ticuliere Archieven hoopt binnenkort tot een afronding te komen. Deze projectgroep heeft zich mede beziggehouden met het beheer van archieven in archiefbewaarplaatsen d.m.v. de computer. Hierbij is door het gemeentearchief van 's-Gravenhage en het KDC te Nijmegen medewerking verleend. Een programma van eisen en de bijbehoren de kostenberekening worden thans opgesteld. Ook is er een projectgroep buitenland in gesteld, voorshands bestaande uit de heren drs. M. van Driel, drs. J. Hofman, drs. O.W. Hoogerhuis en dr. F.C. J. Ketelaar, die een onderzoek zal instellen naar de opera tionele systemen op dit gebied in het buitenland. Er zal naar gestreefd worden om arti kelen in buitenlandse media over de ontwikkelingen op dit gebied te signaleren in Nieuws VAN archieven. Ten slotte is er een projectgroep Thesaurus ingesteld, die gaat onderzoeken in hoeverre bestaande thesauri voor het Nederlandse archiefwezen ge schikt zijn (te maken). Deze bestaat uit mevrouw mr. B.J.M. Asberg-Schermer en de heren P. Nieuwland, drs. F.J.M. Otten, C.P. Pronk (van het ministerie van VRO) en dr. J.P. van de Voort (van Mardoc). De stuurgroep hoopt vele collegae blijvend voor deze materie te interesseren. 6. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. 7. Hierna houdt mevrouw dr. Y.M. Donkersloot-de Vrij een inleiding over 'Ontslui ting van topografische kaarten vóór 17502'. 8. Daarna houdt drs. A.J. Geurts een inleiding over 'Handschriften en handschrift fragmenten in archiefbewaarplaatsen: een vergeten groep middeleeuwse bronnen3'. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer J.M.F. IJsseling of er ook samenwerking tussen de drie genoemde instellingen bestaat. Drs. Geurts antwoordt dat er wel een nauw sa menwerkingsverband is, maar dat Nederland niet in drie blokken opgedeeld is. Drs. G.J.W. Steijns vraagt wat men met muziekfragmenten dient te doen. Drs. Geurts meent dat meestal sprake zal zijn van liturgische muziek. Te Nijmegen is ook iemand die zich daar meer speciaal mee bezighoudt, zodat dat soort fragmenten zeker niet bui ten beschouwing gelaten dient te worden, al zijn de fragmenten van juridische aard het best ontsloten. Ook in de catalogi van Groningen en Zutphen zijn alle soorten fragmen ten opgenomen. Op de vraag tot hoever de middeleeuwen geacht worden te lopen, antwoordt drs. Geurts dat dit soms moeilijk ligt, daar er 16e eeuwse boeken zijn die nog helemaal een middeleeuwse sfeer ademen. Er is dan ook geen strikte grens gesteld. Mej. G.M. van Aalst informeert wat men moet aanvangen met de fragmenten op het soort van mapjes dat men wel aantreft om zegels van charters, en op de stroken waaraan de zegels be vestigd zijn. Drs. Geurts bepleit ook deze te bewaren, zodra de beschrijving voltooid is. Ook hele oorkonden werden wel als omslagmateriaal gebruikt, en ook die zijn uiter aard van belang. Dr. Ketelaar vraagt wat het jongste stuk is waarin nog middeleeuws materiaal verwerkt is. Drs. Geurts antwoordt dat in een Zutphens boek van 1702 middeleeuws materiaal gevonden is, dat mogelijk zelfs al meerdere malen hergebruikt was. Dr. L.P.L. Pirenne informeert of ook nog in goede staat verkerende boekbanden ge- 2 Zie hierna blz. 108. 3 Zie hierna blz. 111. [98] inspecteerd moeten worden op fragmenten. Drs. Geurts raadt dit af en kant zich sterk tegen het slopen van nog goede banden omwille van de fragmenten. De heer L.C.J.M. Rouppe van der Voort signaleert dat fragmenten van documenten ook wel aangetroffen worden op windladen van orgels. Drs. Geurts zegt dat deze in eerste instantie niet verwerkt worden, en dat er ook nog wel op andere onverwachte plaatsen dergelijke teksten te vinden zijn. Thans worden alleen de beschikbare losse fragmenten bewerkt. Uiteraard heeft het wel zin om vast te leggen waar zich nog derge lijke fragmenten bevinden. Hierna spreekt de voorzitter woorden van dank aan beide inleiders en sluit de vergade ring om 15.00 uur. Deze werd door 105 personen bijgewoond. Jaarrede van de voorzitter van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, drs. C.O.A. baron Schimmelpenninck van der Oije, uitgesproken op de vergadering te Eindhoven op 18 februari 1982. Het volgende bericht mag ik U niet onthouden: 'De mobiele eenheid van de politie moest er aan te pas komen om felle betogers tegen te houden die het gemeentehuis wilden bestormen. Een rustig begonnen betoging dreigde uit de hand te lopen. Er werd geprotesteerd tegen de overdracht van gemeentelijke ar chiefbescheiden aan het rijk, die al lang krachtens de K.B.'s van 28 augustus 1919, Stb 546 en 547 en van 2 september 1919, Stb 552 hadden moeten worden overgebracht. Het gemeentebestuur had de overdracht steeds weten tegen te houden. Alle politieke partij en hadden opgeroepen om deze "uitverkoop" van gemeentelijke stukken tegen te gaan, hoewel niemand de archiefbescheiden van inhoud kende. Onder politiegeleide vond het transport later op de dag plaats.' Indien U zich afvraagt waarom U dit bericht nergens hebt gelezen, kan ik U gerust stel len. Ik heb het zelf gemaakt zonder enige gelijkenis met een bestaande situatie te willen suggereren. Dat gaat in Frankrijk anders. Het overbrengen van archieven van het ene land naar een ander kan diepe emoties losmaken. Ik denk aan het besluit om de archie ven van Frans Algerije over te brengen uit Aix-en-Provence naar Algiers1. Het wegge ven van iets dat tot het cultuurbezit, het patrimonium van een volk behoort, dat boven dien nog politiek geladen is, heeft talrijke mensen tot de pen en tot een betoging ge bracht. Een modern middel als microverfilming speelt natuurlijk geen rol. Voor U en voor ons allen hoop ik, dat het omgaan met archiefstukken emotioneel kan zijn. Aangrijpend vond ik het verslag van de Russische historicus A. Roginski, die tot vier jaar strafkamp is veroordeeld omdat hij verzoekschriften om toegang tot archieven te krijgen zou hebben vervalst. Het verslag geeft de onmogelijke tocht weer die een historicus moet ondernemen om naar eigen keuze bronnenmateriaal te bestuderen en te publiceren2. Een actie om ten gunste van deze man te pleiten zal worden ondernomen. Men kan de vraag stellen hoe het in Nederland met de openbaarheid is gesteld. Naar mijn mening geeft daaromtrent o.a. een artikel over de plaatsing van atoomwapens in 1 Le Figaro Magazine van 31 oktober, 14, 21 en 28 november 1981. 2 Het Parool van 22 december 1981; NRC Handelsblad van 23 januari 1982. [99]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 2