Sluiting 'Toegankelijk maken van archieven met behulp van de computer', verslag van het Tweede Nederlands-Duitse Archiefsymposium, gehouden op 22 en 23 oktober 1981 in het Huis der Provincie te Arnhem Het laatste programmapunt van deze studiedag is de vertoning van de Shell-film 'The less paper office'. Aandacht voor de spreker en de fotograaf. De voorzitter besloot de bijeenkomst met de vraag welke archiefdiensten thans gelden op de begroting hebben opgenomen voor automatiseringsprojecten. Dank werd uitgesproken aan het adres van de sprekers van beide dagen, aan de rappor teurs, de discussieleiders en de forumleden van 5 november, aan de medewerkers van het PARAC en van Shell, aan de dames A.M.E.H. Leuring, H.O. Reitsma- van Leeu- wenstijn en A.G. Reneman-de Haas voor alle administratieve ondersteuning en aan P.J.M. de Baar voor het verslag. Op de eerste dag woonden ruim 200 belangstellenden de voordracht en de discussies bij De tweede dag werd door ongeveer 175 belangstellenden bijgewoond. De bij het verslag afgedrukte foto's werden gemaakt door F.D. Wattjes, fotograaf van het Algemeen Rijksarchief. [438] Te Arnhem heeft op 22 en 23 oktober 1981 onder de titel Tweede Nederlands-Duits Archiefsymposium1 een bijeenkomst plaatsgevonden met als thema Toegankelijk ma ken van archieven met behulp van de computer. De organisatie was in handen van het Rijksarchief in Gelderland in samenwerking met het Stadtarchiv Bocholt en het West- falisches Archivamt te Münster. Gedeputeerde Staten van Gelderland boden het sym posium op bijzonder royale wijze gastvrijheid in het Huis der Provincie. Het Ministerie van CRM stelde een financiële bijdrage ter beschikking. Doel van het symposium was een aantal archivarissen die ervaring hebben met het ge bruik van de computer bij de ontsluiting van archiefmateriaal en enkele computerdes kundigen bijeen te brengen voor een intensieve uitwisseling van ervaringen en ideeën. Speciaal met het oog hierop was het aantal deelnemers beperkt gehouden tot een kleine dertig. Enkele referaten zijn in dit nummer van het Archievenblad afgedrukt. Een integraal verslag (voordrachten en discussie) wordt gepubliceerd door het Westfalisches Archiv amt te Münster in het tijdschrift Archivpflege in Westfalen und Lippe.2 Dr. H. Romeyk (Hauptstaatsarchiv Düsseldorf; voorzitter van de EDV-Ausschuss van de Verein Deutscher Archivare) sprak als eerste op basis van zijn tienjarige ervaring met computertoepassingen bij het Hauptstaatsarchiv Zum Einsatz der EDV im Archiv- wesen.3 In zijn inleiding over de mogelijkheden die de computer de archiefbeheerder biedt be nadrukte hij ook de noodzaak en onvermijdelijkheid van het inzetten van de computer (dit laatste wel mede op grond van de Duitse situatie: de archiefdiensten hebben daar immers ook semi-statisch archiefbeheer tot taak). 1 Het eerste symposium werd op 14 en 15 september 1979 te Bocholt gehouden in het kader van de Internationale Archiefweken. Onderwerp was het beheer van archieven in de semi-statische fase. De teksten van de referaten en de discussies zijn gepubliceerd als speciaal nummer van Archiv pflege in Westfalen und Lippe (nr. 13, febr. 1980; uitgave van het Westfalisches Archivamt, Warendorferstrasse 24, 4400 Münster i.W.). 2 Zie noot 1; korte verslagen voorts in Der Archivar en het nieuwe Duitse tijdschrift A(rchiv) B(ibliothek) I(nformation)-Technik en het ADPA-bulletin. 3 Van dit referaat is elders in deze aflevering van het NAB een (bewerkte) tekst afgedrukt. [439]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 28