dit tevens als leerproject voor rijks archiefschool en SOD kan dienen. Bovendien moet bij de ontwikkeling van het systeem rekening worden gehouden met uitbouw tot het be heer van bestanden bij registratuur en archief. Wij zijn blij dat aan de projectgroep ook deelgenomen wordt door een vertegenwoordi ger van de Centrale Archiefselectiedienst te Winschoten. Deze dienst bestudeert de mo gelijkheid van automatisering bij het beheer van de semi-statische archiefbestanden die in Winschoten worden bewerkt. De CAS ressorteert onder het ministerie van Binnen landse Zaken, onder de Directie Overheidsorganisatie en -automatisering. Zoals de naam al aangeeft is deze directie verantwoordelijk voor het rijksbeleid inzake automati sering. Het is een gelukkige omstandigheid dat op die wijze automatisering en archief beheer nauw aan elkaar gekoppeld kunnen worden. Temeer omdat diezelfde DOA de peetvader is van de Permanente Commissie Documentaire Informatievoorziening. De ze, op 11 november te installeren, PC DIN komt in de plaats van de PC ASA. Onder de PC DIN-waarin de plaatsvervangende secretarissen-generaal en de algemene rijksar chivaris zitting hebben - ressorteren de coördinatiecommissie algemene secretarie aangelegenheden (de oude PC PAZ, waarin de hoofden van de algemene secretarieën zitten), de coördinatiecommissie bibliotheek- en documentatie-aangelegenheden (de oude PC OD, waarin zitten de hoofden van de departementale bibliotheek- en docu- mentatieafdelingen) en de werkgroep automatisering documentaire informatiesystemen (DIS), waarin o.a. vertegenwoordigers van de algemene rekencentra en het hoofd PARAC zitten. De PC DIN zal de samenwerking tussen de algemene secretarieën en bibliotheek- en do- cumentatieafdelingen van de departementen bevorderen en zal erop toezien dat de ont wikkeling van geautomatiseerde documentaire informatiesystemen t.b.v. de departe menten zodanig wordt ontwikkeld dat die systemen zoveel mogelijk toepasselijk zijn voor plaatselijk gebruik bij de verschillende algemene secretarieën en bibliotheek- en documentatieafdelingen. Ook met instanties buiten de rijksdienst zullen samenwerking en coördinatie worden nagestreefd. De instelling van de PC DIN was dit voorjaar aangekondigd in de nota documentaire informatieverzorging in de rijksdienst, aan de Tweede Kamer aangeboden door staats secretaris Koning van Binnenlandse Zaken (kamerstuk 16 693). In het huidige kabinet heeft minister Van Thijn zelf de verantwoordelijkheid voor de documentaire informa tievoorziening genomen. We kunnen constateren dat het in de bedrijfsarchieven al veel langer gangbare concept van éénheid van documentaire informatievoorziening - in ar chieven, bibliotheken en documentatie-eenheden - (ik denk b.v. aan het pionierswerk van Dreese bij Unilever) nu ook bij de overheid ingang vindt. Via de PC DIN ben ik beland bij het laatste project van de stuurgroep, nl. de bemoeiing met de machine-leesbare archieven. Grote delen van de overheidsadministratie zijn geautomatiseerd: salarisberekening, bevolkingsadministratie, vastgoedadministratie, openbare werkenadministratie, verwerking van sociale uitkeringen en wat niet al. Een staalkaart vindt u in de in juli door het SOAG (Samenwerkingsverband voor de over koepeling van de automatisering bij de gemeenten) gepubliceerde catalogus van ge- [436] meentelijke informatiesystemen, waarin meer dan 250 systemen worden genoemd13. Twee jaar oud (en dus verouderd) is de inventarisatie van de informatievoorziening en automatisering in de openbare sector m.b.t. natuurlijke personen, samengesteld door de BOCO-de Bestuurlijke Overlegcommissie voor overheidsautomatisering14. De stuurgroep automatisering van de VAN zal op basis van beide inventarisaties en ei gen aanvullend onderzoek komen met een rapport over de consequenties die deze voortschrijdende automatisering van de overheidsadministratie voor de archivaris heeft. De vroegere gemeentearchivaris van Amsterdam Van Hoboken zei altijd: de geautomatiseerde administratie vervult dezelfde functie als het kladpapiertje van de comptabele ambtenaar net zo min als ik dat kladpapiertje zou willen overnemen, heb ik behoefte aan de geautomatiseerde gegevens. Dat standpunt kunnen we-gelet op de kwaliteit van de thans geautomatiseerde bestanden - niet meer innemen. Evenmin kun nen we - zoals zekere archivaris in zekere film zei - zeggen: het zal onze tijd wel duren. Er is een troost, nl. dat juist op het punt van het beheer en de overneming van de machine-leesbare archieven men ook in het buitenland nog slechts - maar wel volop - aan het experimenteren is. Alleen Zweden, de Verenigde Staten en Canada hebben wer kelijk resultaten bereikt. Maar zelfs in die landen beschouwt men Nederland op één ge bied als voortrekker, nl. met betrekking tot de archivering van het machine-leesbare ba sismateriaal voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek. Het in 1964 opgerichte Steinmetz-archief (onderdeel van het SWIDOC, het Sociaal-wetenschappelijk informa tie- en documentatiecentrum van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen) is bekend over de gehele wereld15. Dames en heren - op de door de Stichting tot bevordering der notariële wetenschap uit gegeven kalender voor dit jaar is de maand november gewijd aan de automatisering. Betere herinnering aan deze studiedagen kon ik mij niet wensen. Het kalenderblad toont een futuristische robot-notaris met zijn hond, met daarbij de geruststelling: 'Al hoewel automatisering snel oprukt en ook het notariskantoor niet ongemoeid zal laten -zó zal het er niet uitzien... de notaris zal altijd een mens zijn.' Die wens wil ik graag ook op ons, archivarissen, toepasselijk verklaren. F.C.J. Ketelaar 13 Katalogus gemeentelijke informatiesystemen (Samenwerkingsverband voor de overkoepeling van de automatisering bij de gemeenten, SOAG, 1981). 14 Informatievoorziening en automatisering in de openbare sector met betrekking tot natuurlijke personen. Een eerste-fase inventarisatie en analyse van de huidige situatie (Bestuurlijke Over legcommissie voor overheidsautomatisering, 1979). 15 Steinmetz Archives, Catalogue and guide 1978 (Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences, Social Science Information- and Documentation Centre, North-Holland Publishing Company, Amsterdam, Oxford, New York, 1978). [437]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 27