5.2.10. Ramen zijn in de archiefbewaarplaats niet toegestaan. Toelichting Ramen vormen lekken ten aanzien van de brandwerendheid, de isolatie van het klimaat en het buitensluiten van zowel zichtbaar licht als UV- en warmtestraling. Ook bij oor logsgeweld zijn het te zwakke plekken. 5.2.11. De buitendeuren van het gebouw en de deuren van de archiefbewaarplaats moeten zijn voorzien van insteeksloten met sluitkommen en voorzien zijn van veilig- heidsbouwbeslag met boorzekering. Indien de deur naar buiten open gaat, moeten die- veklauwen worden toegepast. Toelichting Deze gegevens zijn ontleend aan de T.B.B.S.-standaard Inbraakbeveiliging Hang- en Sluitwerk 1980. T.B.B.S. is een bureau van de Nederlandse schadeverzekeraars, ge vestigd te Baarn. 5.3.1. Bouwkundige inrichting 5.3.1.1. Een berekening van de waterhoogte, die kan ontstaan bij calamiteiten als omschreven in 4.6. sub 3de en 4.6 sub 5de dient te worden overgelegd. De archiefbe waarplaats moet 10 cm boven dit niveau liggen, dan wel voorzien zijn van een waterke ring tot 10 cm boven dat niveau. 5.3.1.2. Het laagste toelooppunt van water, wanneer zich de gevallen 4.6. sub 2de, sub 3de en sub 4de voordoen moet gelegen zijn minimaal 10 cm boven het niveau ter plaatse van waaraf een vrije afloop naar het maaiveld/riolering is verzekerd. 5.3.1.3. De toegang tot de archiefbewaarplaats dient zodanig te worden gesitueerd, dat bezoekers en niet met de verzorging van archieven belast personeel niet ongecontro leerd de bewaarplaats kunnen binnengaan. 5.3.1.4. Indien de archiefbewaarplaats niet wordt beheerd door een hoger of middel baar archiefambtenaar, dan dient de toegang te liggen op de afdeling, die ook het dyna misch en het semistatisch archief beheert. Toelichting Dit voorschrift dient, om te voorkomen dat personeel dat niet met het beheer van het archief is belast, ongecontroleerd in de archiefbewaarplaats kan komen. Zie bijlage III. 5.3.1.5. In een archiefgebouw dient bij de archiefbewaarplaats een ontvangst- en qua rantaineruimte aanwezig te zijn. Deze ruimte bestaat uit een hal, kamer of ontsmet- tingskast die direct van buiten of vanuit niet-geklimatiseerde ruimten bereikbaar is en als tussenruimte voor het doorgeven naar de archiefbewaarplaats dient. Indien er een omvangrijke en regelmatige aan- en afvoer van bescheiden te verwachten is, dient er een mogelijkheid te zijn om een vrachtwagen te lossen en laden. In een kantoorgebouw met archiefbewaarplaats dient deze ruimte aanwezig te zijn, in dien gedeputeerde staten dat nodig oordelen. 5.3.2. Brandbestrijding met eigen middelen, preventie en melding 5.3.2.1. Brandbestrijding In de directe nabijheid van de uitgang(en) van de archiefbewaarplaats en op de plaats het verst verwijderd van de uitgang moeten op een goed zichtbare plaats een draagbaar blustoestel worden geplaatst. Dit moet zijn een koolzuursneeuwblusser met een inhoud van tenminste 6 kg. [146] In de directe nabijheid van de toegang tot de archiefbewaarplaats moet aan de buiten zijde van de bewaarplaats een slanghaspel worden geplaatst, welke voldoet aan het gestelde in het normblad NEN 3211. Toelichting Alle andere blusmiddelen dan koolzuursneeuw veroorzaken nevenschade; poeder van diverse klassen is hygroskopisch, B.C.F. (Halon 1211 en 1301) leidt tot schade aan de papiervezels, hetgeen tot bederf van het papier leidt; ook blusschuim is geen alternatief. Daar met koolzuursneeuw sleeHïs zeer kleine brandjes kunnen worden gesmoord, kan niet anders dan met water worden (na)geblust. De slanghaspel moet, wegens het leidingenverbod (zie 5.2.5.), buiten de archiefbewaar plaats worden geïnstalleerd. De nevenschade uit waterblussing is relatief gemakkelijk te verhelpen, wanneer men zorg draagt dat alle archivalia in dozen of in afgesloten kasten worden bewaard. Dozen zijn te vervangen en zelfs het drogen van archiefbescheiden is gemakkelijker dan chemische behandeling om de andere nevenschade op te heffen. De hoeveelheid water als gevolg van brandblussing staat in geen verhouding tot die als ge volg van een overstroming van welke aard dan ook. Automatische gasblusinstallaties zijn niet geschikt voor archiefbewaarplaatsen. Een C02-installatie brengt het zuurstofpercentage op een zodanig niveau, dat dit tot per soonlijke ongevallen kan leiden. Om dit te voorkomen moet er een procedure zijn, om voor het inwerking stellen van een dergelijke installatie de zekerheid te hebben dat geen personen meer in de ruimte aanwezig zijn. Dit zal in de praktijk problemen opleveren; derhalve is een dergelijke installatie niet gewenst. Een halogeen blusinstallatie veroorzaakt grote nevenschade (zie BCF) en is derhalve niet geschikt. Zie ook bijlage III. 5.3.2.2. Borden met een rookverbod en een verbod om brandbare zaken binnen 50 cm van de uitmondingen van de klimaatbehandelingsinstallatie en van de deursponnin gen te plaatsen, zowel aan de binnen- als aan de buitenzijde van de deur, dienen op rele vante en duidelijk zichtbare plaatsen te worden aangebracht. 5.3.2.3. Melding van brand. De archiefbewaarplaats in een archiefgebouw moet worden voorzien van een automati sche brandmeldinstallatie, welke moet voldoen aan het gestelde in de 'Richtlijnen voor het stellen van eisen aan automatische brandmeldinstallaties' uitgegeven door de in spectie voor het brandweerwezen. Het verdient de voorkeur het systeem te voorzien van rookdetectoren. Kantoorgebouwen met archiefbewaarplaats behoeven slechts in die gevallen van een dergelijke installatie te worden voorzien, indien de bewaarplaats naar het oordeel van gedeputeerde staten voor de bewaring van uitzonderlijk waardevolle bescheiden is bestemd. Toelichting Het voorschrift is niet zonder meer van toepassing op een kantoorgebouw met archief bewaarplaats, op grond van de overweging, als onder 4.2. en 4.6. sub 5; als 'uitzonder lijk waardevol' kunnen gelden een relatief omvangrijke hoeveelheid bescheiden, waar van de inhoud niet tevens in andere archiefbewaarplaatsen of bibliotheken is te vinden, bijvoorbeeld de archieven van vóór 1814 van kleine stemhebbende steden, of jongere [147]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 26