Nederland op grond van de notulen van de ministerraad uit de jaren 1950-1960 een indruk3 en zeker ook het in ons Nederlands Archievenblad herdrukte artikel van H. Arlman en G. Mulder 'Feiten. De angsten en twijfels van Nederlandse archivarissen'. Wij moeten de openbaarheid van de moderne stukken nog leren regelen, zó dat de één zijn onderzoek vrij kan doen en de levenssfeer van de ander niet op een onevenredige wijze wordt geschaad. Wij hopen met de instelling van de commissie regeling openbaar heid van archieven ons steentje tot het opstellen van algemeen geldende regels bij te dragen. In de afgelopen periode verloren wij de collega's L.M.Th.L. Hustinx (secretaris van de vereniging), prof. dr. W.Ph. Coolhaas, dr. J.G. Avis, mevrouw mr. G.H.C. Breesnee, J.L.J.G.M. Ceulemans, dr. S. Hart, dr. mr. F.J. Duparc, mevrouw S.M. van Zanten Jut, mr. J.J. Beyerman en drs. J.D. Winsemius. Volledig kan ik niet zijn in mijn opsomming van afscheid, benoeming en huldiging. Op 8 april 1981 nam J.W.M. Klomp afscheid als hoofd van de afdeling inlichtingen van het Haagse gemeentearchief. Bij deze gelegenheid werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Op 27 april 1981 vond te Maastricht het afscheid plaats van de Limburgse rijksarchivaris drs. M.K.J. Smeets. Bij die gelegenheid werd hem aangebo den de prachtige bundel 'Van derNyersen upwaert', waaraan vele collega's hebben me degewerkt. Het hoofd van de afdeling registratuur van de gemeentelijke archiefdienst van Amsterdam, H.H.M. Dinkgreve, verliet op 1 juli 1981 de dienst van wege pensione ring. Bij die gelegenheid werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De directeur musea, monumenten en archieven van CRM nam op 26 november 1981 af scheid. Het hoofd van de afdeling musea, dr. Th.J. Meijer, volgde hem op. In Friesland werd drs. D. van der Vlis per 1 november 1981 provinciaal inspecteur der archieven; in Zeeland volgde per 1 januari 1982 drs. P.C.B. Maarschalkerweerd in die functie mevrouw drs. M. Mijnssen-Dutilh op. Drs. B. Woelderink verliet zijn post in Deventer om per 1 februari j.l. directeur van het Koninklijk Huisarchief te worden. Wij zijn verheugd dat een collega aldaar benoemd is. Het streekarchief Zuid-Oost Brabant, dat op 1 januari j.l. is gestart, zal later op deze dag worden gepresenteerd. De huis vesting van het gemeentearchief Haarlem is hier zeker het memoreren waard. In de voormalige Janskerk is kunstig de archiefbewaarplaats gebouwd. Gaarne wil ik mel ding maken van de nieuwbouw en uitbreiding van het rijksarchief in Drenthe. Prof. dr. C. Dekker sprak op 18 mei 1981 zijn rede uit bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar in de archiefwetenschap alsmede de paleografie van de 14e tot en met de 17e eeuw aan de Universiteit van Amsterdam. De rede, getiteld 'Ker kelijke archieven' verscheen gelukkig in het Nederlands Archievenblad. Bij gelegenheid van Koninginnedag werd uit onze kring dr. J. Heringa benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Aan W. Kunz, die per 1 november 1981 als hoofd van het restaura tieatelier van het Haagse gemeentearchief ontslag nam, werd ter gelegenheid van 30 april de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toegekend. De verjaardag van de provinciale inspecteur der archieven in Utrecht was de aanleiding voor het verschijnen van Het Sticht van binnen en van buytenen. Bundel opstellen over 3 De Volkskrant van 5 december 1981. [100] de geschiedenis van de provincie Utrecht, aangeboden aan dr. M.P. van Buijtenen bij diens zeventigste verjaardag. Enkele collega's zijn gepromoveerd: drs. H.M. Brokken cum laude op 30 juni 1981 aan de Rijksuniversiteit te Leiden op het proefschrift Het ontstaan van de Hoekse en Kabel jauwse twisten; mevrouw drs. C.M. Ridderikhoff op 11 november 1981 aan de Rijks universiteit te Leiden op het proefschrift Jean Pyrrhus d'Anglebermes. Rechtsweten schap en humanisme aan de universiteit van Orléans in het begin van de 16e eeuw; me vrouw drs. F. Koorn op 17 november 1981 aan de Universiteit van Amsterdam op het proefschrift Begijnhoven in Holland en Zeeland gedurende de middeleeuwen en drs. J.C. Kort op 18 november 1981 aan de Rijksuniversiteit te Leiden op het proefschrift Het archief van de graven van Holland 889-1581. Het is een novum, dat inleiding en in ventaris als proefschrift kunnen dienen. Al vele jaren hebben U mededelingen bereikt, dat soms sneller, soms langzaam door sa menwerking streekarchieven en streekarchivariaten van de grond komen al is het slui tend net van gemeentelijk archiefbeheer door gekwalificeerde functionarissen nog lang niet bereikt. Het oudste, het Streekarchivariaat in de Kring Oosterhout, vierde het 25- jarig bestaan met o.a. een jubileumuitgave. Thans lijkt zich het verschijnsel voor te doen, althans bij één gemeente, dat schaarste van middelen een gemeente er toe kan brengen deelneming aan een streekarchivariaat te beëindigen. Het spreekt van zelf, dat wij met onze collega's hopen, dat deze gedachte niet tot werkelijkheid wordt. Wij hebben in september 1981 de uitvoerende commissie van de Internationale Archief- raad in Nederland mee helpen ontvangen. Eén dag traden wij als gastvrouwen en gasthe ren op. De bestuursleden Ketelaar en De Baar hebben hieraan veel werk gehad. Het gezel schap had al kennis kunnen maken met het Algemeen Rijksarchief. Wij meenden dat te Leiden excursies naar het gemeentearchief, de afdeling handschriften van de Universi teitsbibliotheek en het Rijnlandhuis een gevarieerd beeld van ons gedencentraliseerd ar chiefbeheer konden opleveren. Los hiervan was het contact met vele buitenlandse colle ga's heel nuttig. Collega Van Albada vertegenwoordigde de vereniging bij de vergadering van de sectie beroepsverenigingen van de Internationale Archiefraad in Oslo; collega Renting was onze vertegenwoordiger bij de Duitse archiefdagen in Heilbronn. Mag ik U thans iets over de werkzaamheden van de verschillende commissies medede len? De oudste dochter is de commissie handleiding selectie en vernietiging van archief bescheiden. De schrijver van het tweede gedeelte van deze handleiding is in 1981 gestart met uitgebreid literatuuronderzoek. De heer H.J. van Meerendonk hoopt in 1982 zijn bijdrage te mogen leveren. De landelijke commissie voor de provinciale archievenover zichten kon ons de verheugende mededeling doen, dat de tekst van deel IX (Algemeen Rijksarchief) naar de drukker is. U hebt in Nieuws VAN archieven over de verkoop cijfers van de delen I-VIII en de planning van de delen IX-XIV kunnen lezen. Wij ho pen U te zijner tijd over onze ideeën omtrent een eventuele nieuwe uitgave te kunnen in lichten. De commissie archiefterminologie heeft een nieuw concept gereed gemaakt van het Lexicon van Nederlandse archieftermen, waartegen de auteurs van de Nederlandse archiefterminologie geen bezwaar hebben. De auteurs hebben bovendien aan het bestuur toestemming verleend om de Nederlandse archiefterminologie ongewijzigd te [101]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 3