Automatisering in musea Chenhall, R. G. Museum Cataloging in the Computer Age. Nashville (Tennessee), 1975 - Roberts, D. A. and Light, R. B. Progress in documentation. Museum documentation Journal of Documentation 36 (1980), no. 1, p. 42-84 (met bibliografie) Museum Documentation Association Practical museum documentation. Duxford, 1980 Museum Documentation Association (Engeland) - Guide to the Museum Documentation System. Duxford, 1980 Guide to GOS. Duxford, 1980 How to use GOS. Duxford, 1980 - Porter, M. F. GOS Reference Manuel. Duxford, 1981 - Roberts, D. A., Light, R. B. and Stewart, J. D. The Museum Documentation Association Museum Journal 80 (1980), no. 2, p. 81, 85. [460] De nadere ontsluiting van de notariële archieven van Dordrecht 1860-1869 In het Gemeentearchief van Dordrecht is in 1977 een project van start gegaan met als doel de nadere ontsluiting van de notariële archieven over de periode 1860-1869. De richtlijnen opgesteld door de Commissie IV van de Archiefraad zijn hierbij gevolgd. De verschillende notariële akten, zoals testament, boedelscheiding, hypotheek, attestatie, etc., worden volgens deze richtlijnen uitgetrokken, waardoor alle relevante informatie van de akte wordt vastgelegd. Minimaal zijn dat de namen, de beroepen, de adressen en de burgerlijke staat van de personen die bij de rechtshandeling, vastgelegd in de nota riële akte, betrokken waren. Is er sprake van lasthebbers dan worden de namen van hun opdrachtgevers ook vermeld; verder worden bij onroerend-goed-transacties de namen, de kadastrale nummers en de bedragen opgenomen. Bij een veiling van roerende goede ren worden de goederen kort omschreven en wordt de totaalopbrengst van de veiling vermeld; (boedel)inventarissen worden niet overgenomen, slechts hun aanwezigheid wordt aangegeven. Deze gegevens worden op formulieren getikt, waarvan elke positie is genummerd en een eigen gecodeerde betekenis heeft. Het aantal posities varieert per akte, maar wordt nooit meer dan 39. De akten over de periode 1860-1869, 8440 in totaal, zijn alle uitge trokken en staan dus nu op de formulieren. Indices op naam, beroep, kadastrale num mers in en buiten Dordrecht en huis-, veld- en scheepsnamen zijn voor 50 van de 73 jaarprotocollen over de betreffende periode vervaardigd. Voor het uittrekken van één notariële akte kan geen gemiddelde tijd worden aangegeven omdat die, afhankelijk van de omvang en de moeilijkheidsgraad van de akte, kan variëren van een uur tot twee da gen; vooral boedelscheidingen en testamenten kunnen zeer tijdrovend zijn. Omdat het aantal mensen dat aan dit project gewerkt heeft om verschillende redenen nogal aan veranderingen onderhevig is geweest kan een schatting van het aantal mandagen dat in het project is gestoken ook niet gegeven worden, maar op basis van de ervaring van het afgelopen half jaar kan gesteld worden dat twee ervaren krachten 10 jaar notariële ar chief kunnen uittrekken in anderhalf jaar (het vervaardigen van de indices is daarbij niet meegerekend). Het doel van dit project is tweeledig: 1. het vergroten van de toegankelijkheid van de notariële archieven; 2. de bescherming van de originele akten, doordat de gebruiker de uittreksels en niet de originelen onder ogen krijgt. De indices werden aanvankelijk 'met de hand' gemaakt, en wel per jaarprotocol van de afzonderlijke notarissen, wat uiteindelijk zou resulteren in 73 aparte indices: nu niet be- [461]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 39