van de archiefdiensten van Bund en Lander bijeen, ter bespreking en uitwisseling van ervaringen.6 In 1972 ook kwam uit een werkgroepbijeenkomst in Spoleto de automati seringscommissie van de Internationale Archiefraad voort. Dit Committee on Automa tion publiceert een eigen bulletin, ADPA, waarvan jaarlijks een aflevering verschijnt.7 ADPA is het enige tijdschrift dat geheel gewijd is aan archieven en automatisering. Wie bij wil blijven kan niet zonder. Behalve ADPA publiceerde het Committee on Automation ook twee handboekjes: een over het beheer van machine-leesbare archieven, een ander over de principes van auto matisering in archieven, indiceren met de computer e.d.8. Naast dit laatste boekje is er de inleiding van Michael Cook, Archives and computer, onlangs in het Nederlands Ar chievenblad gerecenseerd door collega Van der Vlis.9 Wat heeft de archivaris met de computer te maken? Voordat we die vraag beantwoor den, moeten we ons afvragen wat we eigenlijk beheren: archieven of informatie. Voor oudere generaties archivarissen was het antwoord duidelijk: archieven. Leest u maar paragraaf 37 van de Handleiding van Muller, Feith en Fruin: de inventaris is slechts wegwijzer, geeft alleen een overzicht van de inhoud van het archief, niet van de inhoud van de stukken. De stukken kunnen wel nader inhoudelijk worden ontsloten, maar vol gens de Handleiding geldt dat toch eigenlijk alleen voor middeleeuwse stukken, d.m.v. regestenlijsten en oorkondenboeken. Op de vraag van de gebruiker - overheid en particulier - om informatie, antwoorden wij archivarissen: die informatie zal in die en die archieven kunnen voorkomen, kijk maar in de inventarissen. Daarbij vergeten we dat de inventaris slechts wegwijzer in het archief is en geen middel om de gevraagde informatie op te sporen. Wij moeten accepteren dat wij informatie beheren, informatie opgesloten in archieven. Beheersing en ontsluiting van die informatie is niet meer mogelijk met de oude metho den. Dat geldt voor de toegankelijkheid van de informatie (intellectual control), maar ook - zeker in de grotere depots - voor de administratieve beheersing (administrative control) van de informatie, dus voor vragen als: waar bevindt de informatie zich in het 6 Protokoll der ersten bis achten Sitzung des Ausschusses der EDV-Referten und -Sachbe- arbeiter der Archivverwaltungen des Bundes und der Lander (1972-1979) (Bundesarchiv, Ko blenz 1981); Protokoll der 9. Sitzung des Ausschusses der EDV-Referenten u. Sachbearbeiter der Archivverwaltungen des Bundes und der Lander am 4. Nov. 1980 in Tübingen (Nordrh.-Westf. Hauptstaatsarchiv, 1981). 7 ADPA; automation, archives, informatique. Een abonnement op één volume (drie jaarlijkse nummers) kost 9,— of BF 350. Secretaris van de redactie is Jean Pieyns, Rue des Buissons 65, 4000 Luik. De eerste twee volumes (zes nummers) zijn nog verkrijgbaar. 8 Meyer H. Fishbein, Guidelines for administering machinereadable archives (Committee on Automation, International Council on Archives, Washington D.C., 1980); M.H. Fishbein (ed.), A. Arad, M.E. Olsen, An introduction to archival automation (International Council on Archives, Committee on Automation, 1981). Deze boekjes zijn 3,— te bestellen bij de secretaris van het Committee on Automation, Jean Pieyns (zie noot 7). 3 Michael Cook, Archives and the computer (Butterworths, London etc. 1980); recensie in Ne derlands Archievenblad 85 (1981) 182-184. depot? Wij moeten die informatie organiseren als een data bank of data base, om te kunnen voldoen aan de eisen van de gebruiker. Die gebruiker verwacht een snelle, effi ciënte, relevante en accurate data retrieval en geen verhaal over institutionele geschiede nis, brugredenering, honderden meters series, oude indicateurs. Juist de computer kan ons daarbij van onschatbare waarde zijn. De computer -beheert een informatiebestand - houdt dit bestand up-to-date -sorteert, voegt samen, selecteert - levert out-put. Een van de belangrijkste kenmerken van de computer is de eigenschap om een steeds te rugkerende taak - ook zeer gecompliceerd - gedurende een groot aantal keren uit te voeren, zonder vermoeid te raken of vergissingen te maken. Wat wij met de hand kun nen doen, kan de computer ook, maar dan sneller en beter. Nu plegen we onze inventarisbeschrijving op fiches te schrijven, deze vervolgens over te typen, te corrigeren. Daarna worden de fiches geordend, beschrijvingen worden samen gevoegd. De definitieve beschrijvingen worden uitgetypt, er wordt misschien nog wat heen en weer geschoven, tenslotte moeten de voorlopige nummers vervangen worden door de definitieve - wie heeft zich daarbij niet eens een keer verteld? De inventaris wordt nog een keer in het net uitgetypt. Maar o wee, als in het laatste stadium nog stuk ken te voorschijn komen waarvan de beschrijvingen tussengevoegd moeten worden. Tenslotte moeten er indices op de inventaris gemaakt worden. Dit hele werk kan de computer sneller en beter doen. Een tamelijk eenvoudige compu ter, nl. een tekstautomaat, zoals die bij vele gemeentesecretarieën, de meeste notaris kantoren en elders al gemeengoed is. De beschrijvingen worden direct ingetypt. Latere correcties worden eveneens in de tekstautomaat ingevoerd, die de oorspronkelijke be schrijvingen op de juiste wijze aanpast. Het ordenen van de beschrijvingen kan ook door de computer gebeuren, dus geen gerommel met losse fiches meer. De computer geeft de nieuwe nummering, voegt beschrijvingen tussen de andere in, typt alles in de goede vorm (precies zoals een gewone schrijfmachine, dus met hoofd- en kleine letters enz.), maakt de pagina's op, voorziet elke pagina van een paginacijfer. De computer maakt ook de indices op persoons- en plaatsnamen en op zaken. Het apparaat levert tenslotte de etiketten voor de archiefdozen! Gedurende het inventarisatieproces kan het bestand aan beschrijvingen op elk moment geraadpleegd worden (op het beeldscherm of op een print-out), er kunnen lijsten van gemaakt worden, bv. lijsten met concordanties tussen oude, voorlopige en nieuwe nummering. Dames en heren, dit is géén droom. U zult straks in het filmpje 'The less paper office' kunnen zien hoe veel kantoren reeds nu er uit zien. Net als in dat filmpje zal de archiva ris in de nabije toekomst een word-processor naast of op zijn bureau hebben, precies zoals we nu met de schrijfmachine werken. De kopij van het archievenoverzicht van het algemeen rijksarchief (deel IX van de serie) zal op een tekstautomaat worden overgeschreven. Elk half jaar-of zoveel vaker als nodig is - zullen aanvullingen en wijzigingen worden toegevoegd en levert de computer [432] [433]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 25