Wat betreft de beschikking over de hardware zag Romeyk grote mogelijkheden door de huidige alomtegenwoordigheid aan computers bij overheid, wetenschap en bedrijven, en door de ontwikkelingen bij de micro-electronica. Het referaat van de heer J. Roedoe (Hoofd Automatisering Ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening) was op de nieuwste technische ontwikkeling gericht en behandelde vooral het nieuwe DOR (Digital Optical Recording) systeem. Deze tech niek maakt het mogelijk via videocamera en beeldplaat archivalia als het ware in facsi mile in de computer op te slaan ter raadpleging op een terminalbeeldscherm. Theore tisch is het mogelijk, het aldus opgeslagen bestand aan gegevens rechtstreeks te bevra gen. Onder de aanwezigen bestond voor deze techniek grote interesse; de laatstgenoemde mogelijkheid werd met enige scepsis begroet. Vooreerst lijkt het systeem meer toepas baar als nieuwe verfilmingstechniek, met de mogelijkheid de opgenomen archivalia via gecomputeriseerde toegangen te raadplegen. Tijdens het symposium stond de presentatie van een aantal projecten waarbij de com puter is ingezet centraal. Achtereenvolgens spraken: - Dr. J. Marschalck (Westfalisches Wirtschatsarchiv te Dortmund), Das Firmen- archiv Johann Caspar Harkort: Intensiverschliessung mittels EDV (toegankelijk maken van 70.000 zakenbrieven uit de 18e en de eerste helft van de 19e eeuw); - Dr. J. P. van de Voort (Visserijmuseum Vlaardingen), over Het MARDOC-projekt (ontsluiting van (beschrijvingen van) collecties museale voorwerpen en afbeeldin gen);3 - Dr. I. Auerbach (Inst. für Archivwissenschaft Marburg), over EDV-Arbeiten an der Archivschule Marburg und dem Hessischen Staatsarchiv Marburg in Zusammen- arbeit mit dem Rechenzentrum der Universiteit Marburg (de computer bij de oplei ding van archivarissen te Marburg; toegankelijk maken van militaire en emigratie- registers (HETRINA- resp. HESAUS-projecten) uit de 18e en de 19e eeuw); - Drs. P. Schotel (Gemeentearchief Dordrecht), over ontsluiting van de Dordtse nota riële protokollen 1860-1869, i.s.m. de Erasmus Universiteit;3 - H. P. Neuheuser (Archivberatungsstelle Rheinland te Keulen), over Verzeichnen von Kommunalakten mit Hilfe der ADV (ontwikkeling van COMIS (COMmunal Information System), een geïntegreerd systeem voor toegankelijk maken en beheren van gemeentelijke archieven; gerealiseerde (in proeffase) deelsystemen: COMADES(COMputer Assisted system for the DEScription of documents in com munal archives), COMIX (indicering), COMPLOT (Computer-plotter, t.b.v. be heer); meer deelprojekten in ontwikkeling);3 - R. Riebschlager (rekencentrum Landschaftsverband Rheinland), over de computer technische en financiële aspecten van COMADES; - Dr. M. Petry (Hauptstaatsarchiv Diisseldorf), over Erfahrungen beim Einsatz der 3 Van dit referaat is elders in deze aflevering van het NAB een (bewerkte) tekst afgedrukt. EDV im Archiv (een overzicht van Düsseldorfse toepassingen, samenwerking voor hardware en programmatuur met het Landesamt für Datenverarbeitung und Sta- tistik; toepassingsmogelijkheden bij middeleeuwse stukken; mogelijke soorten toe gangen voor de dienst zelf en voor de gebruiker); - Drs. J. Spoor (Samsom automatisering B.V., afd. tekstsystemen) over de Toepas sing en mogelijkheden van de computer bij het toegankelijk maken van archieven (waarbij nog eens werd opgesomd aan welke voorwaarden de beschrijvingen moeten voldoen om automatisch verwerkt te kunnen worden en welke resultaten (toegan gen) men aldus kan verkrijgen na verwerking). Tenslotte werd door een aantal deelnemers nog een bezoek gebracht aan het Katholiek Documentatiecentrum te Nijmegen, waar drs. P. Soetaert een uiteenzetting gaf over het sinds kort operationele RAPIDE-projekt (Repertorium van Automatische Prompte In formatie over de Documentatie-Eenheden van het KDC), ontwikkeld in samenwerking met het rekencentrum van de Katholieke Universiteit.3 Bedoeling is een geïntegreerde ontsluiting van de bij het KDC berustende archieven, bi bliotheek en andere documentaire verzamelingen. Een demonstratie van het invoeren van inventarisbeschrijvingen in de centrale computer via beeldschermen vormde een goede afsluiting van het symposium. Enige voorlopige conclusies naar aanleiding van referaten en discussies 1 De technische ontwikkeling op het gebied van de automatisering is ook bij de toe passingen op archiefgebied zeer snel. Nederland ligt daarbij in het algemeen gesproken achter, zoals blijkt uit vergelijking met de situatie in West-Duitsland. Uit die achterstand is zo langzamerhand voordeel te trekken (zie ook de voordracht van F. C. J. Ketelaar op de studiedag van de VAN, 6 november 1981). 2 Het gebruik van elektronische apparatuur bij het toegankelijk maken van archieven levert in eerste instantie niet zozeer arbeidsbesparing op bij het eigenlijke archivisti- sche werk (ordenen en beschrijven) als wel in de ver- en afwerkingsfase van de in ventarisatie. De ingebrachte gegevens kunnen 'automatisch' verschillende vormen van toegang opleveren, de apparatuur verricht mits goed geprogrammeerd en ge voed vanzelf de tijdrovende routinematige werkzaamheden (concorderen, indice ren, tekstverwerking tot en met drukproces). Toepassingen bij nader toegankelijk maken (indiceren op plaats- en persoonsna men) zijn betrekkelijk eenvoudig te realiseren. Het gemak van de toepasbaarheid van de computer hangt in beginsel ook samen met de mate van gelijkvormigheid (in houdelijk en uiterlijk, m.n. wat betreft het schrift) van het toegankelijk te maken materiaal. 3 Op langere termijn zal het gebruik van de computer kwalitatief betere en ook door de overname van het sub 2 bedoelde routine- en nazorgwerk, kwantitatief meer hulpmiddelen voor het onderzoek beschikbaar maken. 3 Van dit referaat is elders in deze aflevering van het NAB een (bewerkte) tekst afgedrukt. [441] [440]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 29