Landsverordening tot regeling van het archiefwezen in de Nederlandse Antillen Tot vreugde van allen, die in het archiefwezen in de Nederlandse Antillen geïnteres seerd zijn, kan worden bericht, dat Gouverneur drs. B.M. Leito op 19 februari 1982 een ontwerp - Landsverordening aan de Staten van de Nederlandse Antillen heeft aan geboden. Via het Kabinet van de Gevolmachtigde Minister van de Nederlandse Antillen in Nederland ontving ik een exemplaar, dat hierbij is afgedrukt. Het is goed om aan deze gebeurtenis aandacht te besteden, omdat een aantal archivaris sen, Nederlandse zowel als Antilliaanse, bij de totstandkoming van deze concept verordening nauw zijn betrokken geweest. Ik heb niet kunnen achterhalen of ook vóór 1971 gewerkt is aan een wettelijke regeling. Wel werd bij Landsbesluit van 26 augustus 1969 (P.B. 1969, no. 128) een ruime taakop dracht gegeven aan een toen ingestelde nieuwe dienst 'Centraal Historisch Archief' voor het beheren van de oude archieven afkomstig van de centrale overheidsinstellin gen. Het CHA is een afsplitsing van de vroegere Algemene Secretarie. In het eindrapport van haar bezoek aan de West, dd. 16 mei 1966, deelde mevrouw dr. M.A.P. Meilink-Roelofsz, hoofd van de Eerste Afdeling van het Algemeen Rijksar chief, mede, 'Er is geen algemene archiefwetgeving, welke de verantwoordelijkheid voor de zorg voor de archieven, alsmede de supervisie daarop, regelt' (blz. 8). Haar medewerker drs. M.P.H. Roessingh, die in 1968 en 1969 op Curasao werkzaam was, vervaardigde in oktober 1971 een eerste ontwerp voor een landsverordening, dat aangepast aan Antilliaanse staatskundige verhoudingen, vrijwel gelijk was aan de Ne derlandse Archiefwet 1962. Tijdens mijn verblijf in de Antillen in 1975 mocht ik over leg plegen over een ontwerp-Landsverordening met een commissie ad hoe waarin zit ting hadden dr. A.F. Paula, diensthoofd van het CHA, C.F. Minguel, hoofd van het Centraal Bureau voor Registratuur en Archiefzaken (CBRA), mr. C.E. Dip, directeur van de Rechtshogeschool en W.E. Fortin, medewerker bij het CHA en juridisch kandi daat. Het ontwerp van deze commissie werd mij op 2 mei 1975 voorgelegd. Enkele da gen later mocht een nieuw ontwerp de instemming van deze commissie bekomen. Terug in Nederland werd het getoetst door mr. S.P. Dijkstra en mr. F.C.J. Ketelaar en verbeterd. Laatstgenoemde heeft mijn finale ontwerp, dat op 1 augustus 1976 aan het hoofd van het Centraal Historisch Archief en de Gevolmachtigde Minister E.J. Madu- ro werd toegezonden, tijdens een bezoek in 1979 aan de Nederlandse Antillen nader besproken met mr. Dip. Tot een afronding kon het gezien de staatkundige verhoudingen nog niet komen. [186] Het streven van Aruba naar zelfstandig bestuur, maar ook van andere eilanden naar verandering in de verhoudingen, vereiste een Landsverordening, die daarmede reeds re kening zou houden. De commissie, en vooral haar secretaris mr. Fortin, kwam tenslot te tot een regeling zoals die hier is afgedrukt. In hoeverre verschilt dit ontwerp van de Nederlandse archiefwetgeving? 1Anders dan in onze verhoudingen was het mogelijk een regeling te ontwerpen voor de minister van Algemene Zaken, die zowel de zorg heeft voor de registratuur (CBRA) als het archiefbeheer in de lands-archiefbewaarplaatsen in de zin van de verordening. 2. De definitie van archiefbescheiden werd gemoderniseerd. 3. Van de uitkomsten van het beraad in Nederland t.a.v. voorgenomen wijzigingen van onze archiefwetgeving werd, b.v. in de definitie 'beheer van archiefbeschei den', gebruik gemaakt. Zie ook de definitie 'overheidsorganen' die verder gaat dan onze wet. 4. Artikel 2 kon door de definitie 'beheer' ook het begrip 'vernietiging' in dit artikel weglaten. 5. De overbrengingsplicht is bepaald op 40 i.p.v. op 50 jaar. 6. Voor de bouw, enz. van de archiefbewaarplaatsen 'worden', i.p.v. 'kunnen wor den', regelen vastgesteld. 7. In de Archiefraad zijn de diensthoofden CHA en CBRA ambtshalve lid. 8. 'Zorg' of 'beheer' is, in navolging van de opvatting hier, gewijzigd in 'zorg voor het beheer'. 9. Het toezicht is gesplitst in 'toezicht op de zorg voor het beheer' door het hoofd CHA en 'toezicht op het beheer' door het hoofd CBRA. De twee diensthoofden krijgen elk een eigen taak toegewezen. CHA houdt toezicht op de mogelijkheden om de archieven goed te kunnen behe ren, het andere toezicht (CBRA) betreft de wijze waarop het beheer wordt ver richt. 10. Het ontwerp laat de Eilandsbesturen, evenals bij ons de gemeentebesturen, zelf voor hun archieven zorgen. Onder 'overheidsorganen' worden de Landsorganen begrepen. Daarnaast worden de Eilandsorganen afzonderlijk genoemd. Het ontwerp-Landsverordening ver plicht alle organen wel tot zorg voor het beheer. 11. De strafbepalingen, als gevolg van de bepalingen in artikel 4, worden in de artt. 19 en 20 uitvoeriger omschreven, aangepast aan het Antilliaanse Wetboek van Straf recht, dan in ons art. 39. Een uitvoerige Memorie van toelichting geeft een uitstekende verklaring van de bedoe ling van de Landsverordening, die het overwegen zeker waard is, omdat daarin al vele gedachten en wensen van de Nederlandse archiefwereld zijn verwoord. H.J. van Meerendonk [187]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 46