beschreven voorwerp of afbeelding. Dit formulier wordt in het computersysteem inge voerd door ponsen of door middel van een terminal. De computer produceert vervolgens automatisch de index (of indexen), d.w.z. een lijst van trefwoorden in alfabetische vol gorde, en vermeldt bij elk trefwoord de nummers inventarisnummers) van de formu lieren waarin die trefwoorden voorkomen. Daarnaast produceert de computer de catalo gus, d.w.z. de tekst van de beschrijvingsformulieren in volgorde van inventarisnummers. MARDOC gebruikt de 'record cards' van de Museum Documentation Association in Engeland als beschrijvingsformulieren. Er zijn formulieren voor verschillende soorten voorwerpen, voor de inhoud van afbeeldingen en voor topografische beschrijvingen. Een andere belangrijke voorbewerking is de standaardisatie van de terminologie. De in vullers van de formulieren moeten dezelfde zaken met dezelfde trefwoorden invullen. Men zal dus lijsten met trefwoorden ('descriptoren') moeten opstellen, met verwijzin gen naar synoniemen, homoniemen, verwante termen, enz. Onze ervaring is, dat dat een tijdrovend werk is, maar wel noodzakelijk. Bij MARDOC kent men daarvoor werkgroepen van conservatoren. Een van de werk groepen heeft drie jaar gewerkt aan het samenstellen van een handleiding voor het be schrijven van scheepsmodellen. Dit instructieboek bevat trefwoordenlijsten (o.a. namen van scheepstypen, bouwwijzen van scheepsmodellen, enz.) waaruit de invullers van de formulieren moéten kiezen en ook instructies welke gegevens in welke rubrieken van het formulier genoteerd moeten worden. Men werkt nu aan een instructieboek voor het be schrijven van de inhoud van afbeeldingen (schilderijen, tekeningen, prenten, foto's). Aard en omvang van het bewerkte materiaal Een onderzoek naar aard en omvang van de maritieme collecties in 31 Nederlandse mu sea in 1978 bracht aan het licht dat er op zijn minst 200.000 maritieme voorwerpen en afbeeldingen in deze musea opgeslagen liggen. Meer dan de helft daarvan zijn afbeel dingen (schilderijen, tekeningen, prenten, foto's). Zoals vermeld is meer dan 90% van deze collecties onvoldoende beschreven. Gezien de zeer beperkte financiële mogelijkhe den van MARDOC kunnen wij niet anders dan proberen deze collecties stukje bij beet je te gaan bewerken. Wij zijn begonnen met een voor maritieme musea typische categorie van objecten: scheepsmodellen. Daarvan zijn er zo'n 3100. Nadat de eerder vermelde handleiding voor de beschrijving van scheepsmodellen gereed was gekomen, heeft een pas afgestudeerd maritiem historicus 635 scheepsmodellen in 19 verschillende musea beschreven. Daar voor is gebruikt een formulier van de Museum Documentation Association uit Enge land, dat bedoeld is om historische voorwerpen te beschrijven. Deze formulieren zijn door de computer van de MDA verwerkt tot een catalogus en indexen. In het komende half jaar verwachten wij nog ca. 600 scheepsmodelbeschrijvingen en ca. 800 beschrijvingen van maritieme afbeeldingen door de computer te laten verwerken. Apparatuur, computerprogramma Zoals gezegd beschikt MARDOC zelf niet over apparatuur. Voor de off-line computer- [456] verwerking werken wij samen met de MDA in Engeland. De MDA is een door de Britse museumwereld opgezette dienstverlenende organisatie (niet commercieel), waarvan nu ca. 300 Britse musea lid zijn. De MDA ontwikkelt beschrijvingsformulieren, program matuur (met name het computerpackage GOS), geeft adviezen en instructies en helpt musea bij het opzetten van hun documentatiesystemen. Ook verricht zij onderzoek op het gebied van documentatie en automatisering. Leden en niet-leden kunnen gebruik maken van de faciliteiten van de MDA tegen vastgestelde tarieven. Ik kom daarop nog terug. Onze ervaringen met de MDA zijn tot nu toe gunstig. MARDOC moet er zelf voor zor gen dat de collecties op formulieren beschreven worden, bij voorkeur op MDA- formulieren, maar dat is geen voorwaarde. De formulieren worden periodiek naar de MDA gezonden met een specificatie omtrent de gewenste catalogi en indexen. De com puterverwerking door de MDA kent de volgende procedures en programma's: 1 'Data preparation'. Een data-typiste maakt de beschrijvingen machineleesbaar met behulp van een ponsbandmachine. Daarbij typt zij vóór elk gegeven of blokje van gegevens een 'tag' (identiteitsaanhangsel) en/of een 'separator' (scheidingsteken). De ponsband wordt in de computer 'ingelezen' en de gegevens worden vastgelegd op een magneetband of -schijf. De ponsbandmachine produceert tevens een papierrol met daarop alles wat de typiste heeft getypt. Op deze rol markeert zij de door haar gemaakte fouten en plaatst zij eventuele opmerkingen. 2 'Source listing'De computer produceert een 'source list'een lijst met alle informa tie zoals die door de data-typiste is getypt, waarbij rekening is gehouden met de fou ten en opmerkingen uit de hiervoor vermelde papierrol. Elke regel in de source list is genummerd. Het is deze lijst die de gebruiker na elke verwerkingsronde ontvangt en waarop hij fouten kan aangeven. 3 Met het BUILD-programma wordt de basistekst (zie source list) omgezet in een standaard structuur: het standaard format van de MDA, dat totaal zo'n 130 velden kent. Het standaard format komt tot stand doordat de computer de bovenvermelde tags en separators kan interpreteren. Vanaf dit standaard format worden de meeste andere bewerkingen uitgevoerd. 4 Het DISPLAY-programma is bedoeld voor de 'opmaak' van een record (beschrij ving). Het kan de volgorde van de gegevens binnen een record wijzigen. Het kan niet de record-volgorde in de lijst wijzigen. 5 Met behulp van het KEY- en SORT-programma worden de records in een lijst (bijv. catalogus, of in een index) in de gewenste volgorde gezet. 6 Met het PAG-programma wordt de lay-out per pagina verzorgd (paginering, tekst breedte, kopjes, enz.) 7 De gebruiker ontvangt de source list en een proefcatalogus en brengt daarop de cor recties resp. de gewenste veranderingen aan. Deze lijsten worden daarna naar de MDA teruggezonden, waar men de correcties en veranderingen aanbrengt. De ge bruiker ontvangt weer een nieuwe source list alsmede de gevraagde catalogus en in dexen. Desgewenst worden deze procedures herhaald voor nieuwe correcties en/of aanvullingen. [457]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 37