesteld van de on der 12., of 3. bedoelde archiefbescheiden of welke op grond van het bepaalde in artikel 4 zijn vervaardigd; [188] d. beheer van archiefbescheiden: de bewaring in goede en geordende staat, alsmede de ver nietiging van archiefbescheiden volgens bij landsbesluit, houdende algemene maatregelen, te stellen regelen; e. overheidsorganen: de organen van het Land, waaronder medebegrepen. 1. hun functionarissen, de overheidsdiensten, -instellingen en hun functionarissen; 2. commissies ingesteld door landsorganen; 3. rechtspersonen en privaatrechtelijke instellingen, waarin de overheid in belangrijke mate participeert, die, afgezien van hun rechtsvorm, door het hen opgedragen verzorgingsge bied als een verlengstuk van de overheid zijn te beschouwen; 4. organen, welke voor of na de totstandkoming van deze landsverordening zijn of zullen worden opgeheven; f. landsarchivaris: de in de artikelen 11 en 12 bedoelde archivaris. Artikel 2 De overheidsorganen zijn verplicht tot het beheer van de onder hen berustende archiefbescheiden, onverminderd hun bevoegdheid tot vervreemding en inbewaringgeving volgens bij landsbesluit, houdende algemene maatregelen, te stellen regelen. Artikel 3 Indien archiefbescheiden ten onrechte berusten onder een ander overheidsorgaan dan dat waaron der zij behoren te berusten, draagt het betrokken overheidsorgaan er zorg voor, dat die beschei den te bestemder plaatse geraken. Artikel 4 Ieder die archiefbescheiden onder zich heeft, is verplicht deze binnen vier weken, nadat hij een daartoe strekkende kennisgeving bij aangetekend schrijven heeft ontvangen, aan het overheids orgaan, waaronder zij volgens de bepalingen van deze landsverordening zouden behoren te be rusten,'voor rekening en risico van dit overheidsorgaan af te staan, teneinde het in de gelegenheid te stellen hiervan een reproduktie te vervaardigen. Het overheidsorgaan geeft de archiefbeschei den binnen een maand na ontvangst terug aan degene, die deze heeft afgestaan, ook al kan de overheid op die bescheiden uit andere hoofde rechten doen gelden. Artikel 5 1 De onder de overheidsorganen berustende archiefbescheiden, welke ouder zijn dan 40 jaar, worden binnen een tijdvak van tien jaar naar de bij of krachtens deze verordening voor de be waring daarvan aangewezen archiefbewaarplaatsen overgebracht. 2. Omtrent de overbrenging van archiefbescheiden en de bevoegdheid deze eerder te doen plaats vinden of in bijzondere gevallen, alsmede voorzover enig wettelijk voorschrift daartoe aanlei ding geeft, deze te doen opschorten, worden regelen vastgesteld bij landsbesluit, houdende al gemene maatregelen. Artikel 6 Omtrent de bouw, verbouwing, inrichting en verandering van inrichting van de archiefbewaar plaatsen en de ingebruikneming van gebouwen of gedeelten van gebouwen als archiefbewaar plaats worden regelen vastgesteld bij landsbesluit, houdende algemene maatregelen. [189]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 47