Executive Committee International Council on Archives in Nederland b) indien een air conditioning aanwezig is of aangebracht zal worden, zorgen voor een goede filtering van stof en schadelijke gassen (zoals S02); c) opbergmateriaal van goede kwaliteit, d.w.z. dozen en omslagen van een goed zuur vrij karton of papier. Kunststofsoorten, die geen schadelijke dampen afscheiden. Bij het in gebruik nemen van nieuw materiaal is het aan te bevelen advies te vragen bij deskundigen. Voor advies kunt U zich o.a. wenden tot het Centraal Laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van Kunst en Wetenschap te Amsterdam. Amsterdam, 12-11-1981. Judith H. Hofenk de Graaff. Literatuur G. M. Cunha D. G. Cunha: Conservation of Library Materials, Vol I, II, Metuchen, 1971. O. Wachter: Restaurierung und Erhaltung von Büchern, Archivalien und Graphiken, Wien, 1975. J. C. Williams (ed): Preservation of Paper and Textiles of Historie and Artistic Value, Vol. I, American Chemical Society, Washington, 1977, Vol. II, 1981. K. Trobas: Papierrestaurierung, Graz, 1980. H. Bansa, G. Brahnahl, C. Köttelwesch, O. Wachter: Dauerhaftigkeit von Papier, 4e IADA Konferenz, Gottingen, Zeitschrift ftir Bibliothekwesen und Bibliographie, Sonderheft 31, Frankfurt, 1980. The Conservation of Library and Archive Materials and Graphic Arts, Cambridge, 1980. Tijdschriftartikelen in: Maltechnik/Restauro, Miinchen Restaurator, International Journal for the Preservation of Library and Archival Material, Copenhagen The Paper Conservator, The Institute of Paper Conservation, London The American Institute of Conservation, New York ICOM Committee for Conservation, Working Group Books and Documents Studies in Conservation, London SUMMARY The acidity of paper For a better understanding a short survey is given about the basic principles which have influence on the degree of acidity. The influence of water and the calculation of the pH. An introduction is given about the structures of paper and the influence of acid on the de gradation of paper. The various causes of a low pH are given. The measurements of pH in various ways are criticized. A survey of various ways of deacidification is given, divided into watery methods, methods in organic solvents and vapour phase deacidification The conclusion is that 19th century paper is in danger of degradation by acids and the ideal method of stopping this process has not yet been found. [368] Het Executive Committee van de International Council on Archives hield van 8 tot 12 september te 's-Gravenhage zijn jaarlijkse vergadering, onder voorzitterschap van Al fred Mabbs, Keeper of Public Records, Great-Britain. Het Executive Committee bestaat verder uit twee vice-presidenten (prof. Hans Booms, Prasident des Bundes- archivs, Bondsrepubliek Duitsland en mw. Soemartini, directrice van het Arsip Nasio- nal van Indonesië), veertien leden, de secretaris-generaal dr. C. Wijffels (algemeen rijksarchivaris van België), de plv. secretaris-generaal dr. W. Smith (Dominion Archi vist, Canada), de penningmeester dr. A. Wagner (BRD) en de uitvoerend secretaris dr. C. Kecskemèti. Verder zijn de voorzitters van de regional branches van de ICA lid van het Executive Committee. Er zijn thans regional branches voor het Caribisch gebied, voor oost- en centraal-Afrika, zuidoost-Azië, zuid- en west-Azië, west-Afrika. In okto ber werd voor de Pacific een regional branch gevormd. Foto Meyer B. V. 's-Gravenhage.

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 41