Een overzicht van de zaken leidt tot de conclusie, dat het hoogheemraadschap bezig is te trachten meer greep op de ambachtsbesturen en de landverwoestende activiteiten van de bevolking te krijgen, maar dat tegelijkertijd de autonomie van het college van bovenaf onder druk staat door de benoeming van hoogheemraden buiten de voor dracht en (tegen 1550) het verlenen van appel op het Hof, soms zelfs al terwijl de zaak nog hangt. De hierna volgende tafels zijn het gemeenschappelijk werkstuk van een werkgroep 'Archivistiek' aan het Historisch Seminarium van de Universiteit van Amsterdam gedu rende het studiejaar 1979/1980. Om de stof zowel voor de lokale geschiedenis als voor de waterstaatsgeschiedenis toegankelijk te maken, zijn de gegevens zoveel mogelijk on der de namen van de ambachten (gemeenten) bijeengebracht en wordt op de onderwer pen zo volledig mogelijk verwezen. Op deze wijze werd ook het terugvinden van buur ten, molens, weteringen en dergelijke op de kaart van Rijnland van Floris Balthazars (1615) eenvoudiger.' Van de volgende plaatsen komen er tafels voor: Aalsmeer, Ter Aar, Alphen aan den Rijn, Alkemade, Amsterdam, Benthuizen, Berkel, Bodegraven, Boskoop, Gouda, Haarlem, Hazerswoude, Heemstede, Hillegom, Katwijk, Koudekerk aan den Rijn, Leiden, Leiderdorp, Leidschendam, Leimuiden, Lisse, Moordrecht, Nieuwveen, Noordwijk, Noordwijkerhout, Nootdorp, Oegstgeest, Pijnacker, Reeuwijk, Rijnsater- woude, Rijnsburg, Sassenheim, Spaarndam, Nieuw-Vennep, Voorschoten, Waddinx- veen, Warmond, Wassenaar, Woerden, Woubrugge, Zoetermeer en Zoeterwoude. De prijs bedraagt 37,50 franco thuis, te bestellen bij de uitgever, postbus 68, 2400 AB Alphen aan den Rijn, telefoon 01720-72458. Nieuws van Archieven Met het verschijnen per 1 januari 1982 van een maandelijks bulletin van de Vereniging van Archivarissen in Nederland onder de titel Nieuws van Archieven kunnen bepaalde rubrieken van het Archievenblad worden op geheven dan wel bekort. Veranderingen in het ledenbestand van de vereni ging, uitslagen van archiefexamens, aanstellingen van personeel en berich ten van overlijden zullen voortaan uitsluitend in het bulletin worden ge plaatst. Ook worden daar de door de Archiefraad uitgebrachte adviezen vermeld. [96] Mededelingen van het bestuur Notulen van de jaarlijkse algemene vergadering van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, gehouden op donderdag 18 februari 1982 in Hotel Cocagne te Eindhoven. 1. De voorzitter, drs. C.O.A. baron Schimmelpenninck van der Oije, opent de verga dering om 10.45 uur fen heet allen welkom. 2. Hierna spreekt hij de jaarrede uit1. 3. De notulen van de algemene vergaderingen van 23 februari 1981 te 's-Gravenhage en 20 mei 1981 te Amersfoort zoals afgedrukt in het Nederlands Archievenblad 85 (1981) 97-104 en 121 worden ongewijzigd vastgesteld. 4.1. Van de kascommissie, bestaande uit de heren T.T.A.B.M. van der Aalst en J.H.S.M. Veen, is een verslag ingekomen, inhoudende een gunstig oordeel over de ge voerde administratie. De voorzitter leest dit voor. 4.2. Bij de behandeling van de in Nieuws VAN archieven 1 (1982) 12-14 gepubliceerde rekening over 1981 en de balans per 31 december 1981 vraagt de heer J. de Jong waarom er geen specificatie van de liquide middelen gegeven is. De penningmeester ant woordt dat dit i.v.m. plaatsgebrek is nagelaten en leest de betreffende bedragen voor. Hierna worden de rekening en balans vastgesteld en wordt de penningmeester gede chargeerd. 4.3. De begroting voor 1982 wordt vastgesteld, overeenkomstig het in Nieuws VAN archieven 1 (1982) 13 gepubliceerde voorstel. 4.4. Als leden van de kascommissie voor 1982 worden drs. H.G.J. Buijcks en mr. W.J. Meeuwissen voorgesteld en bij acclamatie benoemd. Desgevraagd nemen zij hun benoeming aan. 5. Bij de bestuursverkiezing is aftredend en niet herkiesbaar de heer P.J.M. de Baar. De voorzitter spreekt een hartelijk dankwoord uit voor het vele en dikwijls ondankbare werk dat de heer De Baar heeft verzet en overhandigt hem het eerste exemplaar van de Staat van het Nederlandse archiefwezen per 1-1-1982. In de vacature is kandidaat gesteld de heer W. Veerman. Daar geen tegenkandidaten zijn gesteld, wordt de heer Veerman bij acclamatie benoemd. Hierna doet dr. F.C.J. Ketelaar mededeling over de stuurgroep automatisering als vervolg op de mededelingen gedaan tijdens de studieda gen te 's-Gravenhage op 6 november 1981. De projectgroep Centraal Register van Par- 1 Zie hierna blz. 99.

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 1