7.1.7. De installatie dient buiten de archiefbewaarplaats te worden opgesteld: kana len, kokers, leidingen naar de bewaarplaats dienen een brandwerendheid te bezitten van tenminste 75% van de brandwerendheid van de wand waar ze door heen gaan, of deze kokers, kanalen, leidingen dienen ter plaatse van de brandwerende scheiding wor den voorzien van brandkleppen, met een brandwerendheid gelijk aan de brandwerend heid van de wand die ze doorbreken. De brandkleppen moeten worden opengehouden door middel van een smeltveiligheid, welke in werking treedt bij een temperatuur van 68 °C. Als de installatie is opgesteld in de ruimte, onmiddellijk grenzend aan de archiefbe waarplaats, is de thermische beveiliging van de installatie zelf voldoende, mits de ruim te brandwerende deuren, wanden en vloer en plafond heeft, gelijk aan die van de ar chiefbewaarplaats, en mits en verder geen kokers, kanalen en leidingen worden toege past. 7.1.8. Voor de algemene continue verlichting is de maximale hoeveelheid 50 Lux. De verlichting op een werkplek (om benodigde stukken op te kunnen zoeken) mag de 150 Lux niet overschrijden. De schakeling van de verlichting dient te zijn voorzien van con trolelampen aan de buitenkant van de archiefbewaarplaats. De maximale hoeveelheid UV-straling is 75 fiW/Lm. Buitenlicht mag niet aanwezig zijn. Toelichting 50 Lux is voldoende om opschriften op dozen etc. te kunnen lezen. Men kan een gloei lampverlichting toepassen. Bij gebruik van fluorescentiebuizen (TL) moet men een UV- filter voor de buis aanbrengen (komt in verschillende armaturen als afdichtplaat aan de onderzijde voor); bij toepassing van verrolbare stellingen of wanneer de meubilering een variabele opstelling moet hebben, wanneer de looppaden niet precies van te voren zijn vast te stellen (bijvoorbeeld bij toepassing van verrolbare stellingen), moet men de lampen met de stellingen mee laten bewegen of TL-buizen parallel aan de lengterichting van de rails (haaks op de kasten) installeren. 7.1.9. Voor het klimaat in archiefbewaarplaatsen, bestemd voor andere materialen, gelden de in tabel I vermelde condities. De overige bepalingen onder 7.0.1. zijn van overeenkomstige toepassing. Continu brandende verlichting mag niet aanwezig zijn bij foto- en filmmaterialen. Wegens de afwijkende condities moet bij de speciale archief bewaarplaats een akklimatiseringsruimte aanwezig zijn. Toelichting Bij te grote temperatuurverschillen kan condensvorming optreden, hetgeen tot fatale schade kan leiden. 7.1.10. De temperatuur en de vochtigheid in de akklimatiseringsruimte dienen zoda nig gesteld te worden dat een archiefstuk dat uit een koude ruimte komt bij de in de ak klimatiseringsruimte heersende hogere temperatuur niet met condens bedekt wordt. Zo nodig dient men meerdere fasen bij de akklimatisering in te bouwen met elk een vol doend grote verblijftijd. Temperatuurverschillen bij voorkeur niet meer dan 5°/uur maximaal, zo mogelijk minder, indien het betreffende stuk slechts zelden wordt ge raadpleegd en naar mate het betreffende stuk meer wordt geraadpleegd dient met klei nere temperatuurverschillen per tijdseenheid te worden gewerkt. [152] Toelichting Een en ander hangt samen met de relatieve vochtigheid in de akklimatiseringsruimte en het verschil in temperatuur tussen de akklimatiseringsruimte (hoge temperatuur) en de depotruimte (lage temperatuur). De in te stellen waarden hangen dus van meerdere fac toren af en zijn uit de thermohygrografische grafieken af te lezen (zie bijlage I). Het is dus niet mogelijk om een algemeen voorschrift voor de akklimatiseringsruimten te ge ven. 7.1.11. Een akklimatiseringsruimte is niet nodig, als klimaat en milieu in de dienst ruimten gelijk zijn aan de condities in de depotruimte. 7.2. Klimaat, milieu en verlichting in archiefdienstruimten, uitgezonderd expositieruimten en restauratie-ateliers Algemeen Het klimaat en milieu in de dienstruimten mogen in principe niet afwijken van die in de depotruimte om een snelle uitwisseling van de archiefstukken mogelijk te maken (dit is niet mogelijk voor depots met lage temperaturen waar een akklimatisering vereist is). 7.2.1. Op de werktafels mag het verlichtingsniveau ca 100 Lux bedragen. Het UV- aandeel in deze verlichting mag niet meer zijn dan 75 gW Lumen. Het is nuttig de alge mene achtergrondverlichting iets lager te stellen. Bij buitenlicht dient men tevens een UV-filter op het buitenglas aan te brengen om het UV-gedeelte van het buitenlicht weg te filteren. Op de tafels kan men dan gebruik maken van een adequate verlichting (ca 100 Lux). Direct zonlicht op de werktafels is niet toegestaan. 7 2.2. De relatieve vochtigheid moet overeenkomen met de RH in de archiefbewaar plaats, dat wil zeggen een waarde tussen 50 en 55% met de bij de reeds bij de archiefbe waarplaats genoemde variaties. Indien de depots geconditioneerd zijn overeenkomstig 7.1.2., dan dient de temperatuur in de dienstruimten te worden ingesteld op maximaal 18 °C. Indien men depots heeft volgens artikel 7.1.1. dan dient men in het winterseizoen (kou de depots) niet boven 18 °C te verwarmen en daarbij te zorgen voor een RH binnen de gestelde grenzen. In het laatste geval moet ook een akklimatiseringsruimte aanwezig zijn (zie 7.1.10.); in de zomer kan men dan volstaan met een temperatuur, die niet meer dan twee graden verschilt van de temperatuur in het depot, met dien verstande dat de RH weer aan de gestelde eisen dient te voldoen. 7.2.3. In elke ruimte waarin men met archiefmateriaal werkt dient men met gefilterde lucht te werken welke tevens gewassen is met water om de daarin aanwezige schadelijke gassen (onder meer zwaveldioxyde) te verwijderen. De snelheid van luchtwisseling wordt mede bepaald door het gebruik van de betreffende ruimten (onder meer studie zaal, tentoonstellingszaal met veel of weinig bezoekers per tijdseenheid, restauratie- atelier). 7.2.4. De opstelling van reproduktie-apparaten maakt extra koeling en/of ventilatie noodzakelijk. Het algemene klimaat in de ruimte dient daarbij te kunnen worden ge handhaafd. [153]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 29