Toespraak van de heer P.A.M. Sanders, voorzitter van het Streekarchief Zuid-Oost Brabant Mijnheer de Staatssecretaris, Mijnheer de Gedeputeerde, Dames en heren, Een nieuw samenwerkingsverband, gebaseerd op de wet gemeenschappelijke regelin gen, tussen 19 gemeenten in Brabant is geboren! De geboortedatum is 1 januari 1982 en het van lijf en leden goed ogend kindje draagt de naam 'Streekarchief Zuid-Oost Bra bant'. P.A.M. Sanders, voorzitter van het streekarchief Zuid-Oost Brabant. Foto: P. Stawinski. Een geboorte, een nieuw leventje dat zich aandient, mag, nadat alle beslommeringen achter de rug zijn toch wel even gemarkeerd worden en naar buiten worden gebracht om door anderen te worden bewonderd. Koesteren en tot wasdom brengen dat doen de trotse ouders zelf! De viering van de voorspoedige geboorte mogen we vandaag hier doen in de jubilerende stad Eindhoven in de aanwezigheid van de leden van de Vereniging van Archivarissen in Nederland. [124] Waarde collega Borrie, burgemeester van deze stad, ik dank u hartelijk voor uw bijzon der vriendelijke woorden van welkom tot de hier aanwezige gasten maar toch heel in het bijzonder voor de wijze waarop u- sprekende namens het gemeentebestuur - nog eens hebt benadrukt de betekenis van het nieuwe samenwerkingsverband voor de stad Eindhoven en de andere 18 gemeenten. Als u stelt dat het Streekarchief Zuid-Oost Bra bant het gemeentebestuur van Eindhoven na aan het hart ligt dan mag ik bij deze gele genheid wel stellen dat wij dit als bestuur in de voorbereidingstijd hebben ervaren op een wijze die grote indruk op ons heeft gemaakt. Een groot stadsarchief onder leiding van een bekwame stadsarchivaris met zijn talrijke medewerkers inbrengen en toevertrouwen aan een nieuw bestuursorgaan is een bewijs van groot vertrouwen. Namens het bestuur dank ik u voor uw goede wensen en via u het gemeentebestuur voor de geboden gastvrijheid in de raadszaal en burgerhal van dit fraaie stadhuis. De zeer gewaardeerde aanwezigheid van u, Mijnheer de Staatssecretaris en u, Mijnheer van der Hart, lid van het college van Gedeputeerde Staten van deze provincie, zien wij gaarne als een morele ondersteuning en bemoediging van het rijks- en provinciaal gezag voor wat wij in Zuid-Oost Brabant met grote eensgezindheid zijn begonnen. Toen in 1973 door een werkgroep van het gemeente-secretarissencontact van de Agglo meratie Eindhoven het eerste initiatief genomen werd tot samenwerking op archiefge- bied door de agglomeratie-gemeenten - later nog uitgebreid tot de gemeenten van het streekorgaan Kempenland was er tegelijkertijd landelijk een werkgroep op hetzelfde terrein bezig: de commissie Gewestvorming van de Vereniging van Archivarissen in Ne derland onder voorzitterschap van de Rotterdamse stadsarchivaris, drs. Renting. Het door deze commissie uitgebrachte concept-rapport werd tijdens een-naar men zeide nog al tumultueuse vergadering in Den Bosch in 1973 na een schriftelijke stemming met 49 tegen 44 stemmen verworpen. Al klinkt het paradoxaal, dit verworpen concept-rapport van de V.A.N. heeft een voor name rol gespeeld bij het tot stand komen van ons streekarchief Zuid-Oost Brabant. Ik zal u geen uitputtende opsomming geven van suggesties uit het concept-rapport, die in ons streekarchief zijn verwezenlijkt, maar slechts enkele opvallende ervan aanhalen. Wij hebben: - Intergewestelijke samenwerking van de agglomeratie Eindhoven èn het streekorgaan Kempenland. - Een rayon-depot te Oirschot, waar de bestaande situatie van het voormalige streek- archivariaat Noord-Kempenland voor het grootste gedeelte bestendigd is. - De gemeentelijke archiefdienst van Eindhoven en het streekarchivariaat Noord- Kempenland zijn ingebracht in het Streekarchief Zuid-Oost Brabant. - Niet alleen het beheer van de overgebrachte archieven van de deelnemende gemeen ten is aan het streekarchief overgedragen maar ook de zorg voor de archieven. Iets wat de archivarissen onder mijn gehoor zeker zal aanspreken. Het zal u duidelijk zijn, dames en heren, dat deze vergelijkende studie mij is aangereikt door de voor malige stadsarchivaris van Eindhoven, thans onze streekarchivaris. [125]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 15