Berichten Archiefraad Sedert 20 mei 1981 heeft de Archiefraad de navolgende adviezen uitgebracht: - Advies nr. 203 inzake vaststelling van de Lijst van voor vernietiging in aanmerking komende archiefbescheiden, dagtekenende van na 1850, van de Commissaris der Koningin, van Provinciale Staten en van Gedeputeerde Staten alsmede van de Lijst van voor vernietiging in aanmerking komende archiefbescheiden, dagtekenende van na 1850, van provinciale waterstaatsdiensten. - Advies nr. 215 d.d. 21 mei 1981 inzake wijziging van de beschikbaarstelling van de in het Algemeen Rijksarchief berustende militaire stamboeken dan wel van de infor matie daaruit. - Advies nr. 216 d.d. 21 mei 1981 inzake het door de Werkgroep Vertrouwelijkheid van Personeelsgegevens (ministerie van binnenlandse zaken) uitgebrachte rapport 'Bescherming gegevens rijkspersoneel'. Deze adviezen liggen voor een ieder ter inzage in de bibliotheek van het ministerie van C.R.M. (M-gebouw, Steenvoordelaan 370 te Rijswijk). Op schriftelijke aanvraag zijn zij verkrijgbaar bij de Centrale Directie Voorlichting, Documentatie en Bibliotheek van het ministerie, Postbus 5406, 2280 HK Rijswijk. (Afgesloten 8 juli 1981) Jaarverslag 1980 Rijksarchiefdienst In 1980 vonden enkele voor de Rijksarchiefdienst belangrijke ontwikkelingen plaats op het gebied van de openbaarheid van de archieven. Bij de opening van het nieuwe gebouw van het Algemeen Rijksarchief (12 november) door H.M. de Koningin, hield staatssecretaris G. C. Wallis de Vries een toespraak waarin hij wees op de democratische waarde van openbaarheid. Hij noemde in dit ver band de Wet Openbaarheid van Bestuur die in mei 1980 van kracht geworden is en het Besluit algemene secretarie-aangelegenheden rijksadministratie (van 26 maart 1980), dat richtlijnen geeft voor het toegankelijk stellen van overheidsbescheiden. Op 9 december 1980 kwam het advies 'inzake het functioneren van de centrale archief selectiedienst' op tafel. Deze dienst krijgt tot taak de ruim driehonderd strekkende kilometers archieven die nog bij de rijksadministratie berusten te selecteren en te inven tariseren. Wanneer de achterstand is weggewerkt zal opnieuw een bijdrage geleverd zijn aan de toegankelijkheid van het materiaal. De Permanente commissie voor de algemene secretarie-aangelegenheden bij de rijksad ministratie werd op 15 oktober geïnstalleerd. De commissie zal zich onder meer bezig houden met de toenemende toepassing van de automatisering, waardoor eveneens een verbetering van de toegankelijkheid zal ontstaan. Het toenemende gebruik van tekst automaten en terminals zal vérstrekkende gevolgen hebben voor de organisatie van de rijksadministratie en voor de opleiding van de ambtenaren. Enkele andere punten uit het jaarverslag: - de personeelsformatie werd met 94 plaatsen uitgebreid tot 327; - het archiefbestand in de rijksarchiefbewaarplaatsen nam met 6.9% toe van 118,2 km tot 126,4 km (na aftrek van de overdrachten buiten de dienst en vernietiging). De Tweede afdeling van het Algemeen Rijksarchief nam meer dan de helft van deze toene ming voor haar rekening: 5.2 km. Van alle aanwinsten is ruim 74% overgebracht inge volge artikel 5 van de Archiefweg 1962; de rest betrof opneming van archieven van be drijven, verenigingen, families en personen; - van ruim 180 archieven kwamen inventarissen en plaatsingslijsten (eenvoudiger be schrijvingen van archieven) gereed. Hierdoor zijn ruim 2073 strekkende meters archiva lia voor onderzoek toegankelijk gemaakt. De inventarissen en plaatsingslijsten zijn met de ruim 90 klappers, gidsen en andere hulpmiddelen in bijlage B opgesomd; - de bezoekers aan de rijksarchieven in Nederland (inclusief Centraal Register van Particuliere Archieven) brachten in totaal 77.022 bezoeken. Dat is 17.3% meer dan in 1979; ten opzichte van 1972 een stijging van 59%. In totaal werden in de studiezalen (excl. topografische atlassen Utrecht en Noord- Holland) 546.658 inventarisnummers verstrekt: 29.7% meer dan in 1979 en 57% meer dan in 1972. Deze spectaculaire groei is vooral het gevolg van de grotere toevloed van bezoekers aan het Algemeen Rijksarchief. Daar kwamen 75% meer bezoekers, hetgeen een stijging van het aantal bezoeken met 50% en een toeneming van het aantal geraadpleegde in ventarisnummers met 100% teweeg bracht. Het verslag is verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij 17,50 4, verzendkosten) en in de boekhandel. Verspreiding inventarissen Rijksarchiefdienst Kort geleden is het rijksarchief in Noord-Brabant ertoe overgegaan drastisch te snoeien in de verzendlijst. De lijst is met ongeveer honderd adressen verminderd, voor het me rendeel gemeentelijke en streekarchiefdiensten buiten de provincie Noord-Brabant. De van de lijst afgevoerde instellingen en personen is de mogelijkheid geboden een abonne ment te nemen op de inventarisreeks. Bovendien is toegezegd hen op de hoogte te hou den van nieuwe uitgaven door toezending van folders. [284] [285]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 47