heel aan de verwachtingen. Zo leverde het terugzoeken van verwante huisnummers van jongere naar oudere datum soms problemen op, omdat bij het vervaardigen van de lijsten telkens was uitgegaan van de nummervolgorde in het oudste van de twee met el kaar vergeleken registers. Voorts gaven de lijsten niet in één oogopslag inzicht in de sa menstelling van de huisnummerreeksen der gebouwen. Teneinde deze tekortkomingen te elimineren besloot ik de lijsten verder te bewerken en ze als uitganspunt voor een an dere opzet te gebruiken. 7 zA - - - - - zys AzAz - - - - z 7 /y zA zys s/z - - - - - - - - - Daartoe werd voor elk gebouw een fiche aangelegd, waarop aan de hand van de huis- nummerlijsten achtereenvolgens alle huisnummers, die het gebouw in de periode 1826- 1952 droeg, werden genoteerd. Het aantal huisnummers per fiche varieerde sterk. Op sommige stond slechts één nummer, van anderen kon de volledige reeks worden afgele zen. Door de fiches zoveel mogelijk met elkaar te combineren kon het totale aantal tenslotte tot ca. 4000 worden teruggebracht. Hiervan zijn er twee als voorbeeld op dit blad opgenomen. Door de wisselende nummers van de registers op de fiches onstond er vanzelf een indeling in 23 groepen. Voor de ordening van elke groep werd de huisnum mering in de registers 45-56 als leidraad genomen. [336] Bij het overnemen van de boerderijnamen op de fiches moest ik helaas constateren, dat deze namen in de registers niet altijd bij de juiste huisnummers zijn genoteerd. Dit geldt vooral voor de namen, die in de loop der jaren door sommige gebruikers met potlood of ballpoint in de registers zijn 'geschreven'. Alleen een gedegen opgezet boerderijna- menonderzoek zou in deze situatie duidelijkheid kunnen brengen en dit onderzoek, hoe tijdrovend ook, was buitengewoon interessant. Begonnen werd met een literatuur- en archiefonderzoek. Van elke geraadpleegde bron werd een overzicht samengesteld van de daarin genoemde boerderijen. Het spreekt van zelf, dat alleen die boerderijnamen werden overgenomen, waarvan de namen der bewo ners in combinatie met jaartallen vermeld werden. Alleen dan was het immers mogelijk om met behulp van de bevolkingsregisters en/of -kaartsystemen de huisnummers en daarmee de ligging van de boerderijen vast te stellen. Daarnaast nam het 'veldwerk' bij het onderzoek een belangrijke plaats in. Zo vond er een inventarisatie plaats van alle grafzerken met boerderijnamen op de begraafplaatsen in de gemeente Wisch. Aan de hand van de gegevens op deze zerken en de bevolkings- kaarten kon van 161 boerderijen de ligging worden vastgesteld. Verder ben ik er verscheidende keren met de fiets op uitgetrokken, teneinde de ligging van boerderijen met behulp van topografische kaarten ter plaatse vast te stellen. Tij dens deze tochten heb ik dankbaar gebruik gemaakt van de meer dan honderd boerde rijnamen, die tegen gevels,bij inritten en in één geval zelfs in het pannendak zijn aange bracht. Wat betreft de boerderijnamen in de omgeving van Terborg en Silvolde en in de buurt schap Sinderen werd ik een flink eind op weg geholpen door de assistent-archivaris, de heer B. J. Dorrestijn. Het onderzoek werd afgesloten met een uitgebreide telefonische enquête onder de be woners van boerderijen of voormalige boerderijen. Ook de resultaten van het veldwerk en de mondeling en telefonisch verkregen gegevens werden in overzichten vastgelegd. De aldus verzamelde huisnummers werden vervol gens per boerderijnaam verwerkt in een kaartsysteem, dat na voltooiing ruim 600 kaart jes telde. Door de huisnummers op de naamkaartjes te toetsen aan die op de fiches met de huisnummers, kon van alle boerderijnamen worden vastgesteld op welke fiches ze moesten worden bijgeschreven. De volgende fase bestond uit het verwerken van de huisnummerfiches in huisnummer tabellen en het toegankelijk maken van deze tabellen. Zo werden ze, teneinde elk huis nummer snel te kunnen vinden, voorzien van een bladwijzer. Verder werden indices vervaardigd op de straatnamen, de boerderij- en andere huisnamen en de soortnamen van dé gebouwen. Door mij zijn ook pogingen gedaan tot een reconstructie van de huisnummering in de gemeente Wisch vóór het jaar 1826. De periode van 1813-1825 leverde daarbij geen gro te problemen op. De volledige huisnummering uit die jaren is vastgelegd in de quotisatie- en classificatielijsten van de gemeente Wisch (periode 1818-1825) en de ge meenten Terborg en Varsseveld (periode 1813-1817). Vóór 1813 is het echter een stuk moeilijker en door het ontbreken van bronnen ten dele zelfs onmogelijk om een goed overzicht te krijgen. We zijn dan n.l. aangewezen op losse stukken van allerlei aard, Wijk: Huisnaam/Soortnaam Register Kaartsysteem Z yy J3 y/ S3 I JZ JZZ Straatnaam en huisnummer in 1952: Wijk: Huisnaam/Soortnaam Register Kaartsysteem 33 y/ S3 7 JZ JZZ s/z s/3 Z3i Z33> 3óó SJ/y SJZa 3>fy 3>/o 3/3 3)/3 3)// J2/y 2>/y Straatnaam en huisnummer in 1952: /V/SSt/tAAaa/t /^3>/3 3>/?J [337]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 25