zouden willen ondersteunen, is het misschien mogelijk over enige tijd een bijdrage te publiceren met als titel: Handschriften en handschriftfragmenten in archiefbewaar plaatsen. Aanzet tot ontsluiting van een groep middeleeuwse bronnen. Nijmegen Katholieke Universiteit A j Qeurts SUMMARY Medieval manuscripts and fragments of manuscripts that are kept in archives are a group of sources nearly forgotten. If inventories of them have been drawn up it has been done badly, and they are hardly known to researchers. In making available medie val codices, paleographers, the researchers of old books, may play an important part, as they are occupied with both the manuscript als a cultural phenomenon and the book as an 'archeological object'. Starting from new developments in paleography (systema tic codicography, archivistique des manuscrits and research of fragments) the Depart ment of Auxiliary Sciences of History of the University of Nijmegen would like to realize a number of plans in the field of manuscripts and fragments, in co-operation with the staff of the archives. This co-operation would have to comprise the following fields: 1) drawing attention to and taking an inventory of manuscripts, 2) description and identification, 3) documentation, 4) keeping of manuscripts. Based on such a co operation the Department of Auxiliary Sciences would like to realize the following pro jects: 1) drawing up an inventory, description and identification of manuscript material that is kept in the municipal archive of Zutphen and research of Zutphen manuscripts kept elsewhere, 2) description of the collection of manuscripts of the municipal archive of Nijmegen (followed in due time by making available the incunables and postincuna- bels), 3) drawing up an inventory of medieval codices and fragments in archives in the province of Gelderland. [118] De presentatie van het Streekarchief Zuid-Oost Brabant en de sluiers van de Nota Archiefbeleid Het Streekarchief Zuid-Oost Brabant, een gemeenschappelijke regeling van negentien gemeenten in die regio, werd op donderdag 18 februari 1982 officieel gepresenteerd. Deze dag was mede gekozen omdat de Vereniging van Archivarissen in Nederland op die donderdag haar jaarvergadering te Eindhoven hield. De talrijke genodigden, onder wie vele leden van de Vereniging van Archivarissen, wer den om half vier in de overvolle raadszaal van het gemeentehuis welkom geheten door de heer dr. G. W.B. Borrie, burgemeester van Eindhoven. De gastheer richtte een speci aal woord van welkom tot de heren H. A. de Boer, staatssecretaris van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, drs. J.M. van der Hart, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, P.A.M. Sanders, voorzitter van het streekarchief, en J.H.N. van Beek, gedelegeerde van de Agglomeratie Eindhoven. De heer Borrie lichtte daarna de unieke plaats van het Streekarchief Zuid-Oost Brabant binnen de Nederlandse archief wereld als volgt toe: 'We beleven hier vandaag de officiële start van het Streekarchief. Deze archiefdienst is voor wat zijn samenstelling betreft een unicum in Nederland. Het is immers gewoonlijk zo, dat een aantal kleinere gemeenten - dorpsgemeenten, als u wilt-samen een streek archief in het leven roepen. Hier is een streekarchief ontstaan door de samenwerking van 19, hoofdzakelijk kleine gemeenten en één grote: de stad Eindhoven, wier stads archief in het streekarchief is opgenomen. We hebben met ingang van 1 januari 1982 de gemeentearchivaris ontslagen, niet omdat het een archivaris met streken was, maar omdat we een goede streekarchivaris nodig hadden. Hij is dat met ingang van dezelfde datum dan ook geworden.' Ook de bestaande relatie tussen het Eindhovense gemeentebestuur en het archief me moreerde de spreker: 'U zult van mij willen aannemen, dames en heren, dat het Streekarchief Zuid-Oost Bra bant het gemeentebestuur van Eindhoven zeer na aan het hart ligt. Voorlopig kan het nog in dit gebouw inwonen. In een definitieve huisvesting in een ander gemeentelijk ge bouw is voor de toekomst voorzien.' Aan het einde van zijn welkomstwoord bood de heer Borrie aan staatssecretaris De Boer een beeldje van Hertog Hendrik I van Brabant aan. Een beeldje vervaardigd als aandenken aan het feit, dat Eindhoven in 1232 door deze hertog stadsrechten werd ver leend. Vervolgens kreeg de heer P.A.M. Sanders, voorzitter van het streekarchief, het woord. [119]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 12