een compleet bijgewerkte uitdraai. Elke afdeling krijgt enkele exemplaren, waardoor dus het tijdrovende met de hand bijwerken van een aantal moederexemplaren van het overzicht vervalt. Ook in de studiezalen komen bijgewerkte overzichten. In de exempla ren voor ambtelijk gebruik komen bovendien de magazijnnummers te staan. Ook de tekst voor het archievenoverzicht van Zuid-Holland zal in een tekstautomaat worden opgeslagen. De vele correcties die in deze tekst moeten worden aangebracht vóórdat de kopij naar de drukker gaat, kunnen dan heel gemakkelijk aangebracht worden. De drukker krijgt tenslotte werkelijk schone kopij, zonder doorhalingen, verbeteringen, aanvullingen. Deze kopij wordt - evenals dat bij de reeds verschenen archievenoverzichten is gebeurd - ter drukkerij overgetypt, met de zetaan wij zingen, en ingevoerd op een dis kette. Dat is een soort 45-toeren grammofoonplaatje: op één zo'n plaatje staat het hele archievenoverzicht van Drenthe. De computer stuurt de zetmachine, maar is bovendien in staat om de indices te produceren. Voor indices op namen van personen en plaatsen is dat betrekkelijk simpel, maar voor de index op trefwoorden komt meer kijken. Bij het werken aan de archievenoverzichten hebben we nog weer eens gemerkt hoe moeilijk het samenstellen van een zakenindex is. De Handleiding (paragraaf 64) waar schuwde reeds voor de bezwaren verbonden aan een zakenindex: de subjectieve waarde die de maker van de index aan sommige zaken hecht en zijn subjectieve wijze van het kiezen van de trefwoorden. Deze bezwaren kunnen voor een groot deel worden opge vangen door een thesaurus, met van te voren gekozen descriptoren. Een thesaurus is gesloten, d.w.z. er mogen geen nieuwe trefwoorden aan worden toegevoegd. Wanneer men immers, bij gebleken noodzaak, een nieuw trefwoord aan de lijst toevoegt, ont staat er twijfel of niet al eerder een document is beschreven waaraan ook dat nieuwe trefwoord had kunnen worden toegekend10. Onze stuurgroep automatisering heeft besloten een projectgroep in te stellen die tot taak krijgt het samenstellen van een thesaurus. Zo'n thesaurus is in elk geval nodig voor een ander project, de automatisering van het CRPA, maar kan ook bruikbaar zijn bij handmatig indiceren. Uit wat ik over de situatie in andere landen zei, blijkt dat het Nederlands archiefwezen op automatiseringsgebied tien jaar achter is op het buitenland. Dat is ook een voordeel! 10 B. J.M. Asberg-Schermer, Thesaurus, hulpmiddel en schatkamer, in: Verruiming van de gren zen van de rechtsgeschiedenis. Voordrachten gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Nederlands Centrum voor rechtshistorische documentatie... (Nederlands Centrum voor rechtshistorische documentatie, Amsterdam 1978) 38-50. De thesaurus van het NCRD is gepubliceerd als deel VII van de Bibliografie Nederlandse rechtsgeschiedenis (Neder lands Centrum voor rechtshistorische documentatie, Amsterdam 1977). Adres van het NCRD: O.Z. Achterburgwal 217, Amsterdam. Indiceren zonder gebruik van een thesaurus behoeft niet voor alle gevallen afgewezen te wor den. Vgl. Lionel Bell, Controlled vocabulary subject indexing of archives, in: Journal of the Society of Archivists 4 (1970-1973) 285-299. Een paar jaar geleden zei men mij bij een bezoek aan de machine-readable archives division van de Amerikaanse National Archives: 'do not come in at the middle of the movie, but wait until the end.' Dankzij de achterstand kunnen we profiteren van de re sultaten en van de echecs in het buitenland. Voor alle toepassingsgebieden van de com puter zijn in het buitenland systemen ontwikkeld. Ze zijn deels door Cook beschreven, deels in ADPA behandeld. Via het Committee on Automation, waarmee onze stuur groep automatisering banden onderhoudt, komt verdere informatie binnen. Tijdens het kort geleden in Arnhem gehouden tweede Duits-Nederlandse symposion over auto matisering en ontsluiting van archieven11 werd gerapporteerd over ontwikkelingen in de Bondsrepubliek waarvan zelfs Duitse collegae niet allemaal op de hoogte bleken te zijn. Ik denk daarbij vooral aan het door de Archivberatungsstelle Rheinland - een soort provinciale archiefinspectie, maar dan voor een gebied met meer dan 9 miljoen inwoners - ontwikkelde systeem COMIS voor de ontsluiting van kleinere gemeente archieven. Een van de projecten van de stuurgroep automatisering is dan ook de samenstelling van een beredeneerde inventaris van automatiseringsprojecten in het buitenland12. Het wiel hoeven wij niet nog eens uit te vinden. Juist omdat de ontwikkelingskosten een groot deel van de totale kosten van automatisering uitmaken, is het van belang uit te gaan van bestaande systemen en daarbij zoveel mogelijk samen te werken. Nu kan men natuurlijk tegenwerpen: laten we nog maar enkele jaren wachten om niet zelf de dupe te worden van de wet van de remmende voorsprong. Dat uitstel zou echter betekenen dat het Nederlands archiefwezen de aansluiting bij de rest van de overheids administratie-ruimer: de samenleving - mist, zowel nationaal als internationaal. 'Do not come in at the middle of the movie...' - maar laat ons tenminste plaatsen reserveren voor de film die straks begint. De VAN heeft het voortouw genomen door de instelling van de stuurgroep automatise ring. Onder de vleugels van de stuurgroep werkt een projectgroep 'automatisering Cen traal Register van Particuliere Archieven'. Deze moet de mogelijkheden onderzoeken van automatisering van de door het CRPA beheerde databank, mogelijk met aanslui ting naar de archiefdiensten. In de eerste fase moet eerst een programma van eisen ko men, op grond waarvan kostenberekeningen gemaakt kunnen worden. Een van de voorwaarden is dat - mocht het inderdaad tot automatisering van het CRPA komen - 11 De referaten zullen gepubliceerd worden in een speciaal nummer van Archivpflege in West- falen und Lippe, uitgegeven door het Westfalisches Archivamt, Warendorferstrasse 24, 4400 Münster. Zie ook hierna blz. 439-482. 12 Zowel de bibliografie bij Roper (a.w. noot 4) als de bibliografie in American Archivist 38 (1975) 31-42 zijn achterhaald door: Richard M. Kesner (ed.), Automation, machine-readable records and archival administration, an annotated bibliography (Society of American Archi vists). Ongeveer de helft van de 293 titels in deze bibliografie betreft publikaties verschenen na de in 1975 gepubliceerde bibliografie. Het Committee on Automation van de Internationale Archiefraad zal een internationale bibliografie samenstellen, waarin (anders dan in de Ameri kaanse) ook publikaties van buiten de V.S. en Canada zullen worden opgenomen. [435] [434]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 26