Schulung aller Mitarbeiter im Archiv sollte hierauf immer wieder eingehen. Vorausset- zung für eine eingehende Schulung ist natürlich die einfache und unproblematische Handhabung der EDV-Anwendung. Wo sie den Charakter einer elitaren Beschaftigung oder einer Geheimwissenschaft annimmt, wird sie sich nicht durchsetzen können. H. Romeyk Het MARDOC-project Ontstaan van MARDOC Bibliotheken, archieven en musea zijn het geheugen van de samenleving. Er liggen mas sale hoeveelheden gegevens over ons verleden opgeslagen. De toegankelijkheid ervan is een voortdurend probleem, in vele landen ook een object van overheidszorg. Dat resul teert dan in wetgeving en, daarmee verbonden, een zekere financiële garantie ten einde de bij de wet vereiste activiteiten te kunnen uitvoeren. Zo ook in Nederland, maar ar chieven, bibliotheken en musea zijn hier niet gelijkberechtigd. De archieven kunnen al sedert 1918 zekere waarborgen ontlenen aan een archiefwet en de openbare bibliothe ken sedert 1975; over een museumwet wordt op dit moment alleen nog maar gedacht. Met de toegankelijkheid van de museale collecties is het in Nederland in het algemeen dan ook droevig gesteld. Dat verontrustte ook een aantal directeuren van vooral maritieme musea. In 1969 vat ten zij het plan op te onderzoeken of er niet betere ontsluitingsmethoden voor museale collecties te vinden waren dan de traditionele. Zij dachten daarbij nadrukkelijk ook aan de computer als hulpmiddel. Hun voorstel vond gehoor bij het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dat een bescheiden subsidie verleende om een medewerker aan te stellen. Men startte met de bouw van een literatuursysteem voor de geschiedenis van de Nederlandse zeevisserij, VISDOC genaamd: een doorzichtpons- kaartensysteem met een capaciteit van 14.000 literatuurdocumenten. De trefwoorden ('descriptoren') nodig zowel voor het indexeren van de literatuurdocumenten als voor het terugzoeken werden vastgelegd in een thesaurus. Het VISDOC-systeem werd in 1973 operationeel. Het bevat nu meer dan 3000 literatuurdocumenten. In 1975 werd besloten het werkterrein te verbreden tot de gehele Nederlandse maritieme cultuur. Men wilde een geautomatiseerd documentatiesysteem, dat de gegevens over maritieme voorwerpen, afbeeldingen, archivalia en literatuur, met name in musea, toe gankelijk moest maken. Gezien de omvang daarvan is besloten zich voorlopig te beper ken tot voorwerpen en afbeeldingen, categorieën van documenten die voor musea het meest belangrijk zijn. Dit maritieme documentatieproject alsmede het samenwerkings verband van maritieme musea die dit systeem willen realiseren, wordt sedertdien aange duid met MARDOC. De volgende musea werken daaraan mee: het Rijksmuseum 'Ne derlands Scheepvaartmuseum' te Amsterdam, het Rijksmuseum 'Zuiderzeemuseum' te Enkhuizen, het Maritiem Museum 'Prins Hendrik' te Rotterdam, het Helders Marine museum en het Visserijmuseum te Vlaardingen. Daarnaast zijn er nog 21 musea met maritieme collecties die in principe bereid zijn deze collecties eveneens volgens MARDOC-aanpak toegankelijk te maken. [452] [453]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 35